StoryEditor

Lajčák sa zastal Kaliňáka: Ak tu bude demonštrácia za fašizmus, tiež si budeme hovoriť, že to chce verejnosť?

07.06.2017, 11:33
Autor:
TASRTASR

Členovia vlády za stranu Smer-SD oceňujú pokojný priebeh pondelkového (5.6.) protikurupčného pochodu v Bratislave a v Košiciach. Dôvod na odchod ich kolegu – ministra vnútra Roberta Kaliňáka z funkcie však nevidia. Vyplýva to z ich dnešných vyjadrení pred rokovaním vlády.

Demonštrácia bola zákonná, zrozumiteľná, pokojná,“ zhodnotil podpredseda najsilnejšej vládnej strany a minister kultúry Marek Maďarič. Podľa ďalšieho podpredsedu strany a ministra hospodárstva Petra Žigu je dobre, keď ľudia vyjadrujú svoj názor.

"Je to vyjadrenie názoru"

Hovorím stále o tom, že je skupina ľudí, ktorá má názor nejaký na vládu a je skupina ľudí, ktorá vládu podporuje a je dobre, keď sa to robí pokojným a nie nejakým agresívnym spôsobom. Je to vyjadrenie názoru,“ uviedol na margo pochodov Žiga.

Protestné akcie ocenil aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). „Nehodnotím počet ľudí. Konštatoval som, že sa pochod konal, čo je asi dobrá vec pre demokraciu,“ vysvetlil.

Podľa Maďariča vedenie strany na utorkovom (6.6.) zasadnutí neriešilo protikorupčné pochody, ktorých účastníci žiadali odstúpenie ministra vnútra. Šéf rezortu kultúry nevie, či to Kaliňák urobí.

Túto otázku smerujte na toho, kto je verejnosťou k niečomu vyzývaný, prípadne na jeho šéfa,“ uviedol.

Žiga si nemyslí, že by mal Kaliňák odísť.

Je minister, ktorý dostal 350-tisíc preferenčných hlasov a moja pozícia v tejto veci sa vôbec nezmenila,“ zdôraznil.

"Je to jeden z kľúčových ministrov vlády"

Sme tu konfrontovaní s nejakými manifestáciami, nejakými pochodmi, ale na druhej strane je veľké množstvo ľudí, ktorí podporujú pána Kaliňáka. Ja si myslím, že je to legitímne, aj jedna aj druhá strana. O tom je demokracia,“ doplnil.

Robert Kaliňák je jeden z kľúčových členov vlády a robí si skvele svoju prácu ministra vnútra,“ domnieva sa Lajčák.

Zajtra tu môže byť demonštrácia na to, aby sme zaviedli fašizmus alebo zaviedli trest smrti a takisto si budeme hovoriť že to verejnosť chce?" doplnil Lajčák.

Vysvetlil, že v demokracii o zotrvaní členov vlády vo funkciách nerozhodujú demonštrácie. „Buď teda máme demokraciu alebo anarchiu. Demokracia znamená, že máme voľby, že máme parlament, že máme vládu a že tieto veci sa riešia cez parlamentné mechanizmy,“ zvýraznil.

V pondelok sa v Bratislave a Košiciach uskutočnil v poradí druhý protikorupčný pochod, ktorý zorganizovali študenti, na ktorý prišli tisíce ľudí.

Organizátori požadovali odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara, odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a vyšetrenie káuz Bašternák a Gorila. Tiež pokračovanie vyšetrovania a súdnych konaní ohľadom Mečiarom amnestovaných skutkov.

01 - Modified: 2024-04-18 18:59:18 - Feat.: - Title: Gruzínci nedovolia prokremeľskej vláde zostať pri moci, tvrdí prezidentka. Spory vyvolal zákon podobný ruskému 02 - Modified: 2024-04-17 13:04:48 - Feat.: - Title: Drucker: Školy by mali mať od septembra o štyritisíc ľudí viac v pomocných profesiách 03 - Modified: 2024-04-17 09:01:20 - Feat.: - Title: Kaliňák pred rokovaním vlády: Nová nemocnica v Prešove bude spojením nového i súčasného komplexu 04 - Modified: 2024-04-16 10:42:29 - Feat.: - Title: Ako zlacniť benzín o 20 centov? SaS apeluje na Fica, predstavila návrh 05 - Modified: 2024-04-14 14:51:50 - Feat.: - Title: Hlasy z koalície k rekonštrukcii vlády: Blaha hovorí o hoaxoch. Opozícia pri jednej téme pochválila Fica
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
20. apríl 2024 22:50