Opozičné KDH predstavilo svoje návrhy na zmenu ústavy. Za kľúčové považuje jasne zakotviť, že kultúrno-etické otázky nie sú súčasťou presunu kompetencií na EÚ. Informovali o tom predstavitelia hnutia na štvrtkovej tlačovej konferencii.
Šéf KDH Milan Majerský zdôraznil, že vo svojom návrhu neriešia iba problematiku kultúrno-etických otázok, ale aj otázku suverenity Slovenska, jeho bezpečnosti, ekonomickej prosperity, skvalitnenia prijatia zákonov či fungovania inštitúcií v prospech občana.
Podpredseda hnutia Viliam Karas zdôraznil, že slovenská ústava už obsahuje vymedzenie zvrchovanosti a národnej identity, no hnutie chce reagovať na rôzne názory "extrémistických skupín" z oboch strán barikády.
"Myslíme si, že je vhodné doplniť do ústavy interpretačnú klauzulu, nič nové. Chceme len jasne vymedziť tak, ako to zákonodarca už v roku 2002 myslel a deklaroval pred vstupom do EÚ a jasne to vymedzili poslanci v Národnej rade, že kultúrno-etické otázky nie sú predmetom presunu kompetencií na EÚ," ozrejmil Karas.
Podľa navrhovanej úpravy ústavy by sa na vystúpenie Slovenska z EÚ a NATO vyžadovalo referendum. Ďalším návrhom chce KDH zabrániť tomu, aby deti neboli predmetom obchodovania cez napríklad tzv. "prenájmy maternice". Ústava by tiež mala obsahovať osobitné postavenie rodičov pri výchove a vzdelávaní svojich detí a pri formovaní ich náboženského a filozofického presvedčenia s rešpektom k aktuálnej zrelosti dieťaťa. V ústave by sa tiež malo sprísniť používanie tzv. skráteného legislatívneho konania. "Sankciou bude, že to bude môcť Ústavný súd SR preskúmať a prípadne aj vysloviť, že boli porušené tieto procedurálne pravidlá," priblížil Karas.
Hnutie tiež chce, aby ústava stanovila, že sa po zrušení špeciálnej prokuratúry budú vytvárať osobitné oddelenia na boj s terorizmom, organizovaným zločinom a na boj s korupciou, ktoré budú pôsobiť na celom Slovensku.
Podľa KDH je návrh zásadne odlišný od návrhu vlády. "Vládny návrh zákona hovoril o tom, že podriaďoval celé sekundárne právo, smernice, nariadenie, všetko právo Európskej únie pod Ústavu SR, je tam množstvo judikatúry," priblížil Karas s tým, že vládny návrh by nás dostal do konfliktu s EÚ.
Priblížil, že návrh kresťanských demokratov nehovorí o podriadení ústavy pod tzv. sekundárne právo ani naopak. "Náš návrh len hovorí o interpretačnej výkladovej doložke v tom, že SR nikdy kompetenčne nepreniesla kultúrno-etické otázky. Vládny návrh hovoril o všetkých otázkach, o čomkoľvek, čo je v ústave, my hovoríme o kultúrno-identických otázkach," dodal.
Návrhy vychádzajú z priorít, ktoré hnutie predstavilo ešte v lete 2024. Odvtedy podľa Majerského diskutovali s viacerými politikmi.
Návrh majú podať vo štvrtok a verí, že sa nájde 90 poslancov na jeho schválenie. "Náš návrh ústavných zmien nie je podmienený ideologicky, je vytvorený znalostne a jeho hlavným princípom je uložiť veci na svoje miesto," uzavrel poslanec KDH Ján Horecký.