StoryEditor

Vtáčie hniezdo. Nová pýcha čínskeho Pekingu

10.06.2008, 00:00

Presne 59 dní zostáva do začiatku olympijských hier v Pekingu. HN vám pri tejto príležitosti prinášajú desaťdielny seriál o najväčšom športovom sviatku sveta. V druhej časti sa dočítate o dominantných stavbách, ktoré pre potreby hier vyrástli.

"Ďalej ísť nemôžete, z bezpečnostných dôvodov,“ vyháňa prenajatá ochranka niekoľko britských turistov od cesty vedúcej k Národnému olympijskému štadiónu. Za pomyselnou bránou pri prísne stráženej zóne sa medzitým fotografuje skupina čínskych študentiek a ďalšie prichádzajú. Taxíky privážajú turistov z celého sveta. Vtáčia hniezdo sa stáva jedným z najfotografovanejších miest čínskej metropoly. Bez ohľadu na to, či je zahalený do oblakov smogu.

Oceľové monštrum
Kuo-ťia Tchi-jü-čchang, názov, ktorý dnes v Pekingu pozná každý. Rovnako ako napríklad Zakázané mesto alebo Námestie nebeského pokoja. Národný štadión prezývaný vtáčie hniezdo. Obyvatelia najľudnatejšieho štátu sveta sú pyšní na to, čo dokázali postaviť: "Ide o úžasnú stavbu, ktorá sa môže merať s najvýraznejšími realizovanými návrhmi súčasnosti na svete. Bolo na ňu použitých 45-tisíc ton ocele. Výsledný tvar pripomína vtáčie hniezdo, preto sa rýchlo ujalo toto označenie,“ tvrdí Aj Wej-wej, predstaviteľ čínskeho umenia a zároveň hlavný konzultant stavby pre dizajn. Smelé plány pekinského organizačného výboru sa v štvrti nazvanej Olympic Green začali napĺňať na Vianoce 2003. Vychádzali z návrhu víťaznej dvojice známych architektov Herzog & de Meuron. Zakrátko po začatí výstavby sa objavili prvé problémy, veľmi rýchlo dochádzali peniaze. Podobne ako v prípade ďalšej z futuristických dominánt Pekingu, Národného divadla, ktoré stavali priamo v susedstve Zakázaného mesta. Na dokončenie oboch sa však financie museli nájsť. "Pravdou je, že sme niekoľko týždňov pracovali inde, ale nám to neprekážalo. Hlavné bolo, že sme mali zabezpečený príjem,“ spomína na prerušenie práce pred štyrmi rokmi 26-ročný Wang.

Stávka robotníkov nehrozila
S výstavbou olympijských športovísk pomáhali tisíce Číňanov zo všetkých kútov krajiny. Za takmer sedemtisíc korún mesačne, čo je však plat, ktorý by v rodnej provincii nedosiahli ani spolovice. Ubytovaní boli v tesnej blízkosti športovísk, mali zadarmo stravu aj nocľah, a preto si mohli dovoliť posielať až tri štvrtiny výplaty domov. Aj vďaka nim sa Peking nemusel obávať akéhokoľvek zdražovania. Vopred vylúčené boli aj obavy z nejakých stávok robotníkov, a to aj za vyššie mzdy. Tak to bolo napríklad na posledných hrách v gréckych Aténach. V Číne sa o jedno uvoľnené miesto uchádzalo vždy najmenej desať záujemcov. Dnes už provizórne unimobunky pre olympijských robotníkov neďaleko Národného štadióna zívajú prázdnotou. Dokončený bol totiž už aj susedný Národný plavecký štadión prezývaný Water Cube. Vtáčie hniezdo sa pre športovcov otvorilo pri atletických pretekoch Good Luck Beijing na jar tohto roku. "Je to úžasný pocit môcť sa prvýkrát pozrieť dovnútra. Nikto z nás nevedel, ako bude 330 metrov dlhý a 220 metrov široký štadión vyzerať. Skutočnosť však predstihla naše očakávania,“ opísala svoje dojmy 22-ročná Li. Tá spolu s ďalšou tisíckou dobrovoľníkov skúšala na štadióne takzvané mexické vlny.

Kurzy pre fanúšikov
Obrovská aréna sa stala okrem športoviska aj jednou veľkou učebňou. Usporiadatelia totiž pre fanúšikov pripravili kurzy správneho povzbudzovania. Tam nacvičujú aj to, ako majú správne fandiť, že je neslušné pískať alebo nadávať na súperov. A rovnako im inštruktori vštepujú do hlavy, aby nereagovali na "nevhodné“ prejavy atlétov zo Západu. Tie by totiž mohli napríklad pri slávnostnom ceremoniáli podporiť slobodu Tibetu alebo by sa mohli vyjadrovať k ďalším citlivým témam v Číne.
"Kúpte si lós!“ volá predavačka z malého stánku v blízkosti veľkolepej stavby. Lósy z vyobrazenými maskotmi pekinskej olympiády majú do štátnej pokladnice priniesť miliardy vydané aj na výstavbu Národného štadióna. Číňania stávkujú radi a zisk z lotérie je už teraz zaistený. Len v minulom roku predstavoval sumu sto miliárd jüanov, čo je o dvadsať percent viac v porovnaní s minulým rokom. Olympijská lotéria má slúžiť aj na propagáciu najväčšieho športového sviatku v tomto roku. Fanúšikom okrem finančných výhier prináša aj vstupenky na najatraktívnejšie disciplíny hier, na ktoré by sa inak nedostali. Záujem je obrovský a ceny vstupeniek na podujatia sú na čiernom trhu pre väčšinu obyčajných Číňanov nedosiahnuteľné.
Vtáčie hniezdo, ktoré stále viac ako 420 miliónov dolárov, sa naplno rozsvieti už 8. augusta o ôsmej hodine a ôsmej minúte večer. Toto číslo totiž v najľudnatejšej krajine sveta vždy vyjadrovalo šťastie. A to, že otvárací ceremoniál už nebude režírovať slávny americký režisér Steven Spielberg, už väčšinu Číňanov nezaujíma. Na internete jeho konanie dávno všetci odsúdili rovnako ako ostatných kritikov zahraničnej i domácej politiky komunistického vedenia krajiny. Najdôležitejšie je, že symbol letných olympijských hier, Národný štadión prezývaný vtáčie hniezdo, stojí. A tých desať robotníkov, ktorí pri jeho výstavbe zahynuli, je nutnou daňou.


Prečítajte si aj:
V Číne budú najdrahšie hry

Na drahších športoviskách sa doteraz neuskutočnili žiadne letné olympijské hry. Podľa predstaviteľov organizačného výboru sa na postavenie športovísk pre účely letných hier minulo presne 3,8 miliardy dolárov. Pre porovnanie, najsledovanejšie podujatie sveta stálo grécke Atény pred štyrmi rokmi o takmer poldruha miliardy menej. V Sydney 2000 stáli novostavby 1,5 miliardy dolárov. „Na vysokých cenách stavieb sa premietli najmodernejšie technológie, ktoré boli pre ich vybudovanie použité,“ píše sa v stanovisku pekinského organizačného výboru.

Celý článok >>


 

menuLevel = 1, menuRoute = sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
22. december 2024 21:39