Najväčšie zastúpenie vo štvrťfinále futbalovej Ligy majstrov majú kluby z kolísky futbalu. Chelsea, Manchester United a Liverpool potvrdzujú vzostup anglického klubového futbalu v posledných rokoch. Vlastníkmi týchto troch úspešných tímov sú zahraniční majitelia. Televízne práva na zápasy anglickej Premier league dosahujú závratné sumy, domáca súťaž dosahuje najväčší priemer návštevnosti na svete. Zisky klubov a taktiež márnivosť ich majiteľov umožňuje prilákať na anglické trávniky najlepších hráčov sveta. V nedávnej minulosti to tak nebolo.
Futbal ovplyvnila tragédia
V 80. rokoch minulého storočia patril anglický klubový futbal do európskeho priemeru. Od roku 1985 dostali všetky tímy z Anglicka od medzinárodnej federácie zákaz hrávať v kontinentálnych pohárových súťažiach. Príčinou bola tragédia, ktorá sa udiala vo finálovom zápase Pohára majstrov medzi Juventusom a Liverpoolom. Kvôli násilnostiam anglických výtržníkov bolo zavraždených 39 ľudí, najmä fanúšikov talianskeho tímu. Ani štadióny v anglickej lige neboli v dobrom stave a fanúšikovia museli trpieť zlé vybavenie v nich. Divácka návštevnosť ani príjmy klubov nedosahovali úroveň španielskej či talianskej ligy. Obrat k lepším časom nastal vďaka úspechu na majstrovstvách sveta v roku 1990, kde Anglicko obsadilo štvrtú priečku. Európska federácia povolila klubom hrávať kontinentálne poháre a kluby súhlasili so zlepšením bezpečnostných opatrení na štadiónoch a finančne náročnou modernizáciou. Všetky štadióny museli mať miesta len na sedenie, aby sa predišlo ďalším tragédiám.
Veľký vplyv televízie
Dnešná anglická Premier league bola založená v roku 1992 klubmi, ktoré pôsobili v najvyššej súťaži. Liga funguje odvtedy ako spoločnosť, v ktorej je každý klub akcionárom. Predaj práv na zápasy Premier league televíznym spoločnostiam zohral najdôležitejšiu úlohu na vzostupe klubového futbalu v krajine. V roku vzniku Premier league podpísala spoločnosť Sky zmluvu na 38 miliónov libier (asi 1,9 miliardy korún) za sezónu, čo bolo 10-násobne viac ako v 80. rokoch.
Postupné zvyšovanie rozpočtov klubom dovoľovalo lákať do Anglicka svetové hviezdy, zvýšil sa divácky záujem o ligové stretnutia a zväčšovala popularita najväčších tímov po celom svete. Dnes je Premier league považovaná za najlukratívnejšiu futbalovú súťaž na svete s príjmom viac ako 1,3 miliardy libier (asi 65 miliárd korún) za sezónu. Talianska liga dosahuje o polovicu nižšie príjmy. Premier league je štvrtou ligovou súťažou s najväčším výnosom na svete po dominantných zámorských ligách. Prvé miesto patrí americkému futbalu, nasleduje bejzbalová liga a treťou je basketbalová NBA.
ANGLICKÉ REKORDNÉ PRESTUPY:
Kedy Odkiaľ/kam Výška (v miliónoch libier)
1. Andrej Ševčenko 2006 Miláno/Chelsea 30 mil.
2. Rio Ferdinand 2002 Leeds/Manchester 29
3. Juan S. Verón 2001 Lazio/Manchester 28,1
4. Ruud van Nistelrooy 2001 Eindhoven/Manchester 19
5. Rio Ferdinand 2000 West Ham/Leeds 18
6. Alan Shearer 1996 Blackburn/Newcastle 15
7. Stan Collymore 1995 Nottingham/Liverpool 8,5
RAST PREDAJA TELEVÍZNYCH PRÁV:
Rok Výška v miliónoch libier V miliardách korún
1986 3,2 mil. 0,16
1988 11 0,55
1992 38 1,91
1997 168 8,45
2004 341 17,1