Obrovskú penaltovú drámu zvládli Taliani. Získali titul európskych šampiónov

11.07.2021, 21:51
Futbalisti Talianska zdolali vo finále európskeho šampionátu Anglicko 2:1 po penaltách.

Talianski futbalisti sa druhýkrát v histórii stali majstrami Európy. V nedeľňajšom finále EURO 2020 triumfovali v londýnskom Wembley nad Angličanmi 3:2 v jedenástkovom rozstrele po tom, ako sa duel v riadnom hracom čase i predĺžení skončil nerozhodne 1:1.

Skóre otvoril Luke Shaw, ktorý už v 2. minúte strelil najrýchlejší gól finálových zápasov ME. Po vyše hodine hry vyrovnal Leonardo Bonucci.

V rozstrele bol hrdinom taliansky brankár Gianluigi Donnarumma, ktorý chytil anglické penalty vo štvrtej i piatej sérii. Taliani natiahli sériu bez prehry už na 34 duelov.

Taliansko si zopakovalo úspech z roku 1968, keď v opakovanom finálovom stretnutí zdolalo Juhosláviu 2:0. V súboji o európsky titul neuspelo v rokoch 2000 a 2012.

Anglicko si zahralo svoje premiérové finále na európskych šampionátoch, neukončilo však čakanie na druhú veľkú trofej po triumfe na majstrovstvách sveta v roku 1966.

Finále:
Londýn
Taliansko - Anglicko 1:1 pp (1:1, 0:1), 3:2 v jedenástkovom rozstrele
Góly: 67. Bonucci - 2. Shaw. Rozhodovali: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.), ŽK: Barella, Bonucci, Insigne, Chiellini, Jorginho - Maguire
rozstrel z 11 m: Berardi 1:0, Kane 1:1, Belotti nedal, Maguire 1:2, Bonucci 2:2, Rashford nedal, Bernardeschi 3:2, Sancho nedal, Jorginho nedal, Saka nedal
Taliansko: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (118. Florenzi) - Barella (54. Cristante), Jorginho, Verratti (96. Locatelli) - Chiesa (86. Bernardeschi), Immobile (55. Berardi), Insigne (91. Belotti)
Anglicko: Pickford - Walker (120. Sancho), Stones, Maguire - Trippier (70. Saka), Phillips, Rice (74. Henderson, 120. Rashford), Shaw - Mount (99. Grealish), Kane, Sterling

Duel odštartoval nepresnou rozohrávkou Maguirea. Ten istý hráč odvrátil následný rohový kop a Angličania z protiútoku bleskovo otvorili skóre. Z hĺbky poľa ho rozbehol hrotový útočník Kane, ktorý prihral na pravú stranu Trippierovi a po jeho centri sa náročným halfvolejom s prispením žrde presadil Shaw a strelil najrýchlejší gól histórie finálových zápasov ME.

Taliansko prvýkrát na turnaji prehrávalo a stále mu hrozilo nebezpečenstvo od kompaktných Angličanov. Ich trénerovi Southgateovi sa v úvode vyplatil ťah so zaradením Trippiera, ktorý dobre spolupracoval so stopérom Walkerom a z postu pravého krídelného obrancu bombardoval taliansku šestnástku centrami.

"Azúroví" usilovne napádali, no ich súperi aj po strate lopte vyplňovali priestor a nepúšťali ich do výhodných streleckých pozícií. V 35. minúte sa o moment prekvapenia pokúsil individuálnou akciou Chiesa, ktorý sa šikovnou kľučkou zbavil Ricea a spoza šestnástky ľavačkou iba tesne minul priestor troch žrdí.

Taliani síce loptu protihráčom príliš nepožičiavali, ale napriek optickej prevahe nedokázali rozhodiť zahustenú anglickú defenzívu, ich ojedinelé strelecké pokusy boli len z núdze cnosťou a Pickforda v prvom polčase neohrozili.

Po zmene strán ukázal rýchle nohy Sterling, v šestnástke si pri obrannom zákroku pomohol rukou Bonucci, anglický útočník sa na zem porúčal až príliš ochotne a hlavný rozhodca Kuipers mu nedaroval jedenástku. Na opačnom konci si Taliani vybojovali priamy kop kúsok za pokutovým územím, Insigne s ním však nenaložil dobre a netrafil bránku.

Prehrávajúci tím zareagoval krátko po zmene strán dvoma striedaniami, na trávnik vybehli Cristante aj Berardi namiesto Barellu s Immobilem. V 62. minúte boli Taliani blízko k vyrovnaniu, Chiesa podržal loptu, naviedol si ju na os ihriska a jeho prízemnú strelu k žrdi s námahou vyrazil Pickford. Taliansko začalo priťahovať skrutky a držanie lopty zúročilo v 67. minúte.

Vypracovalo si rohový kop, Berardi ho poslal do šestnástky, kde sa Chiellini k lopte ešte nedostal, po Verrattiho hlavičke ešte Pickford zachránil, ale Bonucci dorážkou z bezprostrednej blízkosti vyrovnal na 1:1. Druhopolčasová dominancia modrých dresov pokračovala a bezradné Anglicko pôsobilo, že bude rado, keď dovedie stretnutie do predĺženia. V 73. minúte si Berardi nabehol na dlhú loptu za obranu, proti nemu vybehol Pickford a taliansky útočník zakončil nad bránku. V závere riadneho hracieho času sa Anglicko stiahlo do hlbokého bloku a prečkalo taliansky nápor.

Na začiatku predĺženia sa ani jedno mužstvo nesnažilo za každú cenu rozhodnúť. Po chybe Talianov v strede poľa sa príležitosť naskytla Angličanom, Sterling vbehol do šestnástky, jeho prihrávku v sklze zblokoval Chiellini. Rezultoval z toho rohový kop, po ktorom z druhej vlny tesne vedľa vypálil Phillips.

V 103. minúte odcentroval pred bránku Emerson, Pickford zasiahol loptu pred Bernardeschim a ďalší striedajúci hráč Belotti neskrotil loptu na dorážku. V extračase to v podaní Anglicka nebolo už iba o vyčkávaní a bojovalo sa o poznanie vyrovnanejšie. V 108. minúte si po centri Kanea neporadil Donnarumma v súboji so Stonesom a vo výskoku minul loptu, Angličania to nepotrestali.

Víťaza musel určiť až jedenástkový rozstrel, v ňom v druhej sérii nedal Belotti, v tretej trafil Rashford žrď. Vo štvrtej Donnarumma vychytal Sancha, anglické šance udržal nažive Pickford proti Jorginhovi, no v piatej sérii zlikvidoval taliansky brankár aj strelu Saku.

Historický prehľad finálových zápasov ME vo futbale:

10. júla 1960 v Paríži:
ZSSR - Juhoslávia 2:1 (1:1, 0:1) po predĺžení
Góly: 49. Metreveli, 113. Ponedjelnik - 41. Galič, 18.000 divákov. Rozhodoval: Ellis (Angl.).

21. júna 1964 v Madride:
Španielsko - ZSSR 2:1 (1:1)
Góly: 7. Pereda, 84. Marcelino - 9. Čusajnov, 115.000 divákov. Rozhodoval: Holland (Angl.).

6. júna 1968 v Ríme:
Taliansko - Juhoslávia 1:1 (1:1, 0:1) po predĺžení
Góly: 82. Domenghini - 39. Dzajič, 80.000 divákov. Rozhodoval: Dienst (Švajč.).

10. júna 1968 v Ríme (opakovaný zápas):
Taliansko - Juhoslávia 2:0 (2:0)
Góly: 12. Riva, 31. Anastasi, 60.000 divákov. Rozhodoval: De Mendibil (Šp.).

18. júna 1972 v Bruseli:
Nemecko - ZSSR 3:0 (1:0)
Góly: 27. a 58. Gerd Müller, 52. Wimmer, 45.000 divákov. Rozhodoval: Marschall (Rak.).

20. júna 1976 v Belehrade:
ČSSR - Nemecko 2:2 (2:2, 2:1) po predĺžení, 5:3 v jedenástkovom rozstrele
Góly: 8. ŠVEHLÍK, 25. DOBIÁŠ - 28. Dieter Müller, 90. Hölzenbein, 35.000 divákov. Rozhodoval: Gonella (Tal.).
rozstrel z 11 m: 1:0 MASNÝ, 1:1 Bonhof, 2:1 NEHODA, 2:2 Flohe, 3:2 ONDRUŠ, 3:3 Bongartz, 4:3 JURKEMIK, Ulli Hoeneß nedal, 5:3 PANENKA

22. júna 1980 v Ríme:
Nemecko - Belgicko 2:1 (1:0)
Góly: 10. a 89. Hrubesch - 72. Vandereycken (z 11 m), 47.800 divákov. Rozhodoval: Rainea (Rum.).

27. júna 1984 v Paríži:
Francúzsko - Španielsko 2:0 (0:0)
Góly: 57. Platini, 90. Bellone, 47.368 divákov. Rozhodoval: Vojtech CHRISTOV (ČSSR).

25. júna 1988 v Mníchove:
Holandsko - ZSSR 2:0 (1:0)
Góly: 33. Gullit, 54. Van Basten, 74.000 divákov. Rozhodoval: Vautrot (Fr.).

26. júna 1992 v Göteborgu:
Dánsko - Nemecko 2:0 (1:0)
Góly: 19. Jensen, 79. Vilfort, 37.800 divákov. Rozhodoval: Galler (Švajč.).

30. júna 1996 v Londýne:
Nemecko - Česko 2:1 (1:1, 0:0) po predĺžení so zlatým gólom
Góly: 73. a 95. Bierhoff - 59. Berger (z 11 m), 76.000 divákov. Rozhodoval: Pairetto (Tal.).

2. júla 2000 v Rotterdame:
Francúzsko - Taliansko 2:1 (1:1, 0:0) po predĺžení so zlatým gólom
Góly: 90.+4 Wiltord, 103. Trezeguet - 55. Delvecchio, 49.000 divákov. Rozhodoval: Frisk (Švéd.).

4. júla 2004 v Lisabone:
Grécko - Portugalsko 1:0 (0:0)
Gól: 57. Charisteas, 62.865 divákov. Rozhodoval: Merk (Nem.).

29. júna 2008 vo Viedni:
Španielsko - Nemecko 1:0 (1:0)
Gól: 33. Torres, 51.400 divákov. Rozhodoval: Rosetti (Tal.).

1. júla 2012 v Kyjeve:
Španielsko - Taliansko 4:0 (2:0)
Góly: 14. Silva, 41. Alba, 84. Torres, 88. Mata, 64.000 divákov. Rozhodoval: Proenca (Port.)

10. júla 2016 v Paríži, Saint-Denis:
Portugalsko - Francúzsko 1:0 (0:0) po predĺžení
Gól: 109. Eder, 75.868 divákov. Rozhodoval Clattenburg (Ang.)

11. júla 2021 v Londýne:
Taliansko - Anglicko 1:1 (1:1, 0:1) po predĺžení, 3:2 v jedenástkovom rozstrele
Góly: 67. Bonucci - 2. Shaw, 67.173 divákov. Rozhodoval: Kuipers (Hol.).