Vpravo hráč Gruzínska Georges Mikautadze oslavuje svoj úvodný gól z penalty v zápase proti Česku. FOTO: TASR/AP

EURO 2024: Česi nepotvrdili úlohu favorita. Gruzínsko oslavuje historický zisk bodu

22.06.2024, 17:07
22.06.2024, 17:13

Mužstvo trénera Ivana Hašeka figuruje na treťom mieste v tabuľke, na konte má jeden bod, rovnako ako štvrté Gruzínsko.

Českí futbalisti remizovali vo svojom druhom stretnutí na ME v Nemecku s Gruzínskom 1:1. V sobotňajšom zápase F-skupiny otvoril skóre z pokutového kopu Georges Mikautadze, o vyrovnanie sa postaral po zmene strán Patrik Schick. Oba tímy tak o postup zabojujú v záverečných skupinových dueloch.

Mužstvo trénera Ivana Hašeka figuruje na treťom mieste neúplnej tabuľky, na konte má jeden bod, rovnako ako štvrté Gruzínsko.

To vybojovalo v Hamburgu historicky prvý bod na európskom šampionáte. Skupinovú fázu zakončia Česi v stredu o 21.00 h proti Turecku, Gruzínci si v rovnakom čase zmerajú sily s Portugalskom.

F-skupina, 2. kolo:

Gruzínsko - Česko 1:1 (1:0)

Góly: 45.+4 Mikautadze (z 11 m) - 59. Schick. ŽK: Kašia, Gvelesjani, Mekvabišvili, Kočorašvili - Coufal, Provod, D. Jurásek, Holeš, Souček. Rozhodcovia: Siebert - Seidel, Foltyn (všetci Nemecko).

Gruzínsko: Mamardašvili - Kverkvelija (82. Gvelesjani), Kašia, Dvali - Citajšvili (62. Ločošvili), Davitašvili (62. Čakvetadze), Mekvabišvili, Kočorašvili, Kakabadze - Mikautadze (88. Kvilitaja), Kvaracchelija (82. Lobžanidze)

Česko: Staněk - Holeš, Hranáč, Krejčí - Coufal, Provod (81. Barák), Souček, D. Jurásek (81. Ševčík) - Černý (55. M. Jurásek), Schick (68. Chytil), Hložek (55. Lingr)

Tréner Hašek urobil v zostave Česka hneď tri zmeny oproti úvodnému súboju s Portugalskom. Douděru, Kuchtu a Šulca nahradili D. Jurásek, Hložek a Černý. Česi vstúpili do zápasu aktívnejšie a vedenia sa mohli ujať už v 3. minúte.

Po dlhom autovom vhadzovaní sa v pokutovom území dostal k strele Hložek, krátko na to Schick, no svojich spoluhráčov v oboch prípadoch podržal brankár Mamardašvili. Český tím sršal ofenzívnou aktivitou, ktorú napokon zúžitkoval po ďalšom aute do územia šestnástky Hložek. Pri zakončení sa mu však lopta odrazila od ruky a gól po preskúmaní systémom VAR neplatil.

Výraznú dominanciu Česi do konca prvého polčasu nezužitkovali, za čo mohli Gruzínci ďakovať Mamardašvilimu. Ten zneškodnil všetkých osem striel smerujúcich na jeho bránu.

V nadstavenom čase prišiel naopak smoliarsky moment pre Čechov, po štandardke Gruzíncov zahral vo vápne rukou Hranáč a hlavný arbiter odpískal pokutový kop, ktorý s prehľadom premenil Mikautadze - 1:0. Pred odchodom do šatní mohol ešte vyrovnať Schick, no jeho tutovku zmaril výborne chytajúci Mamardašvili.

Do druhého polčasu vstúpili gólom posmelení Gruzínci lepšie a aj za cenu štvrtej žltej karty pre český tím zastavil Holeš unikajúceho Kvaraccheliju.

Výraznejšiu šancu si však Gruzínsko nevybojovalo a nádeje Česka vzkriesil v 57. minúte Schick. Po rohovom kope trafil hlavičkou žrď striedajúci Lingr, no Schick stál na správnom mieste a odrazenú loptu doťukol do brány hruďou - 1:1. Vzápätí mohol otočiť Krejčí, jeho hlavičkový pokus tesne minul priestor Mamardašviliho brány.

Gruzínskeho brankára preveril aj M. Jurásek ďalekonosnou strelou. V 68. minúte sa musel z ihriska pobrať zranený strelec vyrovnávajúceho gólu Schick, ktorého nahradil Chytil. V závere zápasu mohli Gruzínci vybojovať prvé víťazstvo na ME, no v situácii troch na jedného prestrelil bránu striedajúci Lobžanidze. Česi predviedli v oboch poloviciach dominantný výkon, súpera prestrieľali 26:6, do konca zápasu však už so skóre nedokázali urobiť nič a oba tímy si tak z Hamburgu odniesli bod.

Tabuľka F-skupiny

1. Turecko      1  1 0 0  3:1  3

2. Portugalsko  1  1 0 0  2:1  3

3. Česko        2  0 1 1  2:3  1

4. Gruzínsko    2  0 1 1  2:4  1

01 - Modified: 2024-08-09 08:34:38 - Feat.: - Title: Nemecký cestovný ruch zaznamenal v prvom polroku rekordný počet prenocovaní 02 - Modified: 2024-07-24 07:58:30 - Feat.: - Title: Nálada nemeckých spotrebiteľov sa zlepšuje, prispeli k tomu majstrovstvá vo futbale 03 - Modified: 2024-07-15 14:18:59 - Feat.: - Title: Úžasná technika, skvelý prehľad v hre i plynulá chorvátčina. Ofenzívny maestro Španielov píše netuctový príbeh 04 - Modified: 2024-07-15 09:17:32 - Feat.: - Title: Je to extrémne bolestivé, znovu sme to nedokázali, povedal po prehre smoliar Harry Kane 05 - Modified: 2024-07-14 21:30:56 - Feat.: - Title: Španielska dominancia: Stredopoliar Rodri je najlepší hráč majstrovstiev, Yamal zaujal ako naj mladík
menuLevel = 2, menuRoute = sport/euro-2024, menuAlias = euro-2024, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
20. september 2024 04:44