Víťazom Okolo Slovenska Švéd Larsson

02.09.2002, 00:00
SITASITAHNHN

Na listinu víťazov cyklistických pretekov Seat Okolo Slovenska pribudlo včera v Humennom ďalšie meno, prvé zo Švédska. Vďaka víťazstvu v záverečnej 5. etape, časovke na cestách medzi Humenným a Hankovcami (25,9 km), sa celkovým víťazom 46. ročníka najvýznamnejšieho cyklistického podujatia na Slovensku stal Gustav Larsson jazdiaci v tíme Crescent CK. Onedlho 22-ročný rodák z Vaxjö dosiahol okrem víťaznej prémie tisíc eur svoj prvý celkový triumf v kariére v etapových pretekoch. Cestným pretekom sa Švéd venuje iba tri roky, dovtedy jazdil preteky horských bicykloch. Záverečná časovka, ktorú víťaz zvládol za 31:15,24 min, rozhodla aj o ďalších miestach v konečnom poradí. Na 2. mieste v jazde proti chronometru a aj celkovo skončil Austrálčan Luke Roberts (Comnet Senges). Tretí najrýchlejší čas v časovke dosiahol Talian Leonardo Zanotti. Víťaz súťaže vrchárov (zelené tričko) z tímu Mapei si zároveň zabezpečil aj tretiu priečku v celkovom poradí. Najlepším zo Slovákov bol v časovke Róbert Glajza zo ŽP Šport Podbrezová. Tridsaťročný cyklistický obojživelník stratil na víťaza v časovke 1:27 min a obsadil deviate miesto. V konečných výsledkoch bol Glajza ešte o jednu priečku vyššie a do svetovej klasifikácie UCI si pripísal na svoje konto ďalších 9 bodov. Ďalším slovenským cyklistom, ktorí ešte mohli pomýšľať na celkové prvenstvo, časovka príliš nevyšla. Martin Prázdnovský dosiahol 26. najrýchlejší čas, majster Slovenska v časovke Ján Valach dokonca až 29. Smolu v časovke mal obhajca minuloročného prvenstva František Trkal z Českej republiky. Približne 200 m pred cieľom dostal defekt a do cieľa prišiel na prázdnej galuske. Na víťaza stratil 1:03 min a v časovke i celkovo skončil štvrtý. Ešte väčšie problémy mal slovenský cyklista Martin Riška, ktorý si vo štvrtej etape po ťažkom páde zlomil kľúčnu kosť a tohtoročná sezóna na ceste sa preňho predčasne skončila. "Trať časovky bola dosť rovinatá. Od úvodných metrov bolo treba chytiť správne tempo. Tento rok boli veľmi dobré preteky, bol to správny mix kopcov a rovín. Najťažšia bola pre mňa sobotňajšia etapa, kde sa stále niekto pokúšal o únik a bolo treba útoky zachytávať," povedal v cieli šťastný Larsson.
VÝSLEDKY
4. etapa (Stará Ľubovňa -- Humenné, 144,6 km): 1. Aug (Est./De Nardi) 3:26:32 h, 2. Walczak (Poľ./Legia), 3. Abakumov (Belg./Van Hemert Groep), 5. etapa (časovka so štartom aj cieľom v Humennom, 25,9 km): 1. Larsson (Švéd./Crescenc CK Team) 31:15,24, 2. Roberts (Austr./Team Comnet Senges) 32:09,84, 3. Zanotti (Tal./Mapei-Quick Step) 32:11,36.
Konečné poradie: 1. Larsson 17:05:06, 2. Roberts +50, 3. Zanotti +56, 4. Trkal (ČR/ZVVZ Wüstenrot) +57, 5. Muravjev (Kazach./Mapei) +1:13, 6. Blažej (Poľ./Legia)+1:15,... 8. R. GLAJZA (SR/ŽP Šport Podbrezová) +1:23, ... 14. PRÁZDNOVSKÝ (SR/De Nardi-Pasta Montegrappa) +2:15, 15. VALACH (SR/De Nardi) +2:17, 16. NAGY (SR) +2:25.
Fialové tričko (súťaž aktivity): 1. Přecechtěl (ČR/ZVVZ Wüstenrot) 15, 2. Faltheiner (Rak.) 6, 3. Molandsveen (Nór.) 4,..., 5. ČEREPAN (SR/ŽP Šport Podbrezová) 3.
Zelené tričko (súťaž vrchárov): 1. Zanotti 52, 2. Kohut (Poľ.) 25, 3. Faltheiner (Rak.) 16,... 10. ČEREPAN 9.
Biele tričko (o najlepšieho pretekára do 23 rokov): 1. Larsson 17:05:06, 2. Lergard +1:33, 3. Rudnicki (Poľ./Legia) +1:58, ... 8. HUSÁR (SR do 23) +9:16.
Súťaž družstiev: 1. Mapei (Tal.) 51:19:17, 2. Legia (Poľ.) +1:02, 3. Wüstenrot (ČR) +1:39, 4. De Nardi (SR) +1:49,... 7. ŽP Šport Podbrezová +6:25, ... 10. SR +23:24, 17. SR do 23 +1:13:08.

26. apríl 2024 05:53