Slováci zvládli reparát a rozdrvili Kazachov

09.05.2006, 00:00

Hokejisti Slovenska včera opäť pocítili víťaznú chuť na svetovom šampionáte. Po úvodnej nešťastnej prehre s Bieloruskom (1:2) deklasovali vo svojom druhom vystúpení v C-skupine v Riga Aréne Kazachstan 6:0 a definitívne si zaistili účasť v osemfinálovej fáze. Zajtra o 15.15 zohrajú so zatiaľ nezdolaným Ruskom súboj o prvenstvo v skupine.

Absolútna dominancia
Slováci s mierne poprehadzovanými útokmi a v bránke s Križanom, ktorý nahradil zraneného Lašáka, nechceli nechať proti Kazachom nič na náhodu a začali aktívne. Ich tlak však brzdili mnohé fauly nečisto hrajúcich Kazachov. V prvej tretine úzkostlivý rozhodca Vinnerborg udelil až 12 menších trestov a hru miestami poriadne rozkúskoval. Z mnohých streleckých príležitostí využili zverenci trénera Františka Hossu až tú zo začiatku druhej tretiny, keď pas Marcela Hossu skončil aj za prispenia Kapuša v bránke Ogurešnikova. Slováci naďalej herne dominovali. Surový druhýkrát na šampionáte opečiatkoval žŕdku, no v 33.min sa už po Pavlikovského prihrávke nemýlil. Na rozdiel troch gólov stihol upraviť pred druhou prestávkou agilný Bartovič. V záverečnej časti Stredoázijci už nestačili na smrteľné tempo Hossovcov a totálne odpadli. Postupne Pavlikovský, Kováčik a Jurčina dokonali dielo kazašskej skazy. Slovenskí hokejisti súpera prestrieľali neuveriteľným pomerom striel -- 52:8 a pripísali si prvé víťazstvo na turnaji. Škvrnou na víťazstve bolo zranenie kapitána Mariána Hossu, ktorý si pri zákroku Alexeja Litvinenka bolestivo narazil operované koleno a tretiu tretinu nedohral.

Ako padali góly
21. min.
V slovenskej presilovke poslal Marián Hossa puk na svojho brata Marcela, ktorého prihrávku si zrazil do vlastnej bránky Argokov. Gól pripísali Kapušovi -- 1:0
33. min.
Opäť v početnej výhode zakombinoval Bartovič s Rastislavom Pavlikovským a Surový zakončoval strelou z prvej do opustenej kazašskej bránky -- 2:0
40. min.
Strojovú kombináciu po osi Marián Hossa -- Rastislav Pavlikovský zaklincoval zblízka nekompromisne Bartovič. Ogurešnikov nemal šancu sa premiestniť -- 3:0
50. min.
Obranca Stehlík odvážne vnikol do útočného pásma, puku sa zmocnil Čiernik, nekrytý Zálešák ho poslal pred bránku na úplne voľného Pavlikovského a ten nezaváhal -- 4:0
56.--57. min.
Kazaši nevedia kam skočiť. Premiérového gólu na MS sa dočkali aj Kováčik a Jurčina -- 6:0

POSTAVA ZÁPASU
Absolutórium si zaslúžia viacerí slovenskí hráči, no keď už niekoho vyzdvihnúť, tak asi Rastislava Pavlikovského. Tvorivý center bol na začiatku niekoľkých nebezpečných akcií, neustále rozdával presné pasy svojim spoluhráčom, nabil na gól Surovému aj Bartovičovi a sám stihol pridať štvrtý slovenský zásah.

NÁZOR EXPERTA
Marián Bezák,
bývalý československý reprezentant a hráč Slovana Bratislava: Naši hokejisti zobrali zápas úplne ináč ako s Bieloruskom. Nečakali na súperove chyby, ale aktívne korčuľovali a súpera prakticky k ničomu nepustili. Naše góly boli výsledkom krásnych kombinácií. Po treťom góle bolo vidno na našich absolútnu hernú pohodu. Páčil sa mi výkon Jurčinu, Bartoviča a Mariána Hossu, pokým neodstúpil. Verím, že vysoké víťazstvo nám dodá sebavedomie pred posledným zápasom v skupine proti Rusku.

SLOVENSKO -- KAZACHSTAN 6:0 (0:0, 3:0, 3:0)
Góly: 21. Kapuš (Marián Hossa, Marcel Hossa), 33. Surový (Rastislav Pavlikovský, Bartovič), 40. Bartovič (Rastislav Pavlikovský, Marián Hossa), 50. Rastislav Pavlikovský (Zálešák, Čiernik), 56. M. Kováčik, 57. Jurčina (Surový). Rozhodoval: Vinnerborg (Švéd.), vylúčenia: 7:18, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 6788 divákov.
Slovensko: Križan -- Jurčina, Milo, Vydarený, Štrbák, Harant, Graňák, Stehlík -- Marián Hossa, Rastislav Pavlikovský, Marcel Hossa -- Surový, Cibák, Bartovič -- Čiernik, Kapuš, Zálešák -- Vaic, Kollár, M. Kováčik
Kazachstan: Ogurešnikov -- Žajlavov, Argokov, Blochin, Kovalenko, Pupkov, Koledajev, Mazunin, Savenkov -- A. Koreškov, J. Koreškov, Litvinenko -- Šafranov, Pčeliakov, Spiridonov -- Samochavlov, Zaržickij, Krasnoslabocev -- Ogorodnikov, Troščinskij, Rifel

05. máj 2024 10:52