Na prelome tisícročí sa množstvo futbalových klubov, špeciálne vo Veľkej Británii, rozhodlo vstúpiť na akciové trhy s cieľom získať kapitál. Po takmer dvoch desaťročiach ostalo z európskych tímov obchodovateľných na burze len 22. Poradenská spoločnosť KPMG sa pozrela na úspešnosť ich akcií v priebehu minulého roka. Najviac sa podarilo rásť tureckým futbalovým klubom v čele s Trabzonsporom, ktorého dres od leta obliekajú aj dvaja Slováci – Ján Ďurica a Matúš Bero. Akcie ich tímu medziročne vzrástli o 123 percent. Čiže kým k 30. decembru 2015 stále jedna akcia 1,27 eura, k rovnakému dátumu roku 2016 to bolo už 2,84 eura. Pre zaujímavosť, druhý najvyšší nárast dosiahli istanbulského kluby Besiktas a Galatasaray. „Akcie tureckých klubov rástli z dôvodov nových obchodných zmlúv so sponzormi a zmien vo vedení tamojšej najvyššej súťaže Süper Lig,“ povedal pre HN Dominik Hapl akciový analytik zo spoločnosti Trim Broker.
Riziková investícia
Akcie európskych futbalových trhov sú združené pod indexom STOXX Europe football a zahŕňa spomínaných 22 obchodovateľných tímov. Medzi najznámejšie patria Juventus Turín, AS Rím, Ajax Amsterdam či Borussia Dortmund. Vysoký nárast akcií tureckých klubov možno považovať za výnimku potvrdzujúcu pravidlo. „Treba povedať, že ich akcie sú volatilnejšie, než tých európskych. A ako ich za uplynulý rok vidíme na vrchole rebríčka, môžu o rok neskôr skončiť na jeho dne,“ konštatuje Hapl. Podobný názor vyslovil aj obchodník z Capital Markets Michal Fafrák. „Investícia do takýchto akcií je pomerne riskantná, keďže vykazujú vysokú volatilitu a denné objemy sú nízke,“ hovorí Fafrák.
Turecký úspech na trhoch môže mať priamy súvis aj s udalosťami z mája minulého roka. Turecká futbalová federácia vtedy dosiahla unikátnu dohodu s úniou klubov a postúpila možnosť predaja televíznych práv práve členom únie – čiže všetkým účastníkom najvyššej súťaže. V nasledujúcich rokoch by sa tento krok mal odraziť na vyšších príjmoch väčšiny mužstiev v Turecku a prispieť k zlepšeniu postavenia tamojšej Süper Lig medzi elitnými európskymi súťažami. Na porovnanie, v tejto sezóne si podľa údajov UEFA rozdelia z televíznych práv 293 miliónov eur. No v sezóne 2018/2019 to bude už 511 miliónov.
Juventus za pár eur
Stať sa pritom akcionárom niektorého z popredných európskych klubov, napríklad Juventusu Turín, je pritom jednoduché. „Stačí si otvoriť obchodný účet u brokera/banky, ktorá ponúka obchodovanie akcií. V prípade banky vám ich dealingové oddelenie nakúpi, v prípade brokera si ich cez obchodnú platformu môžete nakúpiť aj sami,“ vysvetľuje Hapl. Akcie Juventusu sa momentálne kótujú na cene 0,31 eura za akciu, takže pri nákupe tisícky akcií by ste zaplatili 310 eur. „Poplatok za realizáciu kúpy akcií a neskôr aj pokynu pre predaj je 12 eur. Líši sa však podľa toho, cez akého obchodníka klient nákup realizuje,“ hovorí analytik z Trim Broker. Tak ako pri iných nákupoch aj v prípade futbalových klubov platí, že čím vyšší objem takto investujete, tým sa náklady na realizáciu znižujú. „Takéto akcie sú skôr pre špecifických investorov, ktorí sú súčasne aj zapálenými fanúšikmi a sledujú súvisiace trendy. Na druhej strane posledná výkonnosť ukázala, že nie je to nijako prorastový segment,“ dodal Hapl.
Najviac rastúce akcie klubov
(v % za minulý rok)
1. Trabzonspor 123,6
2. Besiktas JK 85,2
3. Galatasaray SK 82,8
4. Olympique Lyon 44,8
5. Bor. Dortmund 31,1
6. Juventus FC 15,8
7. SS Lazio 11,8
8. Arsenal FC 5,4
9. Fenerbahce 4,8
10. Ajax Amsterdam 2,9
Zdroj: KPMG
StoryEditor
Akcie klubov. Najviac rástli v Turecku
Z tímov, ktorých akcie sa obchodujú na burze, sa vlani najviac darilo Trabzonsporu. Podľa prehľadu KPMG stúpli o 123 percent.