Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a hnutie Slovensko kritizujú ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas) za odvolanie Michala Staňáka z funkcie riaditeľa Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (NIHO).
Vyzdvihli pritom jeho odbornosť. Upozornili na to, že odvolanie bez udania dôvodu bolo možné pre novelu zákona, ktorú parlament schválil minulý rok. Vyplýva to z ich stanovísk.
"Strana Hlas vlani účelovo zmenila zákon, aby mohla z čela agentúry bez udania dôvodu odvolať jej riaditeľa. Zámerne tým oslabili nezávislosť NIHO a podriadili ho politickým záujmom. Nezávislosť inštitútu je totiž kľúčovou požiadavkou, nakoľko hodnotí nové a inovatívne lieky, ktoré chcú vstúpiť do kategorizácie a majú vysoký dosah na rozpočet," skonštatoval exminister zdravotníctva a poslanec Národnej rady Marek Krajčí (Slovensko, Za ľudí, KÚ).
Upozornil na to, že vďaka práci NIHO sa minulý rok podarilo ušetriť 111 miliónov eur. "Pacienti na Slovensku tak mali prístup k inovatívnym liekom a zároveň boli lacnejšie. A to zrejme niektorým skupinám nevyhovovalo," podotkol.
Krok Šaška skritizovali aj kresťanskí demokrati. Opätovne namietali aj novelu týkajúcu sa NIHO.
Pripomenuli, že v tejto veci podali podnet na Ústavný súd, ktorý o tom ešte nerozhodol. "NIHO je veľmi dôležitý pri vyjednávaní a cenotvorbe o nových liekoch a technológiách v zdravotníctve. Pre farmaceutický priemysel je dôležité, aby pri rozhodnutiach úradu nemali silného oponenta. Dnešné rozhodnutie ministra vnímam ako pokračovanie v deštrukčnom ťažení strany Hlas naprieč slovenským zdravotníctvom. Kamil Šaško ani nepočkal na rozhodnutie Ústavného súdu. Rozhodne to odmietam," skonštatoval poslanec Peter Stachura (KDH).
Šaško v pondelok odvolal z postu riaditeľa NIHO Michala Staňáka. Vedením inštitútu dočasne, do uskutočnenia riadneho výberového konania, poveril Tomáša Tesařa. Minister to odôvodnil ako manažérske rozhodnutie rezortu s cieľom zabezpečiť kontinuitu a naštartovaný proces rozvoja tejto organizácie.