FOTO: Pixabay
StoryEditor

Na Slovensku zachytili západonílsky vírus a vírus Usutu, prenášajú ich komáre

18.11.2024, 08:41
Autor:
TASRTASR

V rámci prvého celoslovenského monitoringu zachytili západonílsky vírus a vírus Usutu v komároch vo viacerých okresoch Slovenska.

Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied, v. v. i., (BMC SAV) spolu s pracovníkmi 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva v rámci prvého celoslovenského monitoringu zachytili západonílsky vírus (West Nile Virus) a vírus Usutu v komároch vo viacerých okresoch Slovenska.

Vďaka tomu sa podarilo správne diagnostikovať pacientov infikovaných týmito vírusmi a začalo sa testovanie darovanej krvi. Informovala o tom hovorkyňa SAV Monika Tináková.

Vírus Usutu identifikovali vedci a odborní pracovníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva v komároch v okresoch Košice, Dunajská Streda, Levice, Svidník, Prievidza, Nové Zámky, Veľký Krtíš, Senica a Humenné a vírus západonílskej horúčky v okresoch Nové Zámky a Košice.

"Najviac pozitívnych komárov sme v prípade oboch spomínaných vírusov zachytili v auguste a v septembri, preto treba rátať s prípadmi ochorenia najmä v tomto období. Väčšina infekcií je však bezpríznaková a vážnejšie formy sa vyskytujú len u malého percenta infikovaných," vysvetlila Viktória Čabanová z Virologického ústavu BMC SAV, ktorá projekt vedie. Vyšší počet prípadov infekcií západonílskym vírusom na Slovensku podľa BMC SAV automaticky neznamená, že rastie počet nakazených v populácii.  

Hlavná hygienička Tatiana Červeňová podotkla, že ochorenie spôsobené vírusom Usutu diagnostikovali u ľudí na Slovensku po prvý raz v histórii. "V roku 2024 boli laboratórne potvrdené dva prípady, pričom k prenosu došlo na území SR," priblížila. Úrad verejného zdravotníctva SR podľa nej doteraz na Slovensku laboratórne potvrdil osem prípadov ochorenia na západonílsku horúčku, a to v rokoch 2019, 2022 a 2024. "V piatich z nich bol potvrdený prenos na našom území, v ostatných import zo zahraničia," doplnila.

Oba vírusy sa prenášajú transfúziou, a keďže príjemcovia krvi majú oslabenú imunitu, najmä infekcia závažnejším západonílskym vírusom má u nich podľa BMC SAV často horší priebeh ako u bežnej populácie. V septembri začala Národná transfúzna služba práve na základe údajov z monitoringu testovať krv darcov na prítomnosť západonílskeho vírusu v okrese Nové Zámky.

"Testovanie sme následne rozšírili na celý Nitriansky, Trnavský a Bratislavský kraj, hneď ako sme dostali informácie o prvom lokálnom prenose západonílskeho vírusu z komára na človeka v Nitrianskom kraji a v okrese Dunajská Streda. Vďaka monitoringu máme čas na zaobstaranie testov a vieme sa lepšie pripraviť na prenos vírusu z komára na človeka," uviedla medicínska riaditeľka Národnej transfúznej služby SR Jana Rosochová.

Monitoring sa uskutočnil od 1. júla do 31. októbra 2024 v 36 okresoch Slovenska. Projekt bude pokračovať aj budúci rok v tom istom období. Táto metóda sa môže v budúcnosti použiť aj na sledovanie iných vírusov, komármi prenášaných parazitov, ako aj na monitoring prítomnosti inváznych druhov komárov.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
18. november 2024 16:52