Ľudia v slovenských mestách dnes protestovali proti zákonu, ktorým parlament schválil nové administratívne povinnosti pre mimovládne organizácie, vrátane zostavovania osobitného výkazu o ich darcoch.
Demonštranti vyzvali prezidenta Petra Pellegriniho, aby zákon nepodpísal. V Bratislave sprievod a zhromaždenie zvolalo občianske združenie Mier Ukrajine v rámci série protivládnych demonštrácií, ktoré organizuje od vlaňajšieho decembra. Účasť na nich medzitým značne klesla.
Západ alebo Východ
"Z parlamentu prichádza takzvaný ruský zákon, ktorý nasmeruje Slovensko preč od demokracie smerom k autoritárskemu režimu. Tento návrh útočí na občiansku spoločnosť, na aktívnych ľudí, ktorí sa snažia robiť našu krajinu lepšie," povedal za organizátorov protestu Dávid Selyem. Ide podľa neho o hodnoty, kam Slovensko patrí - či na východ, kde vládne strach, alebo na západ, kde je sloboda.
Vládni poslanci zákon obhajovali v záujme snahy o väčšiu transparentnosť mimovládneho sektora. Zástupcovia vládnej koalície dlhodobo vystupujú proti niektorým spolkom či nadáciám, ktoré tiež označujú za politické. Po tlaku jednej z vládnych strán sa na mimovládne organizácie nakoniec však nebudú vzťahovať ustanovenia o lobingu, nerozšíria sa dôvody na ich zrušenie a niektoré z nich ani nebudú mať zvláštne označenie, ak dostávajú peniaze z cudziny.
Opozícia tvrdila, že cieľom zmien je šikanovanie okrem iného neziskových organizácií či nadácií, ktoré upozorňujú na pochybenia úradov či vlády.
Protivládne protesty
V hlavnom meste sa dav ľudí po úvodnej časti v poradí už desiatej manifestácie v rámci terajšej série protivládnych protestov vybral z námestia pri sídle úradu vlády k neďalekému prezidentskému palácu a potom sa vrátil na tradičné miesto konania demonštrácií proti kabinetu premiéra Roberta Fica.
Podobné akcie boli na dnešok a na piatok zvolané aj do ďalších miest po celej krajine. V Košiciach prišlo na demonštráciu podľa organizátorov asi 1500 ľudí; tí zároveň uviedli, že protestné akcie pozastavujú.
Súčasnú vlnu demonštrácií pod heslom Slovensko ich Európa odštartovala decembrová schôdzka premiéra Fica s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorého krajina vo februári 2022 vojensky napadla Ukrajinu. Na niektoré manifestácie v Bratislave v januári a februári prišlo zhodne vyše 40-tisíc ľudí, následne však účasť výrazne klesla.
Fico v čase konania mohutných mítingov tvrdil, že protesty sú zvolávané na základe klamstiev. Organizátorov občianskych demonštrácií a opozíciu obvinil zo snahy o prevrat. Podobne Fico ako premiér postupoval už pred siedmimi rokmi počas protestov po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Vtedy Fico v záujme riešenia politickej krízy rezignoval na funkciu ministerského predsedu, čo neskôr oľutoval.
Fico v uplynulých mesiacoch odmietol výzvy organizátorov terajších demonštrácií na odchod z čela vlády a uviedol, že sa nepíše rok 2018. Medzičasom sa Ficovi aj vďaka zmenám vo vláde podarilo obnoviť v parlamente väčšinu, ktorá podporuje jeho kabinet. Vládna koalícia ju dočasne stratila kvôli rebelujúcim poslancom, ktorí odišli alebo boli vylúčení z klubov vládnych strán.