Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2018, 00:00

Štát dá najviac futbalu. Cez 11 miliónov

Od roku 2015 sa zdvojnásobili príspevky štátu pre športové zväzy. V budúcom roku si majú rozdeliť vyše 53 miliónov eur.

Štát dá najviac futbalu. Cez 11 miliónov
Zdroj: TASR

Podvyživené financovanie a neporovnateľne horšie podmienky na šport na Slovensku ako v okolitých krajinách. Tak vyzerala situácia ešte v roku 2015 – čiže v čase, keď sa schvaľoval nový zákon o športe platný od januára 2016. Dnes je zrejmé, že minimálne v otázke financovania športových zväzov svoj účel splnil. A to najmä vďaka vyššiemu podielu z odvodu z lotériových hier. Kým v spomínanom roku 2015 sa jednotlivé športy dočkali od ministerstva školstva celkového príspevku 23 miliónov eur, v tom budúcom to má byť takmer až 54 miliónov. Vyplýva to z nedávno schváleného rozpočtu verejnej správy. Rezort školstva zároveň začiatkom mesiaca zverejnil na webe výpočet podielu príspevkov uznaným športom na budúci rok.

Padla magická hranica
Keďže futbal a hokej sú z tohto výpočtu vďaka novele z novembra 2016 vyčlenené – a majú istotu 17-, respektíve 13-percentného podielu z celkovej sumy určenej na šport (67,36 milióna eur) – dostanú najviac. Podľa prepočtov HN tak môže Slovenský futbalový zväz počítať s rekordným príspevkom 11,45 milióna eur. Je to po prvýkrát v histórii, čo niektorý zväz dostane ročnú podporu presahujúcu hranicu 10 miliónov eur. „Veľká časť z tohto príspevku putuje na podporu mládežníckeho futbalu a športovo-talentovanej mládeže. A podľa zákona ide 15 percent priamo do klubov,“ povedal pre HN Peter Dedík, zástupca generálneho sekretára Slovenského futbalového zväzu pre operatívne riadenie. To znamená, že v roku 2019 pôjde do klubov viac ako 1,7 milióna eur. Futbalový zväz môže vďaka vyšším zdrojom vytvárať nové a rozširovať existujúce projekty. „Zvýšili sme aj poče

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.