Bratranci Škantárovci, ktorí pre Slovensko získali (zatiaľ jedinú) zlatú medailu, dostanú od štátu 45-tisíc eur, uvádza web Slovenského olympijského výboru. Matej Beňuš, ktorý v rovnakom vodnom kanáli vybojoval pre svoju vlasť striebro, dostane 35-tisíc eur a už aj vie, na čo ich použije. Pozrite si video.
Podobne, ako aj v Londýne, ocenení budú tí slovenskí športovci a družstvá, ktoré sa umiestnia do ôsmeho miesta. Za prvé miesto je to spomínaných 45-tisíc eur, za druhé 35-tisíc, bronzový medailista dostane 25-tisíc eur. Zlatí členovia družstiev si prídu na 15-tisíc, strieborní 13-tisíc a bronzoví na 11-tisíc eur. V porovnaní s najštedrejšími krajinami ide o zlomky.
Najväčšiu odmenu za zlatú medailu zinkasuje reprezentant Singapuru. Ten od štátu dostane 666-tisíc eur. Získať zlatú medailu sa vyplatí aj reprezentantom Indonézie, ktorí si prídu na 339-tisíc eur. Nasleduje Azerbajdžan (225-tisíc eur) a Kazachstan (204-tisíc eur). Najštedrejšou európskou krajinou je Taliansko, zlatý medailista dostane od vlády 164-tisíc eur, uvádza server statista.com.
Skromnejší musia byť reprezentanti Švédska, ktorí za cenné kovy dostanú plyšového olympijského maskota. Podľa toho, akú medailu získajú, dostanú veľkého, stredného, alebo malého plyšáka Viniciusa, píše Idnes.cz.
Olympijský maskot Vinicius
S finančnou odmenou nemôžu rátať ani Briti. Andy Murray tak za svoje úspešné olympijské ťaženie neuvidí od štátu ani libru. Úspešným športovcom z Thajska a Filipín bude odmena vyplácaná v nasledujúcich 20-tich rokov. Olympijskí víťazi z Iránu sa môžu tešiť na tri stovky zlatých mincí v hodnote zhruba 90-tisíc eur. A k tomu trofej zlatej topánky v hodnote 30-tisíc eur.