Minister vnútra a predseda koaličného Hlasu Matúš Šutaj Eštok na dnešnej tlačovej konferencii vyhlásil, že jeho strana je pripravená baviť sa o znížení počtu úradníkov v štátnej aj verejnej správe.
"Sme absolútne pripravení na debatu o počte znižovaní úradníkov," uviedol minister vnútra, ktorý tým reagoval na včerajšie vyhlásenia premiéra Roberta Fica o konsolidácii v štátnej správe.
"Bavme sa o tom so samosprávami, bavme sa o tom so ZMOS-om," doplnil s tým, že podľa neho je priestor na šetrenie.
Šutaj Eštok hovoril aj o zmenách v počte volebných obvodov. "Prosím, len už otvorme túto debatu," apeloval minister a zopakoval, že je pripravený o týchto témach diskutovať nie len na straníckej, ale aj vládnej úrovni.
Je ochotný otvoriť aj tému počtu ministerstiev. "Som pripravený baviť sa o znižovaní počtu úradov," doplnil.
Ako minister vnútra má Šutaj Eštok slov v gescii zákony, ktoré sa týkajú politických strán a volieb. "V Hlase sme o tom hovorili aj pred voľbami - ak sa hospodárstvu nie veľmi dobre darí, tak by to mali pociťovať aj politici, respektíve politické strany," vysvetlil.
Minister tak otvára debatu, ako by sa mali politické strany podieľať na konsolidácii. Spomenul tri oblasti - prvou je štátny príspevok, presnejšie, aby sa príspevky za volebný výsledok znížili o 30 percent v prípade deficitu tri percentá HDP ročne a viac. Krátenie by sa nedialo retroaktívne. Za tri roky by sa podľa Šutaja Eštoka tak ušetrilo približne 32 miliónov eur.
Ďalšou oblasťou je, aby nárok na príspevok od štátu mali len strany, ktoré sa dostali do Národnej rady. Kvórum by sa tak posunulo z troch na päť percent. Šutaj Eštok v tejto súvislosti ako predseda Hlasu zatiaľ odmietol zvýšenie kvóra na vstup do parlamentu z piatich na sedem percent, ako včera hovoril Fico.
Tretím bodom je navýšenie volebnej kaucie pre voľby do parlamentu a volieb do Európskeho parlamentu. Dôvodom je nezmenená úroveň výšky tejto kaucie od jej uzákonenia. "Bavme sa, urobme to po spoločnej debate," hovorí Šutaj Eštok, ktorý doplnil, aby sa volebná kaucia vracala len stranám, ktoré získajú aspoň päť percent vo voľbách.
Ako poslednú zmenu navrhuje šéf rezortu vnútra päťročné moratórium na zmenu názvu a skratky politickej strany. Chce tak "seknúť po rukách rôznym špekulantom".
Do medzirezortného pripomienkového konania majú tieto návrhy putovať budúci týždeň. "Je to štandardný legislatívny proces," uzavrel Šutaj Eštok. Ochotný je otvoriť aj otázku výšky platov poslancov Národnej rady.