Prezident Peter Pellegrini v stredu po prvý raz predstúpil v pléne pred poslancov, členov vlády aj premiéra Roberta Fica so správou o stave Slovenskej republiky.
Aj keď nechcel hodnotiť aktuálnu politickú situáciu s odôvodnením, že to je úloha médií, uviedol niekoľko kritických poznámok, najmä k zahraničnopolitickému smerovaniu krajiny. Podľa neho sa Slovensko vzďaľuje od Západu a nášho ukotvenia v Európskej únii a NATO.
Premiér po prejave s touto kritikou nesúhlasil. Zdôraznil, že Slovensko zostáva pevnou súčasťou západných štruktúr. „Chceme počúvať a byť poslušní, aby nás hladkali po hlave, a máme svätý pokoj, alebo budeme suverénne hovoriť svoje názory a budeme chrániť národnoštátne záujmy?“ odpovedal protiotázkou.
Pellegrini kritizoval aj nízky záujem politikov o regióny a ich zameranie na problémy, ktoré podľa neho ľudí netrápia. Vyčítal tiež fungovanie rezortov, ktoré sa sústreďujú len na plány v rámci jedného volebného obdobia.
Dotkol sa aj vetovaného zákona o covidových amnestiách, ktorý označil za nebezpečný precedens. Vyzval preto parlament, aby jeho prijatie ešte raz zvážil.
Exrebel Hlasu Ján Ferenčák už deň pred vystúpením prezidenta predpokladal, že bude kritický. A ako sa ukázalo, Pellegrini nešetril ani opozíciu, ani koalíciu. Počas prejavu si od oboch strán viackrát vyslúžil potlesk.
HN sa politikov opýtali, ako prejav Pellegriniho hodnotia, aký odkaz im priniesol a čo im v ňom chýbalo.
Andrej Kiska (bývalý prezident)
Zostáva vám 79% na dočítanie.