Poslanci všetkých parlamentných opozičných strán sa spoločne snažili odvolať premiéra Roberta Fica a vysloviť nedôveru vláde Slovenskej republiky. Poslanci koalície odhlasovali, že rokovanie bude prebiehať aj po 20. hodine. Opozícia však po utajení rozpravy návrh stiahla a odišla.
Na žiadosť premiéra Fica bola schôdza až do hlasovania neverejná a utajená pod stupňom "dôverné". Ten tvrdí, že bude hovoriť o tajnej správe, pričom v režime utajenia nemá byť len samotná časť, kde správu chce prezentovať, ale aj zvyšok rozpravy.
Opozícia však vystúpila voči tomuto kroku s ostrou kritikou. Predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci tvrdí, že utajená schôdza na žiadosť premiéra je "šialený precedens".
"Toto je škandál a neuveriteľná hanba. Premiér sa bojí diskutovať o svojich zlyhaniach. Požiadal o neverejné rokovanie Národnej rady. Nechce, aby verejnosť vedela, o čom sa rozprávame. Koalícia mu schválila prerokovanie utajenej správy a vylúčenie médií aj verejnosti zo sály," vyjadril sa k utajeniu schôdze predseda progresívcov Michal Šimečka.
"Premiér povie, o čom vás bude informovať," reagoval na kritiku Žiga, ktorý sa dostal do konfliktu s opozičnými poslancami. "Ideme spáchať ako Národná rada krok, ktorý nikdy neurobila," vyjadril sa Igor Matovič, podľa ktorého ide o totalitné praktiky.
K hlasovaniu však nedošlo, keďže po stiahnutí návrhu bola schôdza ukončená.
Fico opozícii na sociálnej sieti odkázal, že ďalšia schôdza o odvolávaní bude možná len vtedy, ak si zabezpečí väčšinu v parlamente. "Ak si myslíte, že zajtra podáte ďalší návrh na odvolanie vlády a očakávate, že ja opäť požiadam vládu a vládnu koalíciu, aby vyhovela vašim rozmarom, ste na veľkom omyle," uviedol.
Líder hnutia Slovensko Igor Matovič verí, že sa čoskoro podarí zvolať opäť schôdzu, apeluje na jednotu opozície. Považuje za smutné, že sa Fico vyhýba tomu, aby bol konfrontovaný opozíciou s dôvodmi na jeho odvolanie. Premiéra považuje za nebezpečného blázna, ktorý prišiel na utajené rokovanie s bludmi.
"Je na čase, aby sme znova zvolali mimoriadnu schôdzu," reagoval šéf SaS Branislav Gröhling. Podať ju chcú spoločne ako opozícia v najbližších dňoch. Verí, že rokovanie už bude v klasickom režime. Obáva sa autoritatívneho spôsobu vládnutia zo strany Fica. Mária Kolíková dodala, že vláda má obavu z ľudí, ktorí protestujú v uliciach.
Vláda sa podľa predsedu KDH Milana Majerského bojí čeliť svojmu odvolávaniu. "Pre nezvládnutú konsolidáciu a dopad na rodiny premiér odkláňa pozornosť na nejakú 'majdanizáciu' slovenskej spoločnosti. Nič také sa nebude diať," povedal.
Podľa poslanca Smeru Jána Richtera sa KDH a PS "spojili s diablom", kvôli spolupráci s hnutím Slovensko pri podávaní návrhu na mimoriadnu schôdzu k odvolaniu Roberta Fica. SaS označil za hrobárov vlád. Podľa Richtera išlo zo strany opozície o "inventúru poslancov" opozície a koalície.
Podpredseda Národnej rady poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas-SD) ukončil v utorok popoludní mimoriadnu schôdzu k opozičnému návrhu na vyslovenie nedôvery vláde. O návrhu parlament ani nehlasoval. Žiga ukončil schôdzu vzhľadom na to, že navrhovatelia zobrali návrh späť.
Opozícia už avizuje, že chce zozbierať podpisy na zvolanie ďalšej schôdze na odvolanie vlády. Mimoriadna schôdza o odvolávaní premiéra Roberta Fica (Smer-SD) sa začala v utorok ráno. Po vystúpení lídra PS Michala Šimečku a Fica pokračovala v utajenom režime, pretože o to žiadal premiér.
Následne na neverejnej schôdzi predložil správu obsahujúcu utajované skutočnosti. Malo ísť o informácie týkajúce sa destabilizácie krajiny. Opozícia priebeh rokovania kritizovala. Chcela, by parlament riadne verejne rokoval o jej návrhu a zlyhaniach vlády.
Strana Smer sa vyjadruje k mimoriadne schôdzi o tom, čo opozícia odišla.
Od Roberta Fica sa opozícia podľa Michala Šimečku nič nové nedozvedela. Všetko by sa podľa neho mohlo zverejniť.
Opozícia z mimoriadnej schôdze na odvolanie Roberta Fica schôdze odišla. "Čakal som, že ministri a predseda vlády sa budú obhajovať," povedal predseda PS Michal Šimečka. Vládna koalícia podľa neho na čele s Ficom zmarila celú schôdzu. "Nechcú, aby ľudia počuli, kde zlyhali," povedal. Podľa neho nie je na schôdzi nič tajné a ide o verejné veci.
"Vyzývam, nech to zverejnia," povedal. Spolu s ostatnými opozičnými poslancami zo schôdze odchádzajú a plánujú zbierať podpisy na novú schôdzu. "Zvoláme ju a uvidíme, ako sa zachová koalícia," povedal.
Šimečka tvrdí, že nerozumie, prečo bola utajená celá schôdza. "Kritika vlády nijako nesúvisí s utajenými skutočnosťami," povedal.
Líder opozičného PS Michal Šimečka sa obáva, že premiér Robert Fico (Smer-SD) trpí preludmi a vidí veci, ktoré neexistujú. Skonštatoval to po vypočutí si utajovanej správy v pléne Národnej rady. Uviedol, že ho znepokojuje, že premiér v spolupráci so Slovenskou informačnou službou vypúšťa v parlamente paranoje. Toto podľa neho nemôže odvrátiť pozornosť od toho, že koalícia je v rozpade a vláda musí skončiť.
"Obávam sa, že predseda vlády trpí nejakými preludmi. Vidí veci, ktoré neexistujú. Neviem, ako inak si to vysvetliť, ale to je môj dojem z toho, čo som si vypočul," povedal novinárom Šimečka. "Táto schôdza parlamentu mala byť o odvolávaní vlády. Čokoľvek, čo tu zaznelo, nemôže odviesť pozornosť od drahoty a úpadku Slovenska po 14 rokoch vlády Roberta Fica. Ani tieto paranoidné konšpirácie," dodal v stanovisku líder PS.
Protestné zhromaždenia, ktoré organizuje občianska spoločnosť, sú podľa Šimečku omnoho pokojnejšie ako tie, ktoré v minulosti organizovala súčasná koalícia, kde Fico štval ľudí. Zdôraznil, že verejné zhromaždenia patria medzi ústavne garantované práva. Znepokojuje ho, že premiér používa pojem "majdanizácia", pretože "majdan" znamená 100 mŕtvych civilistov, ktorých zastrelili príslušníci bezpečnostných zložiek. Fico musí podľa šéfa PS vážiť svoje slová.
Poslanci Národnej rady za SNS neboli stotožnení s tým, aby bola mimoriadna schôdza k opozičnému návrhu na vyslovenie nedôvery vláde v utajenom režime. Novinárom to v utorok popoludní povedal šéf SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko. Chcel, aby schôdza bola verejná, pretože mohli zaznieť argumenty na podporu vlády Roberta Fica (Smer-SD). Danko deklaroval, že stojí za premiérom.
"Apeloval som na premiéra, aby sme mohli, aj predseda Hlasu, aj predseda SNS, vyjadriť podporu Robertovi Ficovi a chcem aj vyjadriť podporu Robertovi Ficovi, ale myslím si, že na tejto schôdzi sme mohli ukázať verejne jednotu," povedal Danko novinárom s tým, že aj do budúcna by mala byť schôdza pri takejto téme verejná.
"Napriek tomu stojíme za Robertom Ficom, ale nepovažujem za šťastné, ak sa potom vytvárajú takéto domnienky," dodal. Mrzí ho, že premiér musel hovoriť v utajovanom režime informácie o útočníkovi atentátu na jeho osobu.
Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar nechcel komentovať obsah utajovanej správy, ktorú premiér Robert Fico (obaja Smer-SD) predniesol v utorok v pléne Národnej rady. Zdôvodnil to tým, že šlo o dôverné informácie.
Povedal, že ak niekto informuje o utajovaných skutočnostiach zo správy, tak sa "tým budú musieť zaoberať a možno podať aj trestné oznámenie". Mimoriadna schôdza o opozičnom návrhu na odvolanie Fica v utorok pokračovala v utajenom režime, pretože premiér na nej predložil správu obsahujúcu utajované skutočnosti. Opozícia to kritizuje.
Utajenie neschvaľuje ani opozičné hnutie KDH. ,,V prvom rade je potrebné povedať, že Slovenská republika je parlamentnou demokraciou a nie premiérskou demokraciou. Som veľmi sklamaný z toho, že sa vládna koalícia doslova korí premiérovi," povedal predseda Milan Majerský.
Kresťanskodemokratické hnutie odsudzuje takéto konanie a tvrdí, že informácie, ktoré by si bežný človek mohol nájsť na internete alebo sociálnej sieti boli utajované a vládna koalícia tak znemožnila verejnú diskusiu diskutovať a vystupovanie k jej odvolávaniu.
"Je zahanbujúce, že vládna koalícia mrhá finančné prostriedky na SIS, keďže každý jeden z nás si tieto informácie môže nájsť. Je to zahanbujúce, ponižujúce a ide o vyhadzovanie peňazí von oknom," dodal Majerský.
Predseda PS Michal Šimečka kritizuje utajenie a hovorí, že nemá žiadne odôvodnenie. "Predseda vlády pomocou tajnej služby vypúšťa paranoidné bludy. Jeho jediným cieľom je, aby odviedol pozornosť. Táto schôdza parlamentu mala byť o odvolávaní vlády. Čokoľvek, čo tu zaznelo, nemôže odviesť pozornosť od drahoty a úpadku Slovenska po 14 rokoch vlády Roberta Fica. Ani tieto paranoidné konšpirácie," povedal.
Utajenie schôdze o odvolávaní Roberta Fica je podľa SaS neodôvodnené. Schôdzu utajil Robert Fico kvôli utajovanej správe.
"Nebolo v nej nič, čo by malo byť neverejné," povedal poslankyňa Mária Kolíková. V utajenej správe SIS sa podľa strany hovorilo o plánovaných protestoch.
"Sú to verejné informácie, ešte aj neaktuálne," tvrdia poslanci. Správu označujú ako "čistú konšpiráciu".
Vláda podľa poslankyne SaS Márie Kolíkovej vymenila vlastnú beztrestnosť za bezpečnosť Slovenska.
"Vláda sa venovala sama sebe, nie svojim sľubom," tvrdí. Schôdzu o odvolávaní premiéra Roberta Fica podľa nej SaS chcelo iniciovať už minulý rok. SaS kritizuje "prekrývanie problémov Slovenska" cestami Fica do Moskvy a hodnotovými témami. "Keby sa vláda venuje bezpečnosti, tak sa dalo niektorým udalostiam zamedziť," tvrdí Kolíková.
Poskytla ich príjemcom zo zákona a udelila súhlas na informovanie poslancov Národnej rady ústnou formou v takom rozsahu, aby nebol zmarený účel trestného konania. Informovala o tom hovorkyňa SIS Katarína Némová.
"Vzhľadom na závažnosť obsahu a stupeň utajenia správy nie je možné poskytnúť bližšie informácie," povedala Némová.
Poslanci Národnej rady budú v mimoriadnej schôdzi o opozičnom návrhu na vyslovenie nedôvery vláde pokračovať v neverejnom režime. Oznámil to podpredseda parlamentu poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas-SD) po tom, čo ho o to požiadal premiér Robert Fico (Smer-SD).
Poslancov chce Fico informovať o správe, ktorá obsahuje utajované skutočnosti. Verejné má byť len hlasovanie o návrhu na odvolanie vlády, ktoré má prísť na rad ešte v utorok. Opozícia to kritizuje. Žiada, aby bol zvyšok rozpravy štandardne verejný.
Poslanec Martin Dubéci z PS tvrdí, že utajená schôdza na žiadosť premiéra je "šialený precedens". Premiér Robert Fico tvrdí, že bude hovoriť o tajnej správe, pričom v režime utajenia nemá byť len samotná časť, kde bude Fico o správe hovoriť, ale aj zvyšok rozpravy.
"Toto je škandál a neuveriteľná hanba. Premiér sa bojí diskutovať o svojich zlyhaniach. Požiadal o neverejné rokovanie Národnej rady. Nechce, aby verejnosť vedela, o čom sa rozprávame. Koalícia mu schválila prerokovanie utajenej správy a vylúčenie médií aj verejnosti zo sály," vyjadril sa k utajeniu schôdze Michal Šimečka.
"Premiér povie, o čom vás bude informovať," povedal predsedajúci Peter Žiga, ktorý sa dostal do konfliktu s opozičnými poslancami. "Ideme spáchať ako Národná rada krok, ktorý nikdy neurobila," reaguje Igor Matovič a hovorí o totalitných praktikách. Kriticky sa k utajeniu vyjadrili viacerí opoziční poslanci, Žiga zvolal grémiu, kde sa má prerokovať ďalší priebeh schôdze.
Predseda vlády Robert Fico bude v rozprave informovať o utajovaných skutočností so stupňom "dôverné". Rokovanie bude počas tohto vystúpenia neverejné. "Rokovacia miestnosť sa zabezpečí tak, že sa vylúčia všetky technológie," povedal predsedajúci Peter Žiga.
Opozícia podľa Roberta Fica nie je politicky slobodná. "Vždy čakáte na povel z liberálnych médii," povedal. Vláda považuje podľa premiéra návrh na vyslovenie nedôvery za neodôvodnený.
Robert Fico hovorí o zavedení dvoch pohlaví do ústavy. "Ak by ste išli do väzenia, zmeníte si pohlavie a pôjdete do ženskej väznice. O tom je dnes Únia," povedal Fico.
Pri vyjadreniach o vystúpení z Únie tvrdí, že ide o "vývoj, ktorý by mohol nastať v budúcnosti". "Ak by sa z nej mal stať superštát, musíme dať ľuďom možnosť sa rozhodnúť," povedal.
O vystúpení z EÚ či NATO sa však nehovorí a iný životný priestor teraz Slovensko "nemá". Fico chce však odmietnuť budovanie novej železnej opony. "Po vojne chceme normalizovať vzťahy s Ruskom," povedal.
Členstvo v Európskej únii a NATO je podľa Roberta Fica životným priestorom Slovenska. "O pár rokov už nebudeme čistým príjemcom, ale čistým platcom do EÚ," tvrdí. Postoj jeho vlády je podľa neho jasný.
"Zvýšime výdavky na obranu za predpokladu, že to bude možné použiť na duálne účely," dodal Fico. Trvá na tom, že NATO je náš životný priestor, ale "vstup Ukrajiny by bol začiatok tretej svetovej vojny". Podľa Fica je potrebné sa pozrieť na možnosti konkurencieschopnosti Únie.
"Akonáhle vyhrá niekto, kto vyhrať nemá, tak sa ho snažia západné demokracie odstrániť," povedal premiér Robert Fico. Ako príklad spomenul Gruzínsko. Tvrdí, že opozícia po voľbách zneužije ulicu, pretože "nevie vyhrať".
Robert Fico tvrdí, že opozícia sa ho snaží zdiskreditovať. "Ak vám to nevyjde, tak toho človeka chcete zatvoriť," povedal. Opozícia podľa neho vytvára takú atmosféru, že každý tretí deň dostáva výhražné e-maily o bombe pod autom.
Robert Fico tvrdí, že opozícia sa riadi pokynmi z "liberálnych médií". "Nie všetko je také jednoduché, ako napíše Denník N alebo SME," povedal. Slovensko podľa neho dosiahlo najnižšiu nezamestnanosť v roku 2024.
Počas Ficovho vystúpenia prišiel k rokovaciemu pultu poslanec Igor Matovič a položil na rečnícky pult papier. Ten neskôr poslanec Smeru Ján Mažgút zobral preč.
Michal Šimečka kritizuje stav vzdelávania, kde sa Slovensko v testoch 15-ročných žiakov od roku 2006 prepadlo hlbšie pod priemer krajín OECD. "Žiadna slovenská univerzita nedokáže dobre konkurovať, jeden z piatich vysokoškolákov odíde do zahraničia," tvrdí.
Emigrácia je podľa neho veľkým problémom a regióny sa vyľudňujú. "Strácame ekonomický kapitál", povedal. Odôvodňuje to krízou v bývaní, kedy je na byt potrebných viac než 12 ročných priemerných platov.
Podľa Michala Šimečku sa konkurencieschopnosť Slovenska prepadá aj v porovnaní so susednými štátmi.
"Vy budete Európu poučovať o tom, ako byť konkurencieschopný?" pýta sa. Viac ako milión Slovákov podľa neho čelí chudobe. "Toto je po 14 rokoch vlády Roberta Fica," tvrdí.
Michal Šimečka kritizuje zhoršenie zahraničných vzťahov so susedmi Slovenska. "Svedčí o tom paralýza V4," povedal. Kritizuje aj zhoršenie vzťahov so západnými partnermi v NATO. "Blanár sa viac stretáva s Lavrovom ako s našimi partnermi," dodal. Blanár podľa neho "nepochopil", o čom je diplomacia.
Poslanec SaS Ondrej Dostál povedal, že návrhy Petra Žigu o rokovaní aj po 20.hodine porušujú rokovací poriadok. Koaliční poslanci už Žigove návrhy odhlasovali.
Michal Šimečka sa dostal do konfliktu s ministrom obrany Robertom Kaliňákom. Počas jeho kritiky smerom k Petrovi Kotlárovi za jeho výroky o lekároch mu Kaliňák povedal, aby "neurážal". "Buďte aspoň na chvíľu ticho," reagoval Šimečka.
Premiér Robert Fico počas vystúpenia predsedu PS Michala Šimečku o jeho pobyte v hoteli vo Vietname Šimečku prerušil a kritizoval jeho pomery. "Potom budete hovoriť o mojej rodine," povedal Šimečka. Predsedajúci na to reagoval tým, že vyzval predsedu PS, aby neklamal a nešíril nenávisť.
"Ak chcete vidieť nenávisť, pustite si ktorékoľvek video Roberta Fica," reagoval Śimečka za potlesku opozičných poslancov.
"Nemôžete stále klamať všetkých," odkázal Robertovi Ficovi predseda PS Michal Šimečka počas jeho odvolávania v parlamente.
Ten je v sále prítomný.Aj voliči koalície podľa neho pociťujú dôsledky rozhodnutí vlády. Situácia sa podľa neho počas posledných dní zhoršila kvôli výroku Tibora Gašpara o vystúpení z EÚ.
Poslanci koalície si dnes odhlasovali, že rokovanie bude prebiehať aj po 20.hodine.
Návrh podal Peter Žiga. "Ja mám z vás hrôzu," povedal na úvod rokovania predseda PS Michal Šimečka smerom k odvolávanému premiérovi Robertovi Ficovi. Použil pri tom jeho slová, ktoré pretým premiér použil na opozíciu.