Mary Ann Gaborik. Nie, nepozeráte sa na preklep, ale na prezývku Mariána Gáboríka, ktorú sa mu „podarilo“ získať počas jeho pôsobenia v drese New York Rangers. Tí sú totiž v Amerike niečo ako Slovan Bratislava na Slovensku – nenávidený klub (veď si len stačí spomenúť akými slovami častovali fanúšikovia napríklad Miroslava Šatana počas jeho pôsobenia v extralige).
Prečítajte si aj:
Marián Gáborík ohúril osudovým gólom a získal Stanley cup
Severoamerickí fanúšikovia sú slušnejší, aj keď zákernejší. Čo je pre tvrdého hokejistu horšie ako keď na neho volajú ženským menom? Prezývka Mary Ann však svoju logiku má. Jednak má foneticky rovnakú vyslovnosť ako jeho krstné meno v angličtine. Ale vyslúžil si ju najmä svojimi výkonmi v dôležitých zápasoch. V playoff zápasoch sa Európanom často vyčíta nedostatok dôrazu, že v najdôležitejšej fáze sezóny sa nevedia presadiť. Nerátajúc jeho prvé playoff a súčasnú sezónu, Gáborík v bojoch o Stanley Cupu neukázal nikdy nič veľké, nedokázal zopakovať svoje výkony zo základnej časti.
Tomu je však koniec a v tejto sezóne zavrel všetkým kritikom ústa. A urobil tak tým najlepším spôsobom, výbornými výkonmi v playoff. Nepatril v Los Angeles Kings medzi úplný top v tíme, ale ako najlepší strelec celej vyraďovacej časti hral veľmi dôležitú úlohu. Gáborík sa prezývky Mary Ann však nezbavil vďaka samotným gólom, ale najmä vďaka tomu, ako ich tento rok strieľal. Stačí si pozrieť všetky jeho zásahy a môžeme vidieť, že už to nie je ten klasický Marián, ktorý vyčkáva na svoju šancu za modrou a góly strieľa zápästí pri brejku. Naopak, žiadne pekné góly, ale poctivá práca pred bránkoviskom. Teda tam, kde to najviac bolí. Ak ste si jeho góly pustili, určite ste videli, že pri mnohých schytal úder od obrancu a často oslavoval gól ležiac na ľade.
Kašľať na Gretzkého rekord, kašlať na Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča playoff. Gáborík získal to najväčšie, čo sa dá v hokeji získať. Éra Marry Ann sa skončila a po ľade zase lieta Brambor (prezývka zo školských čias).