Dal dva veľmi dôležité góly a výraznou mierou prispel k postupu Turecka do štvrťfinále, lenže to si možno vôbec nezahrá.
Prečo? Pri oslave svojej druhej trefy totiž Merih Demiral predviedol problematické gesto, ktoré nápadne pripomínalo to, ktoré symbolizuje extrémistické hnutie Siví vlci. UEFA už s ním začala vyšetrovanie.
"Vlčí pozdrav"
Demiral podľa dostupných záberov ukázal takzvaný „vlčí pozdrav“, ktorý je spojený s krajne pravicovou extrémistickou skupinou.
Nemecké úrady charakterizujú jej ideológiu ako nacionalisticko-extremistickú, antisemitskú a rasistickú. Gesto je zakázané aj vo Francúzsku av Rakúsku.
UEFA oznámila začatie disciplinárneho konania na svojich stránkach a je možné, že Demirala neminie trest. Európska futbalová únia totiž nemá rada politické gestá a dlhodobo ich postihuje, napokon na EURO 2024 udelila dvojzápasový dištanc albánskemu útočníkovi Mirlindovi Dakuovi, ktorý s megafónom s fanúšikmi spieval chorál vyzývajúci na zabíjanie Srbov a Macedóncov.
Demiral po úspešnom osemfinále vysvetľoval, prečo pri oslave gesto predviedol.
„Mal som túto konkrétnu oslavu v hlave, chcel som ukázať niečo, čo súvisí s mojou tureckou identitou. Som nesmierne hrdý, že som Turek, a po góle som túto hrdosť cítil. Videl som, ako to gesto robia fanúšikovia na tribúne, a to ma prinútilo urobiť ho tiež. Som veľmi šťastný.“
Siví vlci sú najväčšou extrémistickou skupinou v Nemecku, majú viac ako 18-tisíc členov. Európsky parlament pred troma rokmi apeloval na členov EÚ, aby ich označili za teroristickú organizáciu.
Extrémistická skupina
Siví vlci nenávidia Arménov, Židov, Grékov, Kurdov a navyše aj kresťanov. V minulosti distribuovali antisemitské dezinformácie aj turecký preklad Hitlerovho Mein Kampfu.
Na svedomí majú od 60. rokov minulého storočia životy nielen svojich politických odporcov, ale aj ďalších, ktorí nie sú Turci alebo sunniti. Sivý vlk - Mehmet Ali Agca - v roku 1981 strieľal na pápeža Jána Pavla II. Ten bol vážne zranený, ale podarilo sa ho zachrániť.
V súčasnosti sú tiež napojení na Stranu spravodlivosti a rozvoja, ktorá je vládnou stranou v Turecku a pevnou rukou ju vedie dlhoročný prezident Recep Tayyip Erdogan.
„Symboly tureckých krajne pravicových extrémistov na našich štadiónoch nemajú čo robiť,“ reagovala nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová. „Je neakceptovateľné zneužívať turnaj ako je EURO, na šírenie rasistických myšlienok. Očakávame, že UEFA celú vec prešetrí a zváži trest.“
Demiral má navyše problémy už z minulosti. V roku 2019 bol jedným zo šestnástich tureckých futbalistov, ktorí boli napomínaní za salutovanie v zápasoch v čase, keď Turecko útočilo na Sýriu. Asociácia platila pokutu.
UEFA nespresnila, kedy vynesie v Demiralovom novom prípade verdikt. Budúci zápas hrá Turecko v sobotu v Berlíne proti Holandsku.