Všetko sa začalo v Belgicku

20.04.2007, 00:00
Premiérové majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sa uskutočnili v roku 1920. V belgických Antverpách bol hokejový turnaj súčasťou letných olympijských hier. Počas jedného aprílového týždňa sa na podujatí po prvýkrát v histórii predstavili dva zámorské reprezentačné výbery, Kanada a USA.

Premiérové majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sa uskutočnili v roku 1920. V belgických Antverpách bol hokejový turnaj súčasťou letných olympijských hier. Počas jedného aprílového týždňa sa na podujatí prvýkrát v histórii predstavili dva zámorské reprezentačné výbery, Kanada a USA. V tom roku prešla hokejová federácia najvýraznejšími zmenami, keďže jej členmi boli dovtedy iba tímy zo starého kontinentu. Dve zaoceánske krajiny boli do prijaté za členov až v priebehu belgického šampionátu, ktorý sa tým stal prvým svetovým. Kanada na turnaji nenašla premožiteľa, vo finálovom stretnutí deklasovala Švédsko 12:1 a tešila sa zo zisku zlatých medailí. Výber "javorových listov" reprezentovalo mužstvo z domácej hokejovej súťaže, Winnipeg Falcons. Aj striebro získal tím zo zámoria, USA. Československo sa na šampionáte nestratilo a stalo sa najlepším tímom z Európy na tomto turnaji. V súboji o bronz zvíťazil náš reprezentačný výber nad Švédskom najtesnejším rozdielom 1:0.

19. apríl 2024 03:32