Aktuálne sme svedkami toho, ako sa v medializovaných kauzách točia tie isté advokátske esá. A podaktorí zastupujú aj viacerých klientov naraz.
Stretávajú sa nielen v súdnych sieňach, ale viacerí sa navzájom dobre poznajú, obhajujú dokonca rovnakých ľudí z prostredia politických či policajných špičiek a paradoxne niekedy aj druhú stranu. Nie je v tom konflikt záujmov? A kto ich vlastne za ich právne služby platí?
Koľko im platia?
HN oslovili viaceré momentálne medializované advokátske kancelárie, nie všetci však boli ochotní odpovedať na jednoduchú otázku – koľko klienti za ich služby platia. Ich zvyčajná odpoveď bola strohá – vzhľadom na povinnosť mlčanlivosti vám túto otázku nezodpovieme.
Právnici si okrem iného môžu od klientov pýtať hodinovú taxu, paušálnu alebo podielovú odmenu. Práve poslednú si vybral exšéf SIS Vladimír Pčolinský.
„S advokátmi mám dohodu, ktorá súvisí s úspešnosťou konania, pretože tam je nejaký 'success fee', teda platba za úspech,“ reagoval Vladimír Pčolinský. A dodal, že sa honorár viaže aj na to, akú sumu sa mu podarí získať za ujmu, ktorá mu bola spôsobená.
„Navždy mám pokazené meno, nielen doma, ale aj v zahraničí. Mám síce čistý register trestov a momentálne nie som z ničoho obvinený. No bol som vo väzbe, a to nie ako človek, o ktorom nikto nič nevie, ale ako pertraktovaná osoba na vysokej pozícii. Samozrejme, o to väčšia bola moja ujma, a to nielen vo vzťahu k môjmu príjmu...
Zostáva vám 85% na dočítanie.