V rodnom Anglicku je jednoducho "nadľudskou bytosťou", ale jeho meno úspešne rezonuje aj vo všetkých ostatných končinách sveta. To všetko sa môže skrývať iba za magickou osobnosťou jediného človeka -- Davida Beckhama.
Dvadsaťsedemročný rodák z Leytonstone dokázal zásluhou svojho futbalového umenia to, po čom beznádejne túžia desiatky politikov, hercov, spevákov a ďalších vplyvných osobností spoločenského života. Vo svojej krajine sa stal suverénne najvplyvnejším a najpopulárnejším človekom. Kam sa hrabú Tony Blair, princ Charlies či Elton John. Možno sa vám zdajú tieto slová príliš odvážne, ale sympatický stredopoliar Manchestru United je skutočne ikonou, ktorá oslovuje milióny ľudí. Zásluhou svojich výkonov, ale najmä charizmy, je, pochopiteľne, aj nesmierne bohatý, jeho ročný súčet všetkých aktivít predstavuje približne 16 miliónov libier.
Davidov talent objavil bývalý anglický futbalový reprezentant a majster sveta z roku 1966 Sir Bobby Charlton, ktorý ho ako šestnásťročného pritiahol na Old Trafford. Prvý zápas v drese "červených diablov" absolvoval Beckham v roku 1994, ale na premiérový ligový duel si musel počkať až do sezóny 1995/1996. V mužstve sa rýchlo adaptoval, čoho dôkazom bolo sedem streleckých zápisov. Od tejto sezóny sa postupne stával ústrednou postavou Manchestru United a dopomohol mu k viacerým domácim i zahraničným klubovým úspechom.
Čarovná pravačka
Beckham si srdcia fanúšikov získal najmä zásluhou neomylnej pravačky, ktorá ako na bežiacom páse rozdáva milimetrové pasy a strieľa zničujúce góly z priamych kopov. Jeho vynikajúce výkony v najúspešnejšom anglickom klube posledných rokov ho vyniesli do reprezentácie, v ktorej drese sa v roku 1998 zúčastnil na svetovom šampionáte vo Francúzsku. Okrem krásneho gólu do siete Kolumbie však na majstrovstvách "upútal" aj školáckym odplácaním vo štvrťfinálovom stretnutí proti Argentíne (2:3), po ktorom dostal červenú kartu, čím juhoamerickému favoritovi výrazne uľahčil postup do ďalších bojov. Rozhnevaných anglických fanúšikov si však na svoju stranu získal výkonmi v nasledujúcich sezónach, ktoré mu vyniesli niekoľko významných ocenení. Medzi najvzácnejšie patrí titul najlepšieho športovca Anglicka a podľa BBC aj najväčšej športovej osobnosti (obe za rok 2001), ako i dve druhé miesta v ankete Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA o najlepšieho futbalistu sveta (2000, 2001). Dôležitým míľnikom Beckhamovej kariéry bol 13. november 2001, keď si v prípravnom zápase proti Taliansku po prvý raz natiahol na ruku kapitánsku pásku. "Na tento okamih mojej futbalovej kariéry nikdy nezabudnem. Som naň obzvlášť hrdý, pretože keď som bol ešte dieťa, často som sníval o tom, že budem viesť národný tím," povedal stredopoliar Manchestru. Ďalší nezabudnuteľný okamih nedal na seba dlho čakať. V poslednom kvalifikačnom zápase s Fínskom Beckham strieľa (ako inak -- z priameho kopu) v 93. minúte víťazný gól, ktorý znamená postup Angličanov na MS 2002 v Kóreji a Japonsku. Na ázijskom svetovom šampionáte však aj vinou nedoliečeného zranenia Beckhamovho členku nedokázali Angličania postúpiť dalej než do štvrťfinále. V ňom im stopli neskorší šampióni z Brazílie (2:0). Po šampionáte však opäť priniesla úsmev na jeho tvár nová zmluva s Manchestrom, ktorá mu zabezpečí 90-tisíc libier mesačne. S takouto výplatnou páskou sa nemôže pochváliť žiadny futbalista na svete.
Reklamný magnet
Kým mužská časť publika obdivuje najmä Beckhamove futbalové schopnosti, zástupkyne ženského pohlavia sa opájajú najmä jeho fyzickou príťažlivosťou. "Je v ňom kus moderného muža i bezstarostného chlapca, kus oddaného otca dvoch synov i obyčajného človeka s robotníckymi koreňmi," snažia sa Davidovu obrovskú charizmu vysvetliť sociológovia Andrew Parker a Ellis Cashmor. Nemožno sa preto diviť, že stredopoliar Manchestru United je jedným z najvyhľadávanejších reklamných objektov na svete. Zásluhou týchto aktivít mu pribúda na konto ročne okolo 11 miliónov libier. "David je ideálnou osobou na globálnu propagáciu našich služieb," tvrdí riaditeľ pre sponzorstvo a médiá telefónnej spoločnosti Vodafone Peter Harris a dodáva: "Spolu s Michaelom Schumacherom je najznámejším športovcom, dokonca v tomto ukazovateli figuruje aj pred Tigerom Woodsom a Michaelom Jordanom. Stačilo vidieť, akej popularite sa tešil, napríklad, počas nedávnych MS vo futbale, aby ste pochopili ako vysoko je uznávaný aj v ďalekej Ázii. Pre ľudí nie je len futbalista, ale symbolizuje aj určitý štýl života." Za požičanie svojho hlasu do odkazovanej schránky dostal Beckham od Vodafonu 2 milióny libier. Ešte o 300-tisíc libier tučnejší balík zinkasoval od firmy Pepsi Cola, pre ktorú na začiatku roka nakrútil reklamu z prostredia divokého západu. Beckham v nej predstavuje nekompromisného kovboja, ktorý je za svoj obľúbený nápoj ochotný položiť život. V tejto reklame účinkuje aj niekoľko ďalších futbalových hviezd (Veron, Roberto Carlos, Giggs, Solskjer, Casillas...), no podľa režiséra Tarsema Singha bol skutočnou jednotkou práve rodák z Leytonstonu: "Väčšina futbalistov predviedla v reklame solídne herecké umenie, ale Beckham bol jednoducho najlepší." Aj napriek takýmto lichôtkam anglický futbalista zatiaľ neplánuje výraznejšie preniknúť na filmové plátno.
Góly strieľa Predator
Prakticky od začiatku kariéry sponzoruje Beckhama nemecký koncern Adidas, ktorý s ním v roku 2001 podpísal ďalšiu štvorročnú zmluvu. Výrobca športovej obuvi je so službami anglického reprezentanta veľmi spokojný, a preto mu ročne platí 3 milióny libier. "David je pre našu spoločnosť nenahraditeľný a nevymenili by sme ho za nikoho iného. Spolupracujeme s ním už od čias, keď robil prvé futbalové kroky a dosiaľ sme s jeho službami boli vždy spokojní," povedal hovorca Adidasu Peter Csanadi. Vzájomnú spoluprácu si pochvaľuje aj samotný futbalista. "Adidas ma podporoval od začiatku mojej kariéry, s našou spoluprácou som tiež maximálne spokojný. Aj preto budem naďalej obúvať ich kopačky značky Predator." Okrem reklamných príjmov od známych firiem má Beckham, pochopiteľne, aj množstvo iných finančných zdrojov. Napríklad len za požičanie svojho mena na počítačovú hru s názvom David Beckham Soccer zinkasoval približne 1,5 mil. GBP.
Prominentný pár priťahuje únoscov
Ďalším faktorom, ktorý stavia dvadsaťsedemročného Angličana do stáleho svetla reflektorov, je výber jeho životnej partnerky. Beckhamovou manželkou sa totiž pred tromi rokmi stala vtedy nemenej slávna exčlenka popovej skupiny Spice Girls -- Victoria Adamsová. Tá mu počas spoločnej životnej ceste porodila dvoch synov Brooklyna a Romea. Obrovská popularita znásobená mediálnym šialenstvom však nemusí vždy znamenať iba peniaze a slávu. Presvedčil sa o tom aj samotný David, keď polícia v januári 2000 odhalila plán uniesť jeho manželku spolu so synom Brooklynom a žiadať za nich výkupné vo výške milión libier. Beckham okamžite po tomto zistení najal osobného strážcu, ktorý mal dozerať na pokoj prominentného páru. Neuplynuli však ani dva roky a pokus o únos sa koncom minulého roka zopakoval. Na šťastie pre Beckhamovcov ho v posledných fázach prípravy odhalili redaktori periodika The News of the World, ktorí sa infiltrovali do zločineckej skupiny pozostávajúcej z Rumunov a Albáncov. Starostlivý otec sa poďakoval investigatívnym novinárom a policajtom za rýchly zásah a opäť povedal, že sprísni všetky bezpečnostné opatrenia.
Beckhamove najväčšie ročné príjmy (v mil. GBP)
Zárobok v Manchestri 4,7
Reklamné aktivity
Adidas 3
Pepsi 2,3
Vodafone 2
Police 1
Marks and Spencer 1
Rage Software 1
Castrol Oil 0,5
Spolu 15,5
David Robert Joseph Beckham
Nar.: 2. mája 1975 v Leytonstone (Anglicko)
Výška/váha: 180 cm/67kg
Stav: ženatý s Victoriou Adamsovou
Počet detí: 2 (synovia Brooklyn a Romeo)
Klub: Manchester Unted
Keď sa svet točí okolo Beckhama...
Marec 2000 Univerzita v Staffordshire sa rozhodla otvoriť kurz futbalovej kultúry. Jednou z kapitol bude David Beckham. Obsahom výučby o Beckhamovi bude aj hráčovo vylúčenie na MS vo Francúzsku, manželstvo s Victoriou a jeho nový účes.
Máj 2000 V jednom z budhistických chrámov v metropole Thajska -- Bangkoku, postavili súsošie, v ktorom sa okrem početných figúrok predstaviteľov tohto náboženstva vzývajúcich Budhu a niekoľkých populárnych thajských politikov vyníma aj vápencová soška Beckhama s veľkosťou 30 cm.
Apríl 2001 Majiteľ stánku rýchleho občerstvenia v čínskej štvrti thajského Bangkoku nazval svoj najnovší produkt "beckham". Svetoznáme priezvisko, samozrejme, klientov priťahuje. Za jedného "beckhama", sendvič s kúskami mäsa, zaplatia 40 bahtov, teda asi jeden dolár.
Máj 2001 Nový Beckhamov účes sa na Britských ostrovoch postaral o veľký rozruch a rozsiahlu diskusiu. Verejnosť viac zaujímajú dôvody, prečo sa rozhodol pre tento účes, ako blížiace sa prípravné stretnutie reprezentácie Albiónu s Mexikom.
Augst 2001 Britská stávková kancelária William Hill rapídne znížila kurz na to, že Brooklyn Beckham pôjde v šľapajach svojho otca Davida a stane sa anglickým futbalovým reprezentantom. Pôvodne stanovený kurz 1 000:1, znížili na 100:1.
Apríl 2002 Anglický ministerský predseda Tony Blair prerušil dôležité vládne rokovanie o kríze na Blízkom východe, o štátnom rozpočte a horlivo sa začal zaoberať najhorúcejšou športovou správou na Britských ostrovoch, ktorou je vážne zranenie anglického futbalového mága. "Premiér Blair poznamenal, že nič nie je dôležitejšie v príprave Anglicka na svetový šampionát, ako zdravotný stav Davida Beckhama," povedal Blairov osobný hovorca.
Apríl 2002 Zranenie Davida Beckhama sa stalo predmetom ortopedického seminára v Londýne. Špecialisti sa zhodli na tom, že zranenie si vyžiada 8-týždňovú prestávku.
Apríl 2002 Po tragickej smrti princeznej Diany a úmrtí 101-ročnej kráľovnej matky je bezkonkurenčne najfotografovanejším objektom na Britských ostrovoch David Beckham, ktorý sa stal aj prvým mužom na titulnej stránke prestížneho módneho magazínu Marie Claire.
Apríl 2002 Anglická kráľovná Alžbeta II. si myslí, že kapitán futbalovej reprezentácie David Beckham by si mal zvoliť inú procedúru pri liečbe svojho zlomeného členka, ak sa chce zúčastniť na MS 2002 v Japonsku a Kórejskej republike. "Uvedomujem si, že je to pre krajinu veľmi dôležité. O únavových zlomeninách toho veľa neviem, aby som išla do detailov, ale viem, že nerobí tie správne veci, aby sa dal do poriadku," zverila sa kráľovná so svojimi obavami o Beckhamovo zotavovanie.
Máj 2002 Beckham síce neoplýva žiadnym mimoriadnym intelektom, ale tím inžinierov skúmajúci jeho "kopacie" schopnosti verí, že zbožňovaný futbalista je génius. "Tento muž sa musí vyrovnať s multivariabilnými fyzickými kalkuláciami vo svojej hlave, aby vyrátal správnu trajektóriu zahrávaného kopu, ktorý je takmer vždy dokonalý. Beckhamov mozog musí urobiť niektoré veľmi detailné výpočty v priebehu krátkeho času prameniace v jeho inštinkte a tréningu. Naším počítačom by to trvalo aj niekoľko hodín," povedal zástupca jedného z troch spolupracujúcich tímov z Anglicka, Belgicka a Japonska Keith Hanna.
Jún 2002 Na londýnskom námestí Trafalgar Square postavili voskovú sochu Davida Beckhama. Neživá podoba futbalistu zo slávneho múzea voskových figurín Madame Tussaudovej stojí na mieste patriacom kráľovi Williamovi IV., ktorý zomrel v roku 1837, ale nezanechal dostatok prostriedkov, aby mu mohli postaviť vlastnú sochu.
December 2002 V japonskom hlavnom meste Tokiu slávnostne odhalili obrovskú čokoládovú sochu Davida Beckhama. Trojmetrový umelecký výtvor cukrára Meidžiho Seiku je súčasťou reklamnej kampane na nový výrobok "Almond Choco". Usporiadatelia mali plné ruky práce, aby fanatickým obdivovateľom 26-ročného stredopoliara Manchestru United zabránili odhryznúť si zo svojho idolu.