StoryEditor

Je rozhodnuté. Ruskí atléti nebudú na olympiáde, v Moskve sa hovorí o bojkote

21.06.2016, 16:10
Autor:
ČTKČTK

Medzinárodný olympijský výbor na utorkovom zasadnutí v Lausanne vyjadril súhlas s rozhodnutím federácie IAAF o potrestaní ruských atlétov a zákaze ich štartu na medzinárodných súťažiach vrátane olympijských hier. 

O štarte ruských a kenských športovcov na olympijských hrách v Riu má však podľa MOV rozhodnúť vždy príslušná medzinárodná športová asociácia.

„Máme vážne pochybnosti, že športovci z Ruska aj z Kene sú čistí,“ stojí vo vyhlásení MOV. Ten zároveň vyzval Svetovú antidopingovú agentúru WADA, aby budúci rok usporiadala konferenciu, na ktorej reviduje celý antidopingový systém. Zároveň uistil, že ak IAAF umožní niektorým ruským atlétom štartovať v Riu, bude to pod vlajkou Ruska, nie pod vlajkou MOV.

„Každý pretekár z Ruska alebo Kene, ktorý si želá štartovať na OH v Riu, musí mať individuálne povolenia príslušnej medzinárodnej športovej federácie,“ povedal na tlačovej konferencii po zasadnutí šéf MOV Thomas Bach. „Je to preto, že v týchto dvoch krajinách je neuspokojivý antidopingový systém a my nemôžeme zaručiť, že ich športovci nepodvádzali. Máme v tomto prípade veľké pochybnosti o prezumpcii neviny,“ uviedol Bach.

Rada IAAF rozhodla o predĺžení zákazu štartu ruských atlétov pre rozsiahly dopingový škandál minulý týždeň v piatok. Šéf Ruského olympijského výboru Alexander Žukov dnes uviedol, že ruskí atléti, ktorí nemali pozitívne testy a ťažkosti s dopingom, sa odvolajú k Medzinárodnej športovej arbitráži. „Právne je toto rozhodnutie neobhájiteľné,“ vyhlásil Žukov.

V Rusku sa dokonca začalo hovoriť o možnosti bojkotu olympiády zo strany všetkých ruských športovcov, čo ale nepotvrdil hovorca prezidenta Vladimira Putina. „Zatiaľ to je predčasná špekulácia a nebudem to komentovať,“ uviedol Dmitrij Peskov. „Nikto by asi taký precedens nechcel,“ uviedol. Zároveň ale zopakoval, že Kremeľ sa proti princípu kolektívnej viny ostro ohradzuje.

Šéf ruského olympijského výboru Žukov sa kriticky vyjadril k myšlienke IAAF pustiť do Ria ruských atlétov, ktorí žijú mimo Ruska a nepodliehajú tamojšiemu dopingovému systému. To sa týka aj bežkyne Julie Stepanovovej, ktorá pomohla problém ruského dopingu odhaliť a je korunnou svedkyňou v celom prípade. Mimo Ruska žije napríklad aj diaľkárka Darja Klišinová.

„Bolo by to absolútne nefér,“ vyhlásil Žukov. „Potrestanie čistých ruských atlétov a ich vylúčenie z hier devalvuje olympijský úspech a ničí olympijské myšlienky,“ doplnil.

01 - Modified: 2023-06-09 08:42:56 - Feat.: - Title: Dron zasiahol bytovku v ruskom meste Voronež, traja ľudia sú zranení 02 - Modified: 2023-06-09 08:58:15 - Feat.: - Title: Urobili to naši, nešlo to podľa plánu. Odpočúvaní Rusi priznali zničenie priehrady, tvrdí ukrajinská SBU 03 - Modified: 2023-06-09 08:35:18 - Feat.: - Title: Počet obetí zničenia Kachovskej priehrady rastie, voda na zaplavených územiach klesá 04 - Modified: 2023-06-09 08:30:07 - Feat.: - Title: Mnohí sa ma pýtajú, čo sa to Ficovi stalo. Už ma unavuje vysvetľovať to, tvrdí pre HN minister Wlachovský 05 - Modified: 2023-06-09 07:32:42 - Feat.: - Title: Rusko odovzdalo Budapešti zajatých ukrajinských vojakov, snaží sa hrať "maďarskou kartou", tvrdí Kyjev
menuLevel = 1, menuRoute = sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
09. jún 2023 11:00