Rok 1986.Legenda nášho tenisu Miloš Mečíř dosiahol najväčší grandslamový úspech. Na slávnom US Open vyhral šesť zápasov a postúpil až do veľkého finále. Napriek prehre s Ivanom Lendlom si odniesol prémiu 105-tisíc dolárov.
Rok 2015. Dominika Cibulková zdolala zatiaľ dve súperky. No už postupom do 3. kola si na US Open vybojovala vyššie odmeny ako Mečíř pred 30 rokmi – 120-tisíc dolárov.
Celková suma newyorského turnaja určená pre hráčov vzrástla za posledné tri desaťročia dvadsaťnásobne. Tenisti si rozdelia vyše 42 miliónov dolárov, čo robí z US Open najlukratívnejšie tenisové podujatie histórie. „Rastie popularita tenisu, a tak rastie aj biznis nadviazaný na tento šport – či už je to tipovanie zápasov, predaj oblečenia, tenisiek, rakiet. Preto stúpajú aj odmeny pre hráčov,“ povedal pre HN marketingový manažér Karel Tejkal.
Viac očí, viac peňazí
No raketový nárast finančných bonusov na US Open je badateľný najmä v posledných rokoch. V roku 2006 získal víťaz mužskej dvojhry Roger Federer 1,2 milióna dolárov. Šampión tohtoročného podujatia na dvorcoch vo Flushing Meadows si príde už na 3,3 milióna. „Aj vďaka vplyvu moderných technológií a možnosti sledovať tenisové duely takpovediac kdekoľvek a kedykoľvek stúpa aj televízna sledovanosť turnaja. Tá láka sponzorov, ktorí dotujú turnaj čoraz vyššími sumami,“ konštatuje Tejkal. Top partnermi US Open sú jeden z najväčších bankových domov v USA J. P. Morgan, nadnárodné spoločnosti IBM, Mercedes a nedávno pribudli aj saudskoarabské aerolinky Emirates. Len tento kontrakt prinesie organizátorovi US Open počas siedmich rokov 90 miliónov dolárov. „Pokračujeme v našej snahe zabezpečiť, aby bol US Open najlukratívnejším športovým podujatím na svete,“ povedala Katrina Adamsová, šéfka americkej tenisovej asociácie a riaditeľka US Open. Prémie na turnaji by podľa odhadov mohli v roku 2017 prekročiť hranicu 50 miliónov dolárov.
Vzrástli aj náklady
Teóriu o radikálnych zmenách v ohodnotení hráčov nám potvrdil aj bývalý daviscupový reprezentant, v súčasnosti tenisový tréner Ján Krošlák. „Na US Open som sa najvyššie prebojoval v roku 1999 do 3. kola a vybojoval si tak 32-tisíc dolárov. Dnes dostávajú hráči viac už za prvé kolo,“ konštatuje Krošlák. Zároveň však upozorňuje, že niekoľkonásobne vzrástli aj náklady tenistov. A to na platy trénera, fyzioterapeuta, psychológa na letenky či ubytovanie. Nedávno bol trénerom hráča, ktorý sa pohyboval na 150. mieste vo svetovom rebríčku. „Poviem vám pravdu – ten hráč si ledva zarobil na živobytie. Profesionálny tenista potrebuje len na vykrytie najdôležitejších položiek zhruba 150-tisíc dolárov ročne,“ vysvetľuje Krošlák. Aj preto je pre drvivú väčšinu hráčov prioritou číslo jeden účasť na grandslamových turnajoch. Aj keby totiž vypadli na Australian Open, Roland Garros, Wimbledone a US Open hneď v prvom kole, získajú za účasť minimálne 130-tisíc dolárov. „Dostať sa na US Open alebo na akýkoľvek grandslamový turnaj nie je vôbec jednoduché. Tenisti si tam nejdú iba po štartovné, ale chcú, samozrejme, uspieť. A tak ako to v športe býva, niektorým sa to podarí, druhým zase nie,“ hovorí Karel Tejkal.