V nedeľňajšom finále na štadióne Maracana v Riu jednoznačne zdolali Španielov 3:0. Pod víťazstvo "kanárikov" sa najväčšou mierou podpísali dvojgólový Fred a najskloňovanejší futbalista súčasnosti Neymar. Brazílčania triumfovali na turnaji štvrtýkrát v histórii.
Brazílčanom vyšiel úvod stretnutia proti úradujúcim majstrom sveta a Európy ideálne. Už po necelých dvoch minútach sa ujali vedenia zásluhou Freda, ktorý poležiačky doťukol do Casillasovej bránky odrazenú loptu od Neymara. Domáci boli pri chuti a v 9. minúte mohol zvýšiť vedenie Oscar, ale nemieril presne. Brazílčania aj vďaka rýchlemu zásahu zaskočili súpera, ktorý sa nevedel dostať do hry a pri pokuse Paulinha spoza pokutového územia musel byť Casillas opäť v pozore. Šanca Španielov na vyrovnanie sa naskytla v 20. minúte, ale Torres po rohovom kope netrafil. Dovtedy jasne lepší a aktívnejší "kanárici" sa medzitým preskupili do defenzívnych štruktúr, keďže Španieli ich k tomu prinútili spresnenými výstavbami. Napriek tomu mali na kopačkách gól na 2:0, keď v 33. minúte dostal Fred ideálnu prihrávku od Neymara, ale španielsky brankár jeho pokus zneškodnil. V týchto fázach to bol gala-futbal, španielske tici-taca bolo čoraz nebezpečnejšie a na druhej strane neustále hrozili výstavné kontry. Azda najkrajšia akcia polčasu sa zrodila po učebnicovej kolmici Torresa na Matu, loptu dostal krížne na ľavej strane voľný Pedro, ktorého zakončenie oblúkom vykopol zázračne spred bránkovej čiary Luiz. Okrídlené "nedáš-dostaneš" sa nemohlo lepšie vyjadriť v 44. minúte, keď náskok Brazílie o dva góly zariadil parádnou strelou do vinkla Neymar. Vo výbornom polčase mali síce Španieli vyše 60-percentnú prevahu držania lopty, ale ich súper hral dôraznejšie a dynamickejšie.
Začiatok druhého dejstva akoby okopíroval úvodné minúty toho prvého. V 47. minúte opäť Fred prízemnou strelou do ľavého dolného rohu Casillasovej svätyne dostal Brazíliu do pohodlného trojgólového vedenia. Domáci hrali s veľkou pohodou a hoci sa trochu zahrávali s vývojom, v tento večer ich súper nemohol ohroziť, čo demonštroval aktívny stopér Ramos. Mohol vykresať iskru nádeje, ale v 55. minúte nariadený pokutový kop po faule na striedajúceho Navasa nepremenil. Situáciu zverencom trénera Vincenteho Del Bosqueho navyše skomplikovalo v 69. minúte vylúčenie Piqueho. Aj napriek oslabeniu si dokázali vytvoriť niekoľko dobrých šancí, lenže brazílsky brankár Cesar skvele vychytal jedovaté strely Pedra a Villu. V záverečných minútach obe strany už iba dohrávali duel, v ktorom Brazília v plnej nádhere predviedla svoju údernosť najmä v prechodovej fáze do rýchlych atakov.
Vicente del Bosque, tréner Španielska: "V úvodných minútach oboch polčasov sme mali smolu, ale nechcem sa vyhovárať. Jednoducho Brazília bola lepšia. Asi mali viac energie na rozdiel od nás. Namiesto toho, aby sme vyrovnali na 1:1, dostali sme v závere prvého polčasu gól na 2:0. Nemyslím si však, že teraz je vhodné analyzovať detaily. Boli lepší, to je celé."
Luiz Felipe Scolari, tréner Brazílie: "Takýto výsledok sme neočakávali. Uvedomujeme si ale, že na budúci rok nás čaká omnoho ťažší turnaj, ako bol tento. No zdolali sme svetových šampiónov a myslím si, že pohár nám dodal viac sebadôvery. Hráči dnes odviedli skvelú robotu, nesklamali. Toto je cesta, ktorou by sme mali teraz pokračovať. "
Finále:
Brazília - Španielsko 3:0 (2:0)
Góly: 2. a 47. Fred, 44. Neymar, rozhodoval: Kuipers (Hol.) ŽK: Arbeola, Ramos, Pique. ČK: 69. Pique
Zostavy a striedania:
Brazília: Cesar - Alves, Silva, Luiz, Marcelo - Paulinho (87. Hernanes), Gustavo - Hulk (72. Jadson), Oscar, Neymar - Fred (79. Jo)
Španielsko: Casillas - Arbeloa (46. Azpilicueta), Ramos, Pique, Alba - Busquets - Pedro, Xavi, Mata (52. Navas, Iniesta - Torres (59. Villa).
Zoznam víťazov futbalového Pohára konfederácií FIFA od 1992:
1992 v Saudskej Arábii: Argentína (2. Saudská Arábia, 3. USA)
1995 v Saudskej Arábii: Dánsko (Argentína, Mexiko)
1997 v Saudskej Arábii: Brazília (Austrália, ČR)
1999 v Mexiku: Mexiko (Brazília, USA)
2001 v Japonsku a Kór.rep.: Francúzsko (Japonsko, Austrália)
2003 vo Francúzsku: Francúzsko (Kamerun, Turecko)
2005 v Nemecku: Brazília (Argentína, Nemecko)
2009 v JAR: Brazília (USA, Španielsko)
2013 v Brazílii: Brazília (Španielsko, Taliansko)