Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2016, 01:13

Podvody vo vrcholovom tenise. Zapletená je svetová špička

Podvody vo vrcholovom športe sa nevyhýbajú ani tenisu. Manipulovať zápasy mali podľa BBC šestnásti hráči z top 50. Nevyhli sa ani tak prestížnemu podujatiu ako je Wimbledon. 

Za posledné desaťročie bolo preverovaných 16 hráčov z najlepšej päťdesiatky kvôli podozreniam z manipulovania zápasov. Všetci z nich však napokon mohli s tenisom pokračovať. Medzi hriešnikmi majú byť aj víťazi grandslamov. 

Základne sú v Rusku a v Taliansku

BBC sa pritom odvoláva na dokumenty, ktoré dostali do redakcie a hovoria o vyšetrovaní prípadu z roku 2007. To iniciovala Asociácia tenisových profesionálov - ATP.

Preveriť sa malo podozrivé tipovanie v súvislosti zápasu Nikolaja Davydenka a Martina Vassala Arguella. Títo dvaja sa síce podľa vyšetrovania ničím neprevinili, no pátranie poukázalo na sieť internetových stávkarov napojených na tenisových profesionálov. 

Základne týchto stávkarov sú podľa dokumentov v Rusku, Taliansku a na Sicílii. Zarobili státisíce na tipovaní na zápasy, ktoré boli podľa vyšetrovateľov zmanipulované. Tri z nich sa odohrali na Wimbledone.

Vyšetrovanie výsledky neprinieslo

Žiadne vyšetrovanie však neprinieslo výsledky. V roku 2009 však boli v tenise zavedené nové protikorupčné pravidlá, podľa ktorých sa predošlé previnenia trestať nemôžu. Kvôli tomu sa ani nové vyšetrovania nespúšťali. 

"Dôkazy boli naozaj silné," povedal pre CNN Mark Phillips, ktorý bol pri vyšetrovaní v roku 2007. "Základom bolo asi desať hráčov," hovorí s tým, že zozbierané dôkazy prekonali všetko, čo videl počas 20-ročnej kariéry vyšetrovateľa. 

BBC získala aj mená týchto hráčov, no redakcia sa rozhodla ich neprezradiť. Vysvetľuje to tým, že bez prístupu k ich telefónom, bankovým kontám a ďalším údajom nevedia povedať, či sú naozaj vinní. Tenisoví vyšetrovatelia ale tieto údaje môžu od profesionálnych hráčov požadovať. 


 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.