Slovensko vykazuje v medzinárodnom porovnaní nadpriemerné výsledky pri znižovaní skleníkových plynov, naďalej však zaostáva v oblasti odpadového hospodárstva, odpadových vôd a v kvalite ovzdušia. Vyplýva to z analýzy odborníkov, ktorú dnes ČTK poskytlo ministerstvo financií.
"Viac ako tretina obyvateľstva stále nie je pripojená k verejnej kanalizácii, čo je výrazne viac ako napríklad v Českej republike alebo v ostatných krajinách OECD. Viac ako dve tretiny komunálneho odpadu končia na skládkach, čím stúpa riziko kontaminácie prostredia," upozornili v hodnotiacej správe analytici ministerstiev financií a životného prostredia.
Podľa správy ovzdušie znečistené prachovými časticami spôsobí na päťmiliónovom Slovensku viac ako 5600 predčasných úmrtí. Dôvodom znečistenia je neefektívne využívanie tuhých palív a spaľovacích motorov.
Výdavky na ochranu životného prostredia, ktoré z väčšej časti Slovensko pokrýva z európskych fondov, sú v krajine s ohľadom na výkon ekonomiky porovnateľné s okolitými štátmi višegrádskej skupiny, do ktorej patrí aj Česká republika, Poľsko a Maďarsko. Slovenskí analytici ale navrhli balík opatrení na zlepšenie kvality životného prostredia, a to v hodnote 130 miliónov eur. Napríklad skládkovanie by mohli obmedziť vyššie poplatky za uloženie odpadu.
Na Slovensku je evidovaných 1758 znečistených lokalít, z toho asi osem percent má najvyššiu prioritu riešenia. Náklady na ich sanáciu spravidla znáša štát z dôvodu, že vznikli pred rokmi a pôvodný znečisťovateľ už neexistuje.