Časť obyvateľov Bánoviec nad Bebravou má problémy s dronmi. Tie im podľa ich vyjadrenia svojím prelietavaním nad ich domami rušia súkromie. Obrátili sa preto sa na samosprávu mesta.
"Vzhľadom k týmto prípadom, keďže mesto nebolo samotné poškodené na svojich právach, sme sa rozhodli napísať informatívny článok, kde informujeme najmä majiteľov dronov, ako s dronom narábať, najmä v zmysle zákona, ktorý sa dotýka ich užívateľov," priblížil hovorca mesta.
"V okamihu pripojenia kamery na bezpilotné lietadlo nastupuje podmienka definovaná v zákone o ochrane utajovaných skutočností. Nie je možné uvažovať o prevádzke pre prípady bez záznamu, nekomerčné účely, sledovanie priestoru pred lietadlom za účelom navigácie a obdobne. Preto, pre akékoľvek bezpilotné lietadlo, ktoré splní podmienku uvedenú v tomto zákone, musí jeho prevádzkovateľ získať všetky povolenia, súhlasy, ktoré zákon alebo zákony predpokladajú," vysvetlila pre TASR Gabriela Galambošová, riaditeľka sekcie letovej prevádzky Dopravného úradu.
Povolenie na vykonávanie leteckých prác v súlade so zákonom o civilnom letectve podľa nej nie je možné vydať pre fyzickú osobu. Pre činnosti, ktoré vykonáva organizácia ako letecké fotografovanie, prípadne filmovanie územia, vydáva povolenia Ministerstvo obrany SR, doplnila Galambošová.
Podľa jej ďalších slov je zodpovednosťou prevádzkovateľa dronu alebo osoby, ktorá dron ovláda, aby dodržiaval podmienky vykonania letu lietadlom spôsobilým lietať bez pilota vo vzdušnom priestore.
Dopravný úrad môže v zmysle zákona o civilnom letectve uložiť pokuty podnikateľom a právnickým osobám do výšky 33 190 eur alebo za priestupok pokutu do výšky 330 eur, uzavrela riaditeľka sekcie letovej prevádzky.