Predseda Rady Fondu na podporu umenia Matúš Oľha sa rozhodol abdikovať na svoj post. Informoval o tom TASR. Svoj krok odôvodnil mediálnym lynčom, ktorému je podľa jeho slov dlhodobo vystavený a už ho nie je ochotný znášať. Zároveň deklaruje, že bude v rade naďalej pôsobiť ako jej člen.
Do zvolenia nového predsedu Rady Fondu na podporu umenia bude na jej čele podpredseda Ľubomír Kleštinec. „Voľba nového predsedu sa uskutoční na najbližšom zasadnutí rady 12. augusta,“ informoval poverený riaditeľ FPU František Kornaj.
Útek pred novinármi
Oľha sa včera zviditeľnil útekom pred novinármi po rokovaní Rady Fondu na podporu umenia. Keď sa pri novinároch na chvíľu pristavil, oznámil, že fond podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre šírenie poplašnej správy. Následne sa dal znovu na útek. Prebehol cez budovu, pokračoval po schodoch a pred reportérmi utekal aj vonku.
Spor sa začal už na začiatku zasadnutia. Oľha vyzval zástupcov médií, aby opustili miestnosť a rokovanie sledovali prostredníctvom internetového prenosu. Následne dal hlasovať o ich vylúčení a väčšina členov rady návrh podporila. Keď novinári namietali, že rokovanie je zo zákona verejné, odpovedal: „Vy nie ste verejnosť, vy ste médiá.“
Fond vopred oznámil, že účasť verejnosti zabezpečí prostredníctvom živého prenosu. Ten sa však skončil približne po dvoch minútach s oznámením, že rada prechádza na neverejnú časť. Zákon stanovuje, že rokovania rady sú verejné s výnimkou rozhodovania o poskytnutí peňazí z fondu a o prijatí alebo zamietnutí nového návrhu zmluvy.
Rokovanie sa uskutočnilo šesť dní po tom, ako zamestnanci fondu oznámili nález odpočúvacích zariadení vo viacerých kanceláriách. Prípadom sa zaoberajú orgány činné v trestnom konaní. Zamestnanci podozrievajú z umiestnenia zariadení bývalého dočasne povereného riaditeľa fondu Františka Kornaja. Ten to odmieta a tvrdí, že fond nikoho neodpočúval.
Nemal čo dodať
Oľha je presvedčený, že to, čomu fond a jeho ľudia čelia, prestalo byť informovaním verejnosti. „Je to niekoľkomesačný lynč. Nepotvrdené podozrenia sa opakujú tak dlho, až sa z nich stanú ‚fakty‘. Poskytnuté vysvetlenia sa zamlčia, pretože by pokazili príbeh, ktorý bol napísaný skôr, než padla prvá otázka,“ uviedol doterajší predseda Rady FPU.
Ctí si právo novinárov i verejnosti na kritiku inštitúcie. Vyjadrovanie sa k FPU a jeho orgánom však považuje za „systematické opotrebúvanie konkrétnych ľudí, ktoré má dosah na konkrétnych ľudí a prestalo byť únosné“.
Nespochybňuje ani právo médií pýtať sa a povinnosť verejnej inštitúcie odpovedať. „FPU si túto povinnosť preukázateľne a opakovane plní a nad rámec toho, čo jej ukladá zákon,“ zdôraznil Oľha. „Povinnosť odpovedať však nie je povinnosťou znášať čokoľvek a donekonečna,“ vyhlásil.
V tomto kontexte vysvetlil Oľha i reakciu po stredajšom rokovaní rady FPU. „Neodpovedal som na otázky preto, že som už nemal čo dodať. Na tie isté otázky odpovedám verejne niekoľko mesiacov a odpovede sa jednoducho neberú na vedomie. Nešlo o mlčanie. Išlo o vyčerpanie človeka, ktorý sa už mnohokrát vyjadril a zakaždým zistil, že na tom nezáleží,“ dodal.
Aj na základe stredajších udalostí sa preto rozhodol abdikovať na post predsedu Rady FPU. „Vo svojej práci na prospech ozdravenia pomerov v slovenskej kultúre budem pokračovať ako riadny člen rady FPÚ aj naďalej,“ doplnil.
