Slovenskí hokejisti o postup do finále s Kanadou

07.05.2004, 00:00
Slovenskí hokejisti zdolali včera na MS v Česku v poslednom štvrťfinálovom súboji Švajčiarsko 3:1 a postúpili už medzi štyri najlepšie mužstvá sveta.

Hossovi zverenci tak zopakovali víťazstvo z minulého roka, keď tohto súpera zdolali vo štvrťfinále na MS vo Fínsku rovnakým rozdielom. Súperom Slovenska o postup do finále bude zajtra Kanada, ktorá v ďalšom štvrťfinále zdolala Fínsko 5:4 po predĺžení.
Stretnutie začali lepšie slovenskí hokejisti, ktorí už v úvodných dvoch minútach Bartečkom a Pavlikovským vyskúšali pozornosť švajčiarskeho brankára. Slovenskú hru v prvej tretine poznačili vylúčenia Petrovického, Lintnera a Majeského, ktoré narušili pokus o výraznejší tlak. Naopak, z jedného z rýchlych protiútokov poslal Švajčiarov do vedenia Wichser. Ani po inkasovanom góle si Hossov výber väčšiu prevahu nevytvoril, keď sa nevedel presadiť proti švajčiarskej deštruktívnej obrane. Do jedinej gólovej príležitosti sa v úvodnej dvadsaťminútovke dostal Demitra, ale jeho strela našla iba pravý betón gólmana Gerbera. V druhej časti hry pokračoval súboj slovenských útočníkov s pozornou defenzívou súpera, ktorý v 32. min. predsa len kapituloval. Na obrovskú radosť zaplnenej Sazka Areny ho dokázal v druhej presilovej hre Slovenska prekonať Štrbák. Vedenie na švajčiarsku stranu mohol vzápäti strhnúť Rüthemann, ale v dobrej pozícii trafil iba brvno Lašákovej bránky. Na konci druhej tretiny priblížil víťazstvo na slovenskú stranu svojím druhým gólom na šampionáte Chára. V záverečnej časti hry Švajčiarom došli sily a slovenskí reprezentanti už zdramatizovanie zápasu nepripustili. Naopak, zaslúžené víťazstvo ešte korunoval gólom na 3:1 Demitra.

SR - Švajčiarsko 3:1 (0:1, 2:0, 1:0), góly: 32. Štrbák, 38. Chára, 50. Demitra - 10. Wischer, rozhodovali: Poliakov (Rus.) - Feola (USA), Pouzar (ČR), 16 905 divákov.
SR: Lašák - Čierny, Štrbák, Lintner, Chára, Majeský, Graňák, Meszároš, Mezei - Šatan, Stümpel, Gáborík - Marián Hossa, Demitra, Bartečko - Országh, Rast. Pavlikovský, Ronald Petrovický - Kukumberg, Kapuš, Kolník
Švajčiarsko: Gerber - Seger, Forster, Keller, Streit, Hirschi, Steinegger, Bezina, Vauclair - Rüthemann, Ziegler, Paterlini - Della Rossa, Plüss, Fischer - Jenni, Ambühl, Reichert - Wirz, Jeannin, Wichser

Ako padali góly
10. min.
Švajčiarsky útočník Wichser obišiel slovenskú bránku a strelou z ľavého kruhu využil Lašákov zakrytý výhľad - 0:1
32. min.
V presilovke skvele zakombinovala trojica Petrovický, Šatan a Štrbák a posledný menovaný už mohol poslať puk do poloodkrytej bránky Gerbera, ktorý sa nestihol presunúť k pravej žrdi - 1:1
38. min.
Peknou individuálnou akciou sa blysol Chára. Najvyšší hráč šampionátu obišiel bránku Švajčiarska a zasunul puk povedľa ľavej žrdky. Švajčiari síce reklamovali nedovolené atakovanie svojho brankára, ale Bartečka natlačil do Gerbera jeden zo súperových obrancov - 2:1
50. min.
Slovensko využilo druhú presilovku. Puk sa po Lintnerovej strele odrazil od mantinelu k Demitrovi a ten nezaváhal - 3:1