StoryEditor

Vodní slalomári chcú na ME medailu vo všetkých kategóriách

08.06.2007, 14:33
Autor:
SITASITA

V ére samostatnosti si slovenskí vodní slalomári vybojovali na OH štyri zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú medailu, z majstrovstiev sveta priviezli osem titulov svetových šampiónov, tri striebra a osem tretích priečok. Aj tento výpočet je dôkazom toho, že vodný slalom predstavuje z olympijskej rodiny absolútny vrchol slovenského športu. Toto divácky atraktívne odvetvie je zároveň jediným, v ktorom patrí Slovensku vo svetových rebríčkoch prvé miesto. Slováci preto nemôžu mať nízke ambície ani na blížiacich sa VIII. majstrovstvách Európy, ktoré sa od štvrtka 14. júna do nedele 17. júna uskutočnia v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši.
"Myslím si, že sme urobili všetko, čo bolo v našich silách a verím, že naši športovci, tréneri a realizačné tímy sa pripravili zodpovedne a budú sa snažiť v domácom prostredí naplniť očakávania, ktoré vo verejnosti sú. Vieme, že doma to býva vždy o niečo ťažšie, pretože tlak na nich býva väčší. Verím však, že máme natoľko silný a skúsený reprezentačný tím, ktorý sa s tým dokáže vyrovnať a využiť silu domáceho prostredia, žičlivosť publika a budeme úspešní," tvrdí manažér slovenskej reprezentácie Richard Galovič.
Jeho optimizmus vyplýva aj z toho, že sa fanúšikovia vodného slalomu nemusia spoliehať na jedného pretekára. "Máme najsilnejšie reprezentačné družstvo za ostatné roky. Všetci jeho členovia, ktorí si vybojovali právo účasti na šampionáte, sú schopní atakovať medailové pozície. Vodný slalom je však veľmi nevyspytateľný, na výkon a výsledok športovca vplýva veľké množstvo rôznych faktorov. Napriek tomu sila tohto kolektívu ma necháva pokojným, pretože som presvedčený, že niekomu to vyjde," pokračuje R. Galovič.
Pred tromi rokmi si vodní slalomári spod Tatier priviezli z OH v Aténach dve zlaté a jednu striebornú medailu. Len chybný verdikt rozhodcov ich vtedy obral o zlatý hetrik, ktorý mohol zavŕšiť Michal Martikán v C1. Jedinou disciplínou, v ktorej vtedy ostalo Slovensko bez cenného kovu, bol mužský kajak. Už vtedy sa prvýkrát začalo hovoriť o tom, že tradícia tohto športu a výkonnosť slovenských slalomárov ich oprávňuje myslieť na pódiové umiestnenie vo všetkých kategóriách. Už o rok neskôr v austrálskom Penrithe sa to stalo skutočnosťou, keď Elena Kaliská obhájila pozíciu prvej dámy svetového vodného slalomu, Milan Kubáň s Mariánom Olejníkom získali striebro a Michal Martikán v C1 a Peter Cibák ako prvý slovenský kajakár v histórii bronz.
"Chceli by sme pokračovať v nastúpenej ceste, ktorej cieľom je zisk medaily v každej individuálnej kategórii. Na pretekoch Slovak Open v rámci World Series pred tromi týždňami v Čunove sa nám podarilo zvíťaziť vo všetkých pretekoch, čo bol fantastický výsledok. Verím, že športová forma ešte vygraduje a aj v Liptovskom Mikuláši sa nám podarí zopakovať podobný výsledok," uzatvára Richard Galovič.
Vlani na VII. ME vo francúzskom L´Argentiére La Bessée získali Slováci päť medailí - zlato Elena Kaliská v K1 žien a družstvo 3xK1 žien a striebro Michal Martikán v C1, Pavol a Peter Hochschornerovci v C2 a družstvo 3xC1. V Liptove by chceli byť ešte lepší.

menuLevel = 1, menuRoute = sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
04. december 2024 20:49