Veľký škandál v českom futbale siaha aj na Slovensko. Naši kriminalisti obvinili sedem osôb. Sú medzi nimi štyria futbalisti Dunajskej Stredy a traja bývalí hráči pôsobiaci na Slovensku.
"Predovšetkým bývalí hráči našej najvyššej súťaže oslovili aktívnych hráčov v kluboch a snažili sa cez týchto aktívnych hráčov dohodnúť výsledok, respektíve počet strelených gólov, alebo iné možnosti, ktoré sú v ponukách stávkových kancelárií," informoval na štvrtkovej tlačovej konferencii prezident Policajného zboru Tibor Gašpar. Na vrchu pyramídy je podľa polície organizátor, ktorý je pravdepodobne v nejakej ázijskej krajine. Tam uzatváral stávky online.
Bývalý reprezentant
Spomedzi hráčov Dunajskej Stredy polícia obvinila štyroch hráčov. Jedným z obvinených má byť aj bývalý slovenský reprezentant Ivan Hodúr, ktorý za reprezentáciu odohral dvanásť zápasov. Futbalista odmietol akékoľvek informácie komentovať. Ostatní podozriví zo stávkarskeho škandálu majú byť hráči nováčika našej ligy Michal Dian, Marek Božoň a Tomáš Huber.
Celkovo sa vyšetruje 19 zápasov z najvyššej slovenskej a českej súťaže. Týka sa to tohtoročnej aj minulej sezóny. Každý hráč získal na zmanipulovanom zápase od dvoch do 60-tisíc eur.
Tajné signály
Z podplácania polícia obvinila bývalých hráčov Ivana Ž., Róberta R. a Mariána D. Sprostredkovatelia úplatkov mali ovplyvňovať zápasy aj v Českej republike. "Podľa doterajšieho dokumentovania svojou činnosťou ovplyvnili najmenej 19 futbalových zápasov," povedal Gašpar.
"Ivan Ž. vytypoval futbalový zápas, určil výsledok futbalového zápasu a výšku úplatku, Róbert R. a Marián D. oslovili potom prostredníctvom ďalších osôb futbalových hráčov a tí potom svojou hrou ovplyvnili výsledok," informoval Gašpar. Podľa neho sa o tom, či bude zápas zmanipulovaný, rozhodovalo v 15. minúte zápasu, kedy online stávkové kancelárie uverejňujú svoje ponuky. "Pokiaľ ponuka sedela s dohodnutým výsledkom s hráčmi, tak sprostredkovateľ sedel na štadióne, čo bol signál pre futbalistov, že ponuka platí a majú sa snažiť dosiahnuť dohodnutý výsledok," pokračoval policajný prezident. "Keď odišiel, bol to signál, že v ponuke online kancelárie ich zápas nie je," dodal.
Rozdelenie úplatkov
Úplatky vo výške 2000 až 60-tisíc eur sa mali vyplácať po zápase. Obvinení na ne mali minúť minimálne 210-tisíc eur. Zisk za jeden zmanipulovaný zápas mal byť približne 50-tisíc eur. Bližšie informácie o organizátorovi z Ázie dnes Gašpar neuviedol.
Zaisťovacia policajná akcia prebehla v Českej republike aj na Slovensku 11. septembra. Policajti zadržali 18 ľudí, z toho šesť na Slovensku, ostatných v Česku. Pri domových prehliadkach zaistili 49-tisíc eur v hotovosti a techniku na mobilnú komunikáciu. Obvineným z podplácania hrozí väzenia na dva až päť rokov, obvineným z prijímania úplatku tri až osem rokov za mrežami. Gašpar zdôraznil, že na Slovensku ide o prvý odhalený prípad korupcie, ktorý mala spáchať organizovaná skupina.
Políciu upozornil futbalista
"Na začiatku celého príbehu bol hráč českého futbalového klubu, ktorý bol oslovený a ktorému asi futbalová česť nedala, aby sa s tým, stotožnil, že má upraviť svoju hru," uviedol policajný prezident. Tento hráč sa obrátil na českú políciu a začalo sa vyšetrovanie. Na novinársku otázku, či korupčný prípad súvisí so samovraždou bývalého slovenského reprezentanta spred niekoľkých dní, Gašpar odpovedal, že by tieto dva prípady nespájal.
Futbalový klub DAC 1904 dnešné informácie šokovali. "Predovšetkým sme pobúrení konaním hráčov a ich komplicov. Od takéhoto konania, ktoré je pre nás naozaj šokujúce, sa celý náš klub dištancuje, ale v prípade potreby, i keď sme o takomto konaní, tak ako sme už uviedli, nemali ani len najmenšie tušenie, budeme pri objasňovaní podobných skutkov spolupracovať," napísal vo svojom stanovisku klub. Uviedol, že jeho meno konanie hráčov poškodilo. "Všetci, ktorí v ňom každodenne pracujú, takéto vrcholne neetické konanie jednoznačne odsudzujú s vedomím, že takéto spôsoby devastujú a znehodnocujú nielen ich prácu, ale celý slovenský futbal," píše sa v stanovisku.