Líder v bráne Ján Laco, ťahúň v útoku a kapitán Miroslav Šatan a nová nádej slovenského hokeja Martin Réway. Tréner slovenských hokejistov Vladimír Vůjtek oznámil nomináciu na svetový šampionát v Bielorusku. Pri tretej Vůjtekovej nominácii pre majstrovstvá sveta v nej figuruje najviac nováčikov a najviac mladých hráčov do 23 rokov.
Do záverečnej nominácie sa tak nedostali obrancovia Martin Štajnoch a Radek Deyl a štvorica útočníkov Martin Bartek, Rastislav Špirko, Patrik Lušňák a Peter Zuzin. Hlavný tréner Vladimír Vůjtek si naopak zo širšieho kádra ponechal na súpiske Vladimíra Mihálika, Jána Brejčáka, Andreja Šťastného či Dávida Skokana. "Bolo to ťažké rozhodovanie. Výkonom proti Nórsku si pýtali miestenku na šampionát Martin Štajnoch i Patrik Lušňák. Nám však už veľa napovedal štvrtkový duel s Lotyšskom, dnes sme už iba skonfrontovali hráčov na hrane nominácie. Museli sme zobrať do úvahy aj predošlé prípravné stretnutia," uviedol Vůjtek na tlačovej konferencii po zápase s Nórskom.
V Bielorusku sa budeme spoliehať nielen na duo Miroslav Šatan - Ladislav Nagy, ale aj hviezdnu dvojicu z juniorských šampionárov Tomáš Tatar - RIchard Pánik. A veľk´m prekvapením môže byť aj devätnáťročný Réway, ktorý je v súčasnosti najväčším talentom slovenského hokeja. Náš tím odlieta do dejiska šampionátu v piatok ráno. V prvm zápase nastúpime v piatok od 19.45 hod. proti veľkému rivalovi z Česka.
Nominácia Slovenska na svetový šampionát v Bielorusku:
brankári: Július Hudáček (HC ČSOB Pardubice/ČR), Jaroslav Janus (Slovan Bratislava/KHL), Ján Laco (Donbass Doneck, Ukr./KHL)
obrancovia: Ján Brejčák (Slovan Bratislava/KHL), Peter Čerešňák (Dukla Trenčín), Marek Ďaloga (HC ČSOB Pardubice/ČR), Vladimír Mihálik (Slovan Bratislava/KHL), Karol Sloboda (HC Vítkovice/ČR), Ivan Švarný (Medveščak Záhreb, Chor./KHL), Juraj Valach (Slavia Praha/ČR), Martin Marinčin (Edmonton Oilers/NHL)
útočníci: Marcel Haščák (Dinamo Riga, Lot./KHL), Marek Hrivík (Hartford Wolf Pack, USA/AHL), Tomáš Marcinko (HC Košice), Michel Miklík (Slovan Bratislava/KHL), Juraj Mikúš (Slovan Bratislava/KHL), Ladislav Nagy (HC Košice, Jokerit Helsinki/Fín.), Martin Réway (Gatineau Olympiques/QMJHL), Dávid Skokan (Slavia Praha/ČR), Miroslav Šatan (Slovan Bratislava/KHL), Andrej Šťastný (Slovan Bratislava/KHL), Radoslav Tybor (HC ČSOB Pardubice/ČR), Marek Viedenský (Worcester Sharks, USA/AHL)
Hodnotenie hráčov podľa HN:
Brankári:
Ján Laco (Donbas Doneck)
Jednoznačnejšiu jednotku v bráne už Slovensko na šampionáte dávno nemalo. Aj keď počas sezóny v Donecku nebol vždy pvým brankárom, počas celého ročníka podával stabilné výkony. Trénera Vladimíra Vůjteka presvedčil aj na olympiáde, kde Laco odchytal dva zápasy. Výborné výkony podáva aj v príprave na MS. Laco bude chytať aj v poslednom prípravnom dueli pred šampionátom proti Nórsku.
Jaroslav Janus (Slovan)
Má slabšiu formu ako v minulej sezóne, no aj napriek tomu bude Janus náhradníkom Jána Laca. V tejto sezóne odchytal v bráne Slovana 41 zápasov, s priemerom 2,86 obdržaného gólu na zápas.
Július Hudáček (Pardubice)
Na začiatku sezóny sa v KHL v tíme Novosibirska nedostal do základnej zostavy a odchytal iba jeden zápas. Po prestupe do Pardubíc bol však jasnou jednotkou a chytal aj všetkých desať zápasov v play-off. V reprezentácii už dlho plní pozíciu tretieho brankára a inak tomu nebude ani na šampionáte v Bielorusku.
Obrancovia:
Marek Ďaloga (Pardubice)
Rýchlejšieho obrancu Slovensko už dávno nemalo. V Bielorusku by mal výdatne pomáhať útoku, čo potvrdil aj v prípravných zápasoch. Jeho rýchlosť mu bez problémov umožňuje útočiť, lebo sa dokáže vždy aj vrátiť do obrany. Ďaloga navyše postupne dozrieva a v národnom tíme by mohol byť jedným z lídrov. V tejto sezóne bola ťahúňom obrany v Pardubiciach, strelil päť gólov.
Karol Sloboda (Vítkovice)
Viacerí obrancovia budú veľkou neznámou a Sloboda nie je výnimkou. Tridsaťročný obranca patrí medzi našich najskúsenejších bekov. V tejto sezóne hral vo Vítkoviciach a bol aj veľmi produktívny. Strelil deväť gólov a na dvanásť prihrával.
Peter Čerešňák (Trenčín)
21-ročný obranca Trenčína by mal v Bielorusku zbierať skúsenosti a je veľkým prísľubom do budúcnosti. Napriek tomu je však oprávnene v tíme a dostane šancu aj na šampionáte. Sebavedomie si zdvihol v prípravnom zápase proti Lotyšsku, v ktorom strelil svoj premiérový reprezentačný gól.
Martin Marinčin (Edmonton)
Veľký talent slovenskej obrany už bol aj na olympiáde a odohral tam všetky štyri zápasy. Marinčin v tejto sezóne veľmi dozrel v Edmontone Oilers. V NHL odohral 44 zápasov, v ktorých si pripísal šesť asistencií. V tíme by mal byť taktiež jedným z lídrov obrany.
Juraj Valach (Slavia Praha)
Pre rodáka z Topolčian to bude prvý šampionát. Je takisto veľkou neznámou, ale v príprave sa ukázal v dobrom svetle a vypýtal si miesto na šampionáte. Túto sezónu strávil v pražskej Slavii a bol veľmi produktívny. Strelil jedenásť gólov a na ďalších jedenásť prihrával.
Ivan Švarný (Záhreb)
Túto sezónu odohral v KHL v drese nováčika Medveščaku Záhreb a patril k lídrom. Aj jeho zásluhou postúpil chorvátsky klub v premiérovej sezóne prestížnej ruskej súťaže do play-off. Švarný odohral v Záhrebe aj s play-off 57 zápasov, strelil dva góly a na šesť presných zásahov prihrával.
Ján Brejčák (Slovan)
Je jedným z prekvapení vo Vůjtkovom výbere. Ale na MS mu môže pomôcť jeho prvý reprezentačný gól, ktorý podobne ako Čerešnák strelil v súboji proti Lotyšsku.
Vladimír Mihálik (Slovan)
Nad týmto obrancom museli tréneri veľmi dlho premýšľať. Napriek svojím skúsenostiam aj z NHL Mihálik už viackrát zlyhal v dôležitých zápasoch, tréneri mu však dôverujú. Aj dnes bo napríklad na ľade, keď v poslednej sekunde Nóri vyrovnali. Mihálik je však platný svojou tvrdosťou, čo ukázalaj v Slovane.
Útočníci:
Miroslav Šatan (Slovan)
Po komunikačnom fiaskom v súvislosti s (ne)nomináciou na olympiádu našiel náš dlhoročný kapitán opäť spoločnú reč s realizačným tímom a na MS bude lídrom nášho tímu. V príprave sa mu darí strelecky, takže svoj rekord v počte gólov bude zvyšovať aj v Bielorusku. Ale hlavne bude odovzdávať skúsenosti našim mladíkom.
Ladislav Nagy (Jokerit Helsinki)
Nagy sa do reprezentácie vrátil po troch rokoch. Sezóna, ktorú začal v Košiciach a dokončil vo Fínsku, mu herne vyšla. A aj v príprave nadviazal na úspešnú spoluprácu so Šatanom, ktorá im naposledy vychádzala na domácich MS v roku 2011, kde patril „Maďar“ medzi našich najlepších hráčov. Tento rok tomu zatiaľ chýbajú mu góly.
Juraj Mikúš (Slovan)
Mikúš nemá za sebou dobrú sezónu. Tak ako celý Slovan. Na post centra si však nemôžeme veľmi vyberať a v príprave ukázal, že s krídlami Šatan-Nagy fungovať vie. Dúfajme, že mu to s nimi pôjde aj v Minsku. Chcelo by to však, aby lepšie využíval aj svoje kilá.
Tomáš Tatar (Detroit Red Wings)
Po prelomovej sezóne v drese Červených krídiel sú očakávania od Tatara veľmi veľké. Mal by byť našim útočným lídrom. Tatar má schopnosti potiahnuť akýkoľvek útok, v ktorom bude hrať. Ak mu však nájde tréner vhodných spoluhráčov do útoku, bude to veľký bonus.
Richard Pánik (Tampa Bay)
Opačný prípad ako Tatar. Pánik mal túto sezónu tiež preraziť, ale v NHL skôr narazil. Zmluva mu skončila a je otázne či ju bude chcieť Tampa predĺžiť. MS by ho však mali nakopnúť a pomôcť by mu mohlo aj obnovenie chémie útoku Tatar-Viedenský-Pánik, ktorý ničil súperov na MS do 20 rokov pred štyrmi rokmi, keď naši skončili štvrtí.
Marek Viedenský (Worcester)
Práve o centrovi tohto útoku bolo po úspešnom šampionáte počuť najmenej. Tento rok sa však na farme San Jose Sharks presadil už výraznejšie a vypýtal si pozvánku do kempu. A výkonom vo svojom prvom zápase v drese A-mužstva si vypýtal miestenku v lietadle do Bieloruska, ktorú aj dostal. Tréner útok možno nedá dokopy, Viedenský však svojím dôrazom bude súperovi robiť problémy.
Tomáš Marcinko (Košice)
Patrí medzi našich najlepších centrov, najmä v defenzíve. Cenný na vhadzovaniach, aj v oslabeniach. A na týchto majstrovstvách bude možno aj na poste druhého centra a mal by teda hrať aj presilovky. Po smolnej olympiáde sa snáď svojimi výkonmi predá, pretože Košice už prerástol.
Radoslav Tybor (Pardubice)
Tybor vlani prestúpil prvýkrát do zahraničia a v Pardubiciach odohral slušnú sezónu. Vyšlo mu najmä playoff, keď dal v deviatich zápasoch sedem gólov. Tento výkon zaujal trénera Vůjteka a Tyborovi by aj za výkony nemala ujsť nominácia na MS. Na nich síce nebude patriť medzi našich top útočníkov, ale vo štvrtom útoku si svoje odohrá.
Martin Réway (Gatineau)
Jeden z najväčších zjavov slovenského hokeja a zároveň jeden z najväčších otáznikov tohtoročnej nominácie. Nie je príliš mladý? Nechýbajú mu kilogramy na svetový hokej? Je a chýbajú. Do Minska by však mal ísť, aj keď by bol len náhradníkom, prípadne hral len pár minút. Takýto talent jednoducho treba vychovávať, motivovať a toto bude pre Réwaya ďalší krok k veľkej kariére.
Marek Hrivík (New York Rangers)
Žilinského odchovanca poznali do 1. mája 2014 zrejme len hokejoví fajnšmekri. Po týchto majstrovstvách ho bude poznať celé hokejové Slovenska. Nikdy nedraftovaný hráč má v sebe jednoducho potrebnú buldočiu povahu. Po prvých zápasoch medzi mužmi si vypýtal zmluvu s New York Rangers. A po prvom zápase za reprezentáciu si aj on vypýtal miesto na MS. Je moderným útočníkom, ktorý sa dokáže v rohoch klziska nielen zrážať, ale aj získať puk a vymyslieť s ním niečo.
David Skokan (Slavia Praha)
V predposlednom prípravnom zápase si veľmi rozumel v útoku s Marekom Hrivíkom a Marekom Viedenským. Skokan podobne ako obranca Štajnoch čaká na veľkú šancu v reprezentácii. Bol prísľubom pre slovenský hokej. Po drafte 2007, kedy si ho vybral New York Rangers v siedmom kole, pár rokov stagnoval. V tejto sezóne sa však dokázal presadiť v pražskej Slavii, kde zaznamenal 19 bodov.
Michel Miklík (Slovan)
V tejto sezóne patril medzi lepších hráčov Slovana. Svoje štatistiky z prvej sezóny dokázal zlepšiť a dnes patrí v Európe medzi našich najlepších strelcov. V príprave sa mu však nedarí, nevie si nájsť svoje miesto v zostave. Do Minska by však mal ísť práve kvôli svojim skúsenostiam. A po príchode Tatara s Pánikom sa musia útoky prehádzať, takže sa na neho možno usmeje šťastie a chémia.
Marcel Haščák (Dinamo Riga)
Má za sebou premiérovú sezónu v KHL v ktorej nesklamal. V drese Rigy strelil v prestížnej ruskej súťaži šesť gólov a na ďalších sedem prihrával. Haščak je však komplexným hokejistom, môže hrať na viacerých postoch a je platný aj v defenzívnej činnosti.
Andrej Šťastný (Slovan)
V poslednom zápase pred šampionátom síce príliš neoslnil,ale tréneri mu veria pretože patrí medzi talenty sloenského hokeja, čo dokázal aj počas sezóny KHL v drese Slovana, keď dosiahol desať bodov. Šťastný je podobne ako Haščák komplexný hokejista, čo bolo pri konečnej nominácii jeho výhodou.