Nováčik bez postupovej šance

10.06.2002, 00:00

Po piatkovom víťazstve Španielska s Paraguajom (3:1) uzavrel v sobotu program 2. kola B-skupiny súboj Juhoafrickej republiky so Slovinskom, v ktorom si futbalisti JAR poradili s európskym nováčikom 1:0. Juhoafričania sa týmto víťazstvom dostali na druhé miesto v tabuľke a na postup im stačí v poslednom súboji so Španielskom remíza. Naopak, hráči Slovinska definitívne stratili po druhej prehre šance na postup do osemfinále.
V zápase slabšej úrovne rozhodli zverenci Joma Sona už v 4. minúte, keď po priamom kope Fortuna usmernil zblízka loptu stehnom do siete Nomvete. Slovinci bez ich najväčšej hviezdy -- Zahoviča (po konflikte s trénerom Strečkom Katancom ho vylúčili z tímu) veľa futbalového umenia neukázali. Prvýkrát vystrelili na bránku súpera až v 71. (!) minúte, brankár Arendse však po delovke Nastju Čeha nezaváhal, a tak sa Juhoafričania mohli tešiť z prvého víťazstva na MS v histórii. "Som hrdý na svojich chlapcov. Vedeli, že dnes potrebujeme víťazstvo a všetko tomu podriadili. Nebol to pekný zápas, ale chceli sme hlavne tri body a nie hrať na krásu," povedal po zápase tréner víťazného mužstva Sono. Jeho náprotivok Srečko Katanec, ktorého pre protesty vykázal rozhodca v 52. minúte na tribúny, hodnotil stratu postupovej šance realisticky: "Nemali sme šťastie. Taký je futbal, nemôžu postúpiť všetci. Už pred MS som vyhlásil, že pre nás je česť už štartovať na vrcholnom svetovom podujatí. Aj napriek predčasnému vyradeniu si myslím, že sme hrali dobrý futbal."

26. apríl 2024 06:08