Menšie športové zväzy si prilepšia, futbal ostane zhruba na rovnakej úrovni a hokej utrpí. To vyplýva z novely zákona o športe, respektíve z pozmeňovacieho návrhu dvojice bývalých futbalistov, poslancov Dušana Tittela a Tibora Jančulu (obaja SNS), ktorý v utorok schválil parlament. Po novom už nebude mať hokejový zväz šancu získať vyššiu dotáciu ako futbalový.
Podľa údajov z rezortu školstva dostal hokej na tento rok 5,92 milióna eur – futbal 5,20 milióna. Od januára 2017, keď vstúpi novela do platnosti, už budú oba športy dostávať zákonom určený percentuálny podiel. Futbal má garantovaných minimálne 17 percent, ľadový hokej o štyri percentá menej. „Máme potenciál na to, aby sme získali príjmy aj z iných oblastí ako iba od štátu,“ uviedol pre HN šéf hokejového zväzu Martin Kohút.
Podľa predkladateľa návrhu Dušana Tittela (SNS) si síce hokej v možno pohorší v percentuálnom vyjadrení, no nie vo finančnom. „Vyčlenením futbalu a hokeja sa zabezpečila primeranosť zvyšovania finančných prostriedkov tak, aby to nebolo na úkor ostatných zväzov,“ uviedol pre HN Tittel.
Spravodlivé riešenie
Pre lepšiu predstavivosť HN prepočítali, ako by dotácie pre zväzy dvoch najpopulárnejších športov vyzerali v tomto roku v prípade, ak by sa počítali podľa pravidiel vynoveného zákona. Futbalisti by dostali takmer 6,3 milióna eur, hokejisti „iba“ 4,8 milióna. „Máme dostatočný čas sa pripraviť, aby nás táto zmena neprekvapila. Novela zákona je síce platná od januára 2017, ale samotného prideľovania dotácii sa dotkne až v nasledujúcom roku,“ konštatuje šéf hokejového zväzu Kohút. Predkladatelia návrhu Tittel s Jančulom okrem spresnenia percentuálneho podielu presadili, aby boli futbal a hokej práve pre svoju popularitu a nepomerne vyšší počet športovcov odčlenení od menších športových zväzov. Tie si vďaka tejto zmene rozdelia v budúcnosti o sedem percent vyššiu sumu ako doteraz. „Bolo ťažké sa pre nás porovnávať s futbalom a hokejom. Určite tak bude jednoduchšie nastaviť spravodlivejšie pravidlá pre menšie zväzy,“ uviedol Peter Korčok, predseda Slovenského atletického zväzu. Na priblíženie, spomínaných sedem percent môže vo finančnom vyjadrení v súvislosti s dotáciami pre menšie zväzy ako atletický, plavecký, cyklistický či lyžiarsky predstavovať spolu sumu na úrovni 2,5 milióna eur. „Berieme nové pravidlá na vedomie a ďalšou úlohou bude, aby verejný záujem zadefinoval spravodlivé rozdeľovanie finančných prostriedkov pre ostatné športy,“ konštatuje Korčok.
Nečakaný návrh
Či je systém spravodlivý a ako môže byť nápomocný, sme zisťovali aj u odborníka na biznis v športe Romana Krajniaka. „Každý šport môže mať na tieto novinky iný pohľad. No z princípu sa mi zdá zvláštne, že k tejto zmene prišlo na poslednú chvíľu a nie je to úplne férové voči slovenskému športu,“ hovorí Krajniak. Reaguje tým na skutočnosť, že o desiatkach bodov, ktoré boli viac či menej zapracované v novele zákona o športe, diskutovali najväčšie zväzy niekoľko mesiacov. „Vyvoláva otázniky, prečo pozmeňovací návrh z dielne poslancov Tittela a Jančulu nebol rozoberaný na odbornej úrovni tak ako iné body v novele. Komu to ublíži a prospeje, nedokážem posúdiť, prekáža mi ten princíp schválenia tohto návrhu,“ uviedol Krajniak. Poukázal tiež na skutočnosť, že postaviť futbal do pozície športu so štátom garantovanou najvyššou dotáciou nie je férové voči ostatným. A to najmä z pohľadu biznisu. „Futbal dostáva od organizácií FIFA a UEFA milióny eur ročne na rozvojové programy a má ďalšie príjmy, o ktorých môžu v iných športoch iba snívať,“ hovorí expert na športový biznis. Rozpočet Slovenského futbalového zväzu sa v tomto roku pohyboval na úrovni 25 miliónov eur, pritom od štátu – ministerstva školstva dostal dotáciu 5,2 milióna.
Žiadna zmena pre futbal
Kým hokej na zmeny v zákone doplatí, futbal nie. „Pre nás sa nič výrazne nezmení. Tých sedemnásť percent je totiž približne rovnakých, ako bola naša výška dotácie v posledných rokoch,“ tvrdí projektový manažér Slovenského futbalového zväzu Peter Dedík. Skôr upozornil na to, že strácajú motivačný faktor popularity či úspešnosti športu. „Všetko nasvedčuje tomu, že nie je podstatné, či budeme úspešnejší alebo sa nám bude dariť zvyšovať popularitu futbalu. Lebo to percento máme garantované,“ hovorí Dedík. Na záver dodal, že futbalový zväz zobral zmeny súvisiace s novelou zákona o športe na vedomie.
Dotácie pre športové zväzy (v mil. eur)
(podľa percentuálneho podielu z celkovej sumy a výšky dotácie pre rok 2016)
1. Slovenský zväz ľadového hokeja 20,02% 5,92
2. Slovenský futbalový zväz 17,57% 5,20
3. Slovenský tenisový zväz 9,12% 2,70
4. Slovenský atletický zväz 4,58% 1,36
5. Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode 4,00% 1,18
6. Slovenská plavecká federácia 3,60% 1,06
7. Slovenský zväz hádzanej 3,47% 1,03
8. Slovenská volejbalová federácia 3,40% 1,00
9. Slovenská asociácia kulturistiky a fitnes 3,07% 0,91
10. Slovenský zväz cyklistiky 2,43% 0,72
minedu.sk
Podľa šéfa hokejového zväzu Martina Kohúta nebude mať novela zákona vplyv na projekty podporujúce mládežnícky hokej. „Máme dosť času, aby nás tá zmena nepre- Práve naopak. kvapila,“ tvdí pre HN.TASR
StoryEditor