Šéf tajnej služby SIS Pavol Gašpar oznámil, že podá trestné oznámenie v súvislosti s tvrdením českého europoslanca Tomáša Zdechovského, že ho tajné služby na Slovensku sledovali, keď tam viedol delegáciu Európskeho parlamentu. Gašpar chce, aby orgány činné v trestnom konaní preverili europoslancove tvrdenia.
Gašpar uviedol, že by sa malo rovnako vyšetriť, či bývalí príslušníci Národnej kriminálnej agentúry Zdechovskému vyzradili, kto je príslušníkom tajných služieb, ako tvrdí europoslanec.
Trestný čin
"Ak sa tak naozaj stalo, tak sa títo bývalí príslušníci NAKA dopustili trestného činu, pretože prezradili utajovanú skutočnosť, ktorú sa dozvedeli pri výkone verejnej funkcie," uviedol Gašpar.
Ak sa ukáže, že Zdechovský nebol sledovaný, je podľa Gašpara na mieste zvážiť, či by tento europoslanec mal byť súčasťou delegácie.
Gašparove výroky prišli po zasadnutí výboru Národnej rady pre kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby, na ktorom sa poslanci nechali informovať o podozreniach vznesených Zdechovským.
Zdechovský v reakcii na slová šéfa tajnej služby oznámil, že je plne pripravený so slovenskými úradmi spolupracovať. "Vítam tento krok a dúfam, že sa to transparentne prešetrí, pretože nie je normálne, aby sa niečo také v demokratickej spoločnosti dialo," povedal český ľudácky politik.
Rozpočtová kontrola
Zdechovský vyzval predsedníčku Európskeho parlamentu Robertu Metsolaovú, aby reagovala na správanie slovenských politikov v čase nedávnej kontrolnej misie EP na Slovensku. Štvorčlenná delegácia europoslancov z výboru pre rozpočtovú kontrolu, ktorú Zdechovský viedol, podľa neho čelila sledovaniu a zastrašovaniu zo strany slovenských bezpečnostných služieb.
"Počas nášho pobytu sme získali hodnoverné informácie, že sme boli sledovaní slovenskými bezpečnostnými zložkami. Takéto správanie je v priamom rozpore s princípmi spolupráce medzi členskými štátmi a inštitúciami EÚ, "uviedol Zdechovský.
Český europoslanec z Európskej ľudovej strany, najsilnejšej frakcie v Európskom parlamente, rovnako v liste skritizoval výroky vládnych predstaviteľov, najmä ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka a ministra životného prostredia Tomáša Taraby.
Obaja podľa neho svojimi verejnými komentármi politicky útočili na delegáciu. Za najzávažnejšie ale Zdechovský považuje slová premiéra Roberta Fica, ktorý ho označil za nájomného politického vraha, čo chápe ako neprípustný osobný útok a pokus o diskreditáciu celej poslaneckej misie aj jej zistenia.