12.02.2017, 13:36

Drali sa mi do očí slzy. Nemeckým tenistkám pustili pred zápasom proti USA nacistickú hymnu

Andrea Petkovicova
Zdroj: Reuters

Vskutku poľutovaniahodný trapas spôsobili usporiadatelia tenisového fedcupového stretnutia USA - Nemecko. Pri úvodnom ceremoniáli zaznela nacistická verzia hymny. Americký učiteľ Will Kimble ju zaspieval aj s veršom "Deutschland, Deutschland, über alles".

Mala to byť formalita. Slávnostná predohra pred zápasmi prvého kola Fed Cupu 2017 na Maui, jednom z havajských ostrovov. Lenže správy o nej sa rozleteli do rôznych kútov sveta a zatienili výsledky nasledujúcich stretnutí.

Kimble totiž spustil verziu nemeckej hymny, ktorú od Weimarskej republiky prevzal aj nacistický režim Adolfa Hitlera. Tenistiek sa preto okamžite zmocnilo zdesenie.

"Jule Görgesová začala plakať hneď, akonáhle začula prvé slová," povedala potom na tlačovke Andrea Petkovicová. "Ja som zúrila a do očí sa mi drali slzy."

"Je to neospravedlniteľný škandál. Bolo mi do plaču, pretože chvíle, keď vám vo Fed Cupe hrajú hymnu, je niečo posvätné," povedala nemecká kapitánka Barbara Rittnerová.

Petkovicová následne prehrala úvodný dvojhru s Alison Riskeovou 6: 7, 2: 6. Viac ju však ranil incident s hymnou, z dvorca chcela okamžite odísť.

"Nechápem, že sa niečo také stane v Amerike 21. storočia. Možno ešte niekde v Timbuktu... Väčšia ohavnosť sa mi nestala. Najskôr som si pripadala ako v skrytej kamere, potom prišiel šok," dodala Petkovicová.

Nemeckej výpravy sa zastal napríklad aj bývalý americký tenista Andy Roddick. "Majú pravdu. Je to trápne," uviedol s odkazom na Twitter Petkovicovej, kde celú záležitosť nazvala "stelesneným ignorantstvom".

A nemecký denník Bild len sarkasticky poznamenal: "Spevák Kimble je učiteľom na Havaji. Dúfajme, že jeho odborom nie sú nemecké dejiny."

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.