Proces s bosom piťovcov Jurajom Ondrejčákom sa začal tým, že ochranka požiadala prítomnú verejnosť i médiá, aby opustili budovu. Nasledovali ich sudcovia a iní zamestnanci. Obžalovaného zas premiestnili do vedľajšej budovy, v ktorej sídli Justičná akadémia. Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku bola totiž nahlásená bomba.
Asi po hodine sa hlavné pojednávanie v obnovenom procese obžalovaného Juraja Ondrejčáka alias Piťa predsa len začalo. Na prekvapenie prítomných po niekoľkých hodinách zaznel dokonca aj verdikt. Senát Ruženy Sabovej v jeho prípade rozhodol o zníženom treste 14 rokov a šesť mesiacov za založenie zločineckej skupiny a nedovolené ozbrojovanie.
Prišli kamaráti i deti
Ondrejčáka priviezla ozbrojená eskorta z bratislavského Justičáku, kde vo väzbe čaká na verdikty v dvoch obnovených konaniach. Obhajca i prokurátor žiadali o spojenie oboch konaní, senát to však zamietol, a tak sa v oboch koná samostatne. Okrem médií bola na procese prítomná aj verejnosť, podporiť ho prišli jeho kamaráti, z ktorých si už podaktorí tresty odpykali. Obžalovaný sa počas pojednávania neustále obzeral po svojich dcérach, takmer 15-ročných dvojčatách. Spomínal ich aj vo svojej reči.
„Predstupujem pred vás po 13 rokoch, uvedomujem si, čoho som sa dopustil,“ vyhlásil niekdajší bos bratislavskej skupiny a oľutoval svoje skutky. Spomínal, že vo väzení šil topánky, robil brigadíra na nástupnom oddelení a tri roky pracoval aj v sklade.
„V sklade bola najťažšia robota, lebo ľudia prichádzajú a odchádzajú, je tam veľa práce,“ zhodnotil vyštudovaný právnik. Na ďalšiu otázku obhajoby, či mu boli ponúknuté rekvalifikačné kurzy, odpovedal záporne s tým, že „vo väzení sú mnohí ľudia, ktorí sa tam len učia písať a čítať alebo si robia stredné školy“.
„Nebol som disciplinárne postihnutý počas výkonu trestu, dostal som viacero pochvál. Orgánom činným v trestnom konaní som poskytol vo viacerých veciach súčinnosť, napríklad v prípade vraždy študenta Tupého,“ spomenul. Za pochvaly získal možnosť ďalšej návštevy či balíček od rodiny.
Kajal sa pred súdom, že akýkoľvek trest mu dajú, prijme to s pokorou. A zdôraznil, že jeho cieľom je okrem iného odsedieť si spravodlivý trest. „Nepočítam s prepustením, odsedím si spravodlivý trest a mojím cieľom je ísť s deťmi do kina,“ dodal. Spomínal aj podporu zo strany rodiny, ktorá bola „neskutočná, deti so mnou komunikujú, ľúbia ma a aj ja ich ľúbim“.
Vysvetlil, že vo väzení je to nastavené tak, aby sa rodinné väzby popretŕhali a domnieva sa, že slovenské väznice by mali prejsť reformou. „Nie je to trest pre mňa, ale pre rodinu, ja hrávam vo väzení pingpong, pozerám televíziu a moja exmanželka sa zatiaľ musela starať o deti,“ dodal.
Sudkyňa Sabová prečítala aj listy od jeho matky a exmanželky, ktoré ho vykreslili ako otca, ktorý sa zaujíma o rodinu a deti. Sudkyňa sa ho spýtala aj na alimenty, ktoré musel platiť na tri deti, okrem dcér má ešte 25-ročného syna. Tie má podľa jeho slov už vopred vyplatené do ich osemnástich rokov. Na každé dieťa platil po 500 eur.
Majetok mu vrátia
Obžalovanému podľa staršieho verdiktu prepadol aj majetok v prospech štátu, z ktoré sa časť už predala. Jeho obhajca Ivan Mojžiš v záverečnej reči preto uviedol, že súd má možnosť po zásahoch do ústavných práv jeho klienta rozhodnúť v jeho prospech. „Môj klient už dlhodobo preukazuje, že došlo k naplneniu účelu trestu, a to nielen jeho represívnej stránky, ale aj výchovného účelu,“ vravel.
Poukázal na to, že jeho klient vinu nepopiera, spáchal skutky, za ktoré sa hanbí, ale čas späť nevráti.
„Svoje činy ľutujem, neverím, že mi trest znížite, ale v kútiku duše dúfam,“ vyhlásil pred verdiktom Ondrejčák, ktorému k zníženiu trestu napokon pomohla novela trestných kódexov.
Prokurátor v záverečnej reči navrhol pôvodný trest 16 rokov a prepadnutie majetku, obhajca 14. Ondrejčák si už odpykal 13 rokov.
Sudkyňa Sabová zníženie trestu na spomínaných 14 a pol roka zdôvodnila tým, že prihliadali nielen na novelu trestných kódexov, ako aj na dobu, ktorá od vykonania spáchania trestného činu ubehla. „Táto zločinecká skupina predstavovala firmu, ktorá generovala zisky. Keby aspoň z časti bola uhradená škoda poškodeným, súd by to zobral ako poľahčujúcu okolnosť, " reagovala na to. Prokurátor i obhajoba na verdikt zníženia trestu dodali, že sa k nemu vyjadria v zákonnej lehote. Obhajca pre médiá povedal, že jeho klient poškodených ešte bude musieť odškodniť.
Rozsudok nad 18 obžalovanými v procese so skupinou piťovcov vyhlásil súd v Pezinku ešte v máji 2014.
Tentokrát však senát Ruženy Sabovej rozhodol o navrátení majetku. Správca konkurznej podstaty roky predával Ondrejčákov dom v Lamači, či byt v centre hlavného mesta prostredníctvom niekoľkých dražieb, ale bezúspešne.
Napokon predal časť prepadnutého majetku v prospech štátu, najmä autá, z nehnuteľných to bol nebytový priestor na Klariskej ulici v Bratislave ako aj spoluvlastnícky podiel na dvoch bytoch v Lamači. Byt na Klariskej ulici, pozemky na Donovaloch, či polovička spoluvlastníckeho podielu na dome v Lamači sa nepredala.
Ondrejčáka čaká ešte druhý proces, v ktorom mu povolili obnovu konania. Za vraždy a spolupáchateľstvo na vražde si odpykáva 23-ročný trest. V ňom uzavrel dohodu o vine a treste. Ide o vraždy údajného zakladateľa skupiny takáčovcov Jána Takáča, Ľuboslava Velka, zosnovanie vraždy Fadila Pasjaču, a tiež pokusu o vraždu Tibora Füleho.
O novom treste v tejto súvislosti však súd rozhodne v separátnom konaní.
Ďalší člen skupiny Miroslav Abrahám, ktorému bola takisto obnovené konanie, v piatok na súd neprišiel. Jeho obhajkyňa uviedla, že jej mandant súhlasí s konaním bez jeho prítomnosti. Súd v jeho prípade dnes pojednávanie odročil na neurčito. Dôvodom je neprávoplatné rozhodnutie v ďalšej trestnej veci, súd tak čaká na rozhodnutie v odvolacom konaní.