Premiér Robert Fico na základe správy SIS prišiel s tým, že opozícia sa pripravuje na Majdan, vraj bude okupovať vládne budovy, bude brániť výkonu vládnej moci a to bude kooperovať so zahraničím. To potom vo Francúzsku či v Belgicku, kde majú protesty teda inú razanciu ako u nás, majú Majdan každý týždeň?
Majdan je konkrétne pomenovanie pre udalosti, ktoré sa odohrali v Kyjeve pred 11 rokmi, a nedá sa to porovnávať s tým, čo sa odohráva bežne pri protestoch v západnej Európe. Majdan viedol k prevratu a k desiatkam mŕtvych a stovkám zranených ľudí.
Nezdá sa vám to ako prehnaná reakcia, ak vieme, aké pomerne slušné a takmer pokojné protesty sú u nás na Slovensku?
Áno, iste, ale u nás aj obyčajné výjazdové rokovanie vlády dopadlo takmer tragicky. Doba sa zmenila. Tie protesty z dlhodobého hľadiska nie všetky boli úplne pokojné, nie všetky boli bezpečné a je povinnosťou bezpečnostných zložiek zaoberať sa nimi. A to nielen z hľadiska cieľa tých protestov, ale aj z hľadiska bezpečnosti ľudí, ktorí sa môžu na nich zúčastniť. Môžu sa tam zjaviť rôzni provokatéri, rôzne ultras skupiny, osoby zo zahraničia s cieľom rozpútať nepokoje, nestabilitu, rabovanie a na to sú bezpečnostné zložky, aby takéto veci monitorovali.
Ako novinárka som sa na niektorých nedávnych protestoch zúčastnila a musím povedať, že organizačne boli veľmi dobre zvládnuté, nehovoriac, že naozaj boli veľmi slušné, bez zjavných provokácií. Prečo je nutné vyvolávať u ľudí zbytočné obavy?
Ale doba je taká, aká je, a aj bežné vianočné trhy alebo silvestrovské oslavy sa môžu zvrhnúť do zabíjania, tak ako sa to stalo v Nemecku či vo Francúzsku.
Ale tam išlo o teroristické akcie, ktoré nemajú nič spoločné s občianskym nenásilným protestom.
Opakujem, bezpečnostné zložky musia riešiť aj takéto potenciálne riziká. Hneď ako dochádza k zhromaždeniu väčšieho počtu ľudí, s akýmkoľvek vznešeným cieľom, môžu sa stať terčom ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.