Predseda PS Michal Šimečka vyzval Andreja Danka, aby konal rýchlo, ak chce zrušiť transakčnú daň. Progresívci sú podľa neho pripravení podporiť zrušenie dane podpismi aj hlasmi, ak predsedovi SNS chýbajú na podanie návrhu. "Nech časť koalície zatlačí na premiéra," apeloval.
"Transakčnú daň, ktorá funguje od 1. apríla, by bolo treba zrušiť, " uviedol Pellegrini na konferencii Vizio Energo. „Daň je vždy z niečoho, je buď zo zisku, z obratu, alebo z pridanej hodnoty. Ja som vyštudovaný ekonóm, ale fakt neviem odpovedať mojim ľuďom, obyvateľom, kamarátom, ktorí sa ma pýtajú, že prečo, ak niekto posiela výplatu svojmu zamestnancovi, tak má z toho zaplatiť ešte nejakú daň, alebo keď zamestnancovi vracia preplatok na dani, že má opäť zaplatiť z toho daň,“ priblížil. Táto daň podľa hlavy štátu nedáva ekonomickú logiku.
Nová daň z finančných transakcií vstúpila do platnosti od 1. apríla 2025. Jej zavedením chce vláda rozšíriť štátne príjmy a prispieť k stabilizácii verejných financií.
Daň sa vzťahuje na odchádzajúce platby z podnikateľských účtov, pričom sadzba je stanovená na 0,4 percenta z bankových prevodov – s maximálnym limitom 40 eur na transakciu – a 0,8 percenta z výberov hotovosti bez horného stropu. Pre platby kartou je určený ročný paušál vo výške dve eurá za každú použitú kartu.
Zavedenie tejto dane je súčasťou konsolidačných opatrení, ktoré majú posilniť štátny rozpočet v čase globálnej ekonomickej neistoty. Avšak, už od svojho vzniku narazila na silnú kritiku – najmä zo strany malých a stredných podnikateľov, ktorí tvrdia, že daň negatívne ovplyvňuje ich podnikanie a ohrozuje konkurencieschopnosť slovenských firiem.
Kritici transakčnej dane poukazujú na to, že zdanenie každého odchádzajúceho finančného prostriedku zo slovenských podnikateľských účtov vytvára dodatočné administratívne zaťaženie a znižuje likviditu podnikov.