Vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) je pripravené plne spolupracovať s vyšetrovateľmi, ktorí vyšetrujú pochybenia v súvislosti s verejným obstarávaním na nákup hokejok.
Zväz chce aj naďalej pracovať čestne a transparentne, hoci vníma útoky skupiny ľudí, ktorým sa to nepáči. Vo štvrtok o tom na mimoriadnom brífingu SZĽH informoval Peter Kruľ, výkonný riaditeľ SZĽH.
O zásahu NAKA
Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zasahovali v utorok v sídle SZĽH. Vykonávali procesné úkony v súvislosti s verejným obstarávaním.
"Vo všetkých otázkach a pomoci sme boli maximálne súčinní, všetko čo vyžadovali sme poslali. Akúkoľvek pomoc sme pripravení plniť aj naďalej. Je to síce nepríjemná situácia pre slovenský hokej a aj pre mňa, ale akákoľvek zdravá vízia pre hokej musí mať pevné základy. Ja som spustil po nástupe audity všetkých zmlúv. Nie je vylúčené, že toto nie je posledná vec, ktorá sa udiala. Chceme, aby zväz fungoval čestne a transparentne. Niekomu sa to nepáči, aj preto nás niektorí napádajú v médiách. Ale chceme, aby slovenský hokej fungoval jasne, Miro Šatan, Ivan Pulkert a ja máme jasno. Na zväze je veľa šikovných ľudí, ktorým na hokeji záleží. Musíme si prejsť aj ťažkými časmi, s tým sme rátali. Ale veríme, že to bude lepšie," povedal Kruľ.
Šatana mrzí aké rany dostáva hokej
Súčasná situácia mrzí aj prezidenta Miroslava Šatana, ktorý však našiel priestor aj na pozitívne správy: "Mňa tiež mrzí, aké rany dostáva hokej. Tým, ktorým na hokeji záleží mi však hovorili, aby sme dali von aj niečo pozitívne. Na zväze sme pripravili najskôr pomoc Covid 1, s ktorou sme pomáhali mládežníckym trénerom v rámci trojmesačných príspevkov v celkovej hodnote 340-tisíc eur. Všetci okrem pár výnimiek si pomoc vyčerpali. Momentálne máme na stole projekt pomoci Covid 2 v celkovej výške 320-tisíc eur. Celkovo sme teda vyčlenili z rozpočtu 560-tisíc eur. Zo zisku z MS sme vyčlenili 850-tisíc eur, pričom 550-tisíc išlo extraligovým klubom, 200-tisíc dostali prvoligové kluby po päťtisíc ostatné kluby a ženy. Zrušili sme štartovné v kategórii prípraviek, to nás to vyšlo celkovo 170-tisíc eur, v žiackych súťažiach sme štartovné znížili na polovicu. Celkovo sa zväz v rámci pomoci podieľal sumou 1,8 milióna eur."
Hladinu uplynulých dní rozvíril aj štrajk rozhodcov, ktorí žiadajú zvýšenie odmien. Zväz im poslal už štyri ponuky, no arbitri všetky zmietli všetky zo stola.
"V stredu sme poslali rozhodcom piatu ponuku s tým, že dnes budeme mať videorozhovor, kde im vysvetlíme všetky detaily. Z ich strany však platí, že majú stále rovnakú požiadavku, ktorá je pre zväz neakceptovateľná, chcú hneď 200-tisíc. My im dokážeme dať teraz 80-tisíc a na ďalší rok rovnakú sumu a zafixovať infláciu do ďalších rokov. Aj v našom záujme je, aby sa rozvíjali, ale musí to byť transparentné. Nás stoja rozhodcovia v sezóne cez milión eur, platíme im testy, v dnešnej kondícii viac urobiť nevieme. Verím, že naša diskusia bude konštruktívna, aby slovenský hokej netrpel a nech sa môžeme venovať všetci tomu, čo slovenský hokej potrebuje," povedal Ivan Pulkert, generálny sekretár SZĽH.