Dočasne poverený prezident Policajného zboru Štefan Hamran, ako aj vyšetrovatelia a prokuratúra majú plnú podporu Monitorovacej skupiny pre demokraciu, právny štát a základné práva zriadenej v rámci Výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci.
Na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave to povedala vedúca tejto skupiny, holandská europoslankyňa Sophie in 't Veldová.
"Som opatrne pozitívna," zhrnula Veldová svoje dojmy z dvojdňovej návštevy delegácie LIBE, ktorej súčasťou bol aj slovenský europoslanec Vladimír Bilčík.
Slovensko ako príklad
"Počuli sme veľmi znepokojivé veci. Počuli sme o nenávistných prejavoch, zastrašovaní novinárov a ľudí bojujúcich proti korupcii, ako aj o odpore voči reformám... či o reformách, ktoré môžu mať nezamýšľané dôsledky," priblížila Veldová.
"Zároveň som však videla aj to, že na Slovensku je veľa dobrých ľudí, ktorí veľmi tvrdo pracujú na tom, aby sa z neho stal moderný štát s čistou a schopnou vládou a verejnou správou," dodala.
"Všetci ľudia, s ktorými sme sa stretli - ministri, premiér či prokurátori -, veľmi usilovne pracujú na riešení problémov," pokračovala europoslankyňa.
Veldová ďalej ocenila vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, pričom však pripomenula, že kauza ešte nie je uzavretá, keďže Najvyšší súd zrušil oslobodzujúci rozsudok Špecializovaného trestného súdu voči Marianovi K. a Alene Zs.
"(Návštevu Slovenska) sme začali stretnutím s rodičmi Jána a Martiny. Myslím si, že to bolo vhodné, pretože táto tragická smrť to všetko uviedla do pohybu," povedala Veldová.
Holandská europoslankyňa tiež vyjadrila potešenie z toho, že na Slovensku došlo za uplynulých niekoľko rokov k značnému pokroku v oblasti právneho štátu.
"Slovensko sa v tejto súvislosti môže stať príkladom pre zvyšok Európy," dodala.
Delegáciu kritizovali
Europoslankyňa zo strany Smer-SD Monika Beňová, ktorá bola v minulosti členkou LIBE, kritizovala delegáciu krátko po jej utorkovom príchode na Slovensko, že do svojho programu nezaradila stretnutie so žiadnym predstaviteľom opozície. Ako uviedla v tlačovej správe, delegácie EP sa v minulosti stretávali aj s opozičnými predstaviteľmi.
Veldovú podľa vlastných slov požiadala, aby do programu návštevy zaradila "aj lídra opozície, ktorého strana je zastúpená mnou a mojimi kolegami v druhej najväčšej frakcii" v Európskom parlamente.
"Ak k takémuto stretnutiu nebude ochota, budem o nevyváženosti a nekorektnosti misie informovať predsedu výboru LIBE a členov predsedníctva Európskeho parlamentu. Slovensko nie je banánová republika a takýmto prístupom sa dôvera v objektívnosť naozaj nebuduje," vyhlásila Beňová v utorok.
Veldová na stredajšej tlačovej konferencii vysvetlila, že skupina sa na Slovensku stretla s ľuďmi na základe ich funkcie a pozície, nie na základe ich politickej príslušnosti. Zároveň poznamenala, že v pracovnej skupine je zastúpená každá politická frakcia europarlamentu.
"Uisťujem vás, že sme sa (počas návštevy) spýtali na všetko," dodala Veldová s tým, že sa rada stretne s kýmkoľvek, kto má o to záujem, či už prostredníctvom internetu, alebo osobne na Slovensku či v Bruseli.
Monitorovacia skupina pre demokraciu, právny štát a základné práva - zriadená v septembri 2019 v rámci Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci - nadväzuje na činnosť dnes už neexistujúcej Monitorovacej skupiny pre právny štát, vytvorenej v júni 2018 po vraždách maltskej blogerky a novinárky Daphne Caruany Galiziovej a slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.
EP vyslal na Slovensko po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej niekoľko delegácií. Prvá delegácia výborov EP pre občianske slobody a kontrolu rozpočtu pricestovala na Slovensko už v marci 2018.
Poslanci výboru LIBE navštívili SR aj v septembri 2018 a výbor CONT vyslal osobitnú delegáciu v decembri 2018.