Hopmanov pohár opäť pre tenistov USA

11.01.2004, 23:00
Americký pár Lindsay Davenportová, James Blake sa stal v Perthe víťazom 16. ročníka Hopmanovho pohára miešaných tímov, keď vo finále zdolal slovenskú dvojicu Daniela Hantuchová, Karol Kučera 2:1.

Výber USA sa tak s tromi prvenstvami stal najúspešnejším tímom neoficiálnych majstrovstiev sveta v mixe, z celkového víťazstva sa tešil aj v rokoch 1997 (Rubinová, Gimelstobe) a 2003 (S. Williamsová, Blake). Víťazné duo za svoj triumf zinkasovalo finančnú prémiu 240 000 austrálskych dolárov, zdolaní finalisti si medzi sebou podelili 120 000 dolárov.
Slovenskí tenisti, ktorí sa dostali do finále iba zásluhou núteného odstúpenia Austrálie z turnaja (zranenie Molikovej), nezačali súboj o víťaznú trofej najlepšie. Ako prvá sa totiž na kurt postavila Hantuchová, ktorá pokračovala v slabých výkonoch z minulého roka a za 52 minút podľahla Davenportovej hladko 3:6, 1:6. Bývalá svetová jednotka a súčasne piata hráčka rebríčka WTA prevyšovala svoju súperku najmä kvalitou svojho servisu (pomer es 12:1), päťkrát brejkla 19. hráčku sveta a poľahky získala prvý bod pre USA. "Perth ma zastihol v skvelej forme, zvíťazila som nad dvomi hráčkami prvej desiatky Mauresmovou a Myskinovou a v štyroch dvojhrách som nestratila ani set. V súboji s Danielou som výborne zachytila úvod stretnutia, čo bolo pre ďalší vývoj stretnutia rozhodujúce," citovala oficiálna stránka podujatia rozbehnutú Davenportovú.
O osude stretnutia mohol v druhom zápase rozhodnúť Blake, ktorý však v nesmierne dramatickom súboji plnom zvratov prehral s Kučerom za 132 minút 6:4, 4:6, 6:7 (5). Obaja hráči si vďaka jedného brejku rozdelili medzi sebou úvodné dva sety, no v rozhodujúcom dejstve začal nakláňať misky váh na americkú stranu Blake a ujal sa vedenia 3:0. V rebríčku ATP Tour o tri priečky horšie postavený Kučera (40.) sa však nevzdal, bojovným výkonom získal nasledujúce tri hry a za stavu 5:4 sa pri súperovom podaní dostal k dvom mečbalom. Američan síce ešte dokázal odvrátiť priamu hrozbu prehry a doviedol set do tajbrejku. V ňom však bol opäť presnejší Kučera, ktorý premenil štvrtý mečbal a vyrovnal stav stretnutia na 1:1. "S Jamesom som odohral jeden z mojich najlepších zápasov. V treťom sete som dal do hry všetko a doviedol zápas do víťazného konca," povedal 29-ročný Bratislavčan. O svojej úspešnej obhajobe rozhodol americký pár až v záverečnom mixe, kde nedal súperovi najmenšiu šancu a zvíťazil za 55 minút 6:2, 6:3. Slovenská dvojica opäť doplatila na slabšiu formu Hantuchovej, ktorá urobila na dvorci najviac nevynútených chýb a až trikrát si neudržala výhodu svojho podania. Napriek finálovej prehre zaznamenali Slováci na turnaji svoj historicky druhý najlepší výsledok, úspešnejší boli iba v roku 1998, keď sa v zložení Kučera, Habšudová tešili z prvého víťazstva slovenského tímu v tejto súťaži.

HOPMANOV POHÁR
Finále: USA - SLOVENSKO 2:1, Davenportová - Hantuchová 6:3, 6:1, Blake - Kučera - Blake 6:4, 4:6, 6:7 (5), Davenportová, Blake - Hantuchová, Kučera 6:2, 6:3.