Desať bagrov a rovnaký počet nákladiakov, ktoré usmerňuje niekoľko robotníkov. Taká je dnes realita v areáli Tehelného poľa, kde má vyrásť nový chrám slovenského športu – Národný futbalový štadión. Čulý ruch súvisiaci s odštartovaním výkopových prác tak dáva definitívnu bodku za vyše desiatimi rokmi rokovaní, vládnych sľubov a niekoľkých zmien v projektovej dokumentácii.
Zdá sa, že poslednou epizódou tejto nekončiacej telenovely bola vlaňajšia dohoda zástupcov mesta s majiteľom Slovana Bratislava a vlastníkom akciovky Národný futbalový štadión Ivanom Kmotríkom. Podľa nej má byť nový chrám slovenského futbalu dokončený do konca roka 2017.„Neuverím tomu, až kým tu predo mnou neuvidím nový štadión stáť,“ povedal pre HN pred oploteným areálom Tehelného poľa Ján Kováč. Jeden z mnohých fanúšikov, ktorí sa počas niekoľkých hodín zastavili pri plote a mlčky sledovali výkopové práce na novom stánku za 70 miliónov eur.
Tehelné pole. Snímka: HN/Peter Mayer
S prácami sú popredu
Oproti pôvodnému terénu bola v celom priestore Tehelného poľa vyhĺbená takmer štvormetrová jama. V nasledujúcich dňoch sa ťažké mechanizmy zaryjú ešte viac do zeme na mieste, kde bude hracia plocha a plánované dvojpodlažné parkovisko. „Celkovo máme vyviezť nejakých 110-tisíc kubických metrov zeminy, ktorú dennodenne odvážajú desiatky kamiónov,“ tvrdí pre HN Verián Šándor, konateľ eseročky ŠAM-STAV. Tá pomáha pri splnení prvého bodu v harmonograme. Výkopové práce majú byť totiž ukončené do konca apríla. „My ideme podľa plánu a dokonca ešte rýchlejšie. Podľa môjho odhadu by sme s prácou mohli byť hotoví už o pár týždňov, niekedy v prvej polovici marca,“ hovorí Šándor.
Opakovane ma upozornil, že netuší, čo bude nasledovať na Tehelnom poli po dokončení spomínaných výkopov. Oficiálne stanovisko k ďalšiemu priebehu výstavby sme nedostali ani od Ivana Kmotríka, ani od developera – šéfa Grafobal Group Development Pavla Komorníka. Podľa našich zistení sa čaká na vyhlásenie a neskoršie ukončenie tendra na staviteľa Národného futbalového štadióna. Dovtedy sa majú médiá aj fanúšikovia ohľadne informácií o výstavbe obrniť trpezlivosťou.
Neporiadok, hluk a prach
Všetci nami oslovení okoloidúci sa zo začiatku prác pri budovaní Národného futbalového štadióna tešili. No najmä ľudia z radov obyvateľov bytových domov v okolí Tehelného poľa nezabudli pripomenúť aj negatíva takejto výstavby. Jedným z nich je Rudolf Baštrnák, ktorý tu žije už vyše pol storočia.
„Poviem vám, že posledných tridsať rokov tu nie je pokoj. Najprv tu stavali benzínovú pumpu, opravovali cestu na Bajkalskej ulici, potom stavali obchodné centrum Polus, Národné tenisové centrum, Tri veže, hokejový štadión a teraz tento futbalový,“ vymenúva stavebné projekty posledných desaťročí Baštrnák.
Prach z nateraz zamrznutej zeminy, hluk či neporiadok, ktorý bude panovať po začatí výstavby základov, tribún a plánovaných niekoľkopodlažných budov považuje za najväčších nepriateľov tamojšieho obyvateľstva. „Ale je mi jasné, že ten štadión je pre futbal potrebný. Len nech už čo najskôr stojí,“ dodáva Rudolf Baštrnák.
Krok k vyspelej Európe
Na štadióne, ktorého cena sa odhaduje na 70 miliónov eur, sa štát bude podieľať sumou 27,2 milióna. „V tomto štáte je omnoho viac dier a štadión nepatrí medzi najakútnejší problém Slovenska. No musíme sa tešiť z toho, že aj týmto projektom sa opäť o krôčik priblížime k vyspelej Európe,“ vyjadril svoj názor Tomáš Chmeliansky, ktorý v kočíku uspával svojho polročného syna. Potomka, tentoraz trojročného, priviedol k pomyselnej bráne nového Tehelného poľa aj 45-ročný Bratislavčan Miroslav Hudcovský.
Ten v minulosti nastupoval aj na štadióne v mládežníckych kategóriách Slovana. „Už zostáva len dúfať, že to nezostane v štádiu, že sa niečo začne robiť a potom to ostane nedokončené. Je to hanba, že sme museli tak dlho čakať za začiatok výstavby,“ tvrdí Hudcovský.
Poukázal tiež na problém s parkovacími miestami v tejto oblasti. Tie naplno odkryli vypredané súboje hokejistov Slovana v Kontinentálnej hokejovej lige. „Infraštruktúra v okolí je žalostná, tak azda na to súčasný developer myslel. Keď tu spravia niekoľko stoviek parkovacích miest, tak to bude fajn,“ hovorí. Ako futbalový fanúšik dodáva, že mať moderný štadión bude super. Ale: „Druhá vec je mať aj poriadne mužstvo, ktoré začne hrať a bude ľudí futbalom baviť.“