Michigan je stále podľa CNN na dobrej ceste stať sa prvým swing state, ktorý oznámi kompletné neoficiálne výsledky.
Guvernér Minnesoty a kandidát na viceprezidenta Tim Walz, ktorý kanduje spolu s Kamalou Harrisovou, nazval bývalého prezidenta Trumpa „diktátorom“, ktorý chce „zvrátiť ústavu“ počas svojho posledného prejavu voličom v štáte Arizona, ktorý je jedným zo swing states.
POdľa portálu 270towin má aktuálne Donald Trump istých 247 voliteľov, zatiaľ čo Harrisová ich má 209. Trump zatiaľ v kľúčových štátoch vedie.
Po oznámení CNN, že Trump vyhrá v Severnej Karolíne sebavedomie jeho kampane narastá. Štát bol pre Trumpa testom, a on očakáva, že zvyšok volebnej noci bude pokračovať podobne.
Viceprezidentka Kamala Harrisová vyhrala podľa CNN na Havaji. Získala tak štyri hlasy voliteľov. Na výhru ich potrebuje 270. Podľa portálu 270towin má Trump aktuálne 247 voliteľov, zatiaľ čo Harrisová 204.
Po dramatickej situácii vo Virgínii, ktorá mala jasne pripadnúť demokratom, tu napokon zvíťazila viceprezidentka Kamala Harrisová. Až do sčítania sedemdesiatich percent hlasov tu však bol súboj oboch kandidátov veľmi vyrovnaný.
Bývalý prezident Donald Trump získal podľa CNN tri z piatich hlasov voliteľov v Nebraske.
V Nebraske je v hre päť volebných hlasov. Nebraska je jedným z dvoch štátov (druhým je Maine), ktoré umožňujú rozdelenie svojich voliteľov.
Dva z piatich volebných hlasov v Nebraske získa víťaz celoštátneho hlasovania. Jeden volebný hlas získa víťaz ľudového hlasovania v každom z troch kongresových obvodov štátu.
Kamala Harrisová vyhrala podľa CNN vo Washingtone. Štát je tradične demokratickou baštou. Viceprezidentke prinesie 12 hlasov voliteľov.
Donald Trump stále podľa portálu 270towin vedie v prezidentských voľbách v USA, aktuálne má istých 246 hlasov voliteľov. Viceprezidentka Kamala Harrisová zatiaľ získala 204 hlasov voliteľov.
Veľká časť zo zostávajúcich približne 400-tisíc hlasovacích lístkov v Georgii sú osobné hlasy z Atlanty. Georgia je jedným zo swing states, momentálne tam vedie Trump.
Existujú aj dve série hlasovacích lístkov zaslaných poštou – vrátane 10 400 hlasovacích lístkov v okrese Chatham v oblasti Savannah, ktoré je ešte potrebné poslať.
Trump podľa The New York Times, Associated Press aj CNN vyhral v Severnej Karolíne. Tá je kľúčovým štátom, jedným zo swing states. V prvom z rozhodnutých kľúčových štátov získa 16 voliteľských hlasov.
Štát je podľa CNN jedným z najrovnomernejšie rozdelených v krajine, a zatiaľ čo Barack Obama vyhral štát v roku 2008, republikáni tam odvtedy vyhrali v každých voľbách.
Podľa amerického denníka The New York Times bude pravdepodobne novým americkým prezidentom republikán Donald Trump. Aktuálne vedie v troch kľúčivých štátoch, ktorými sú Pensylvánia, Michigan a Wisconsin. Aby Harrisová vyhrala, musela by získať všetky tri.
Podľa portálu 270towin má Trump aktuálne istých 246 hlasov voliteľov, pričom Harrisová ich má 177. Na výhru potrebuje kandidát 270 hlasov.
Donald Trump má v priebežnom sčítaní hlasov utorkových volieb náskok pred viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Kandidát republikánov vedie v niekoľkých kľúčových štátoch, ktorých zisk by mu zaistil druhý prezidentský mandát; v žiadnom z nich však nie je ešte rozhodnuté. Republikáni už však oslavujú.
Harrisová podľa očakávania vyhrala voľby v západných štátoch Kalifornia, Oregon a Washington. Trump uspel v Idahu, uvádzajú projekcie médií.
Fox News Decision Desk predpokladá, že v Maine vyhrá celoštátne hlasovanie viceprezidentka USA Kamala Harrisová. Trump vyhrá podľa Foxu voľby vo vidieckom druhom obvode.
Maine je jedným zo štátov, kde sú volitelia rozdelený, vo väčšine štátov USA získa všetkých voliteľov ten, kto má v štáte najviac hlasov. Aj keby vyhrá len o jedno percento.
Podľa portálu 270towin má ztiaľ Donald Trump istých 246 hlasov voliteľov, zatiaľ čo Harrisová 162.
Viceprezidentka Kamala Harris vyhrá podľa CNN v Kalifornii. Štát je stálou baštou Demokratov. Harrisovej tak pribudne 54 hlasov voliteľov.
V Georgii v súčasnoti vedie Trump, môže sa to však ešte zmeniť. Mohlo by dôjsť k pomalému posunu smerom k modrej v priebehu noci a rána, ak bude rok 2020 slúžiť ako náznak, povedal expert CNN.
Obyvatelia indickej dediny Thulasendrapuram, z ktorej pochádza starý otec Kamaly Harrisovej sa pomodlili za jej úspech vo voľbách. Podľa jedného z miestnych v úspech Harrisovej veria všetci tamojší obyvatelia.
Volebné miestnosti sa o štvrtej ráno nášh času uzatvorili v amerických štátoch Montana, Nevada a Utah. Hlasovanie v niektorých okrskoch v kľúčovom štáte Nevada sa bude pre dlhé rady voličov predlžovať.
Podľa volebných úradníkov v Nevade sa vo viacerých volebných miestnostiach čakalo viac ako hodinu. Voliči, ktorí stále čakajú v rade budú môcť hlasovať aj napriek tomu, že volebné miestnosti sa oficiálne zatvorili. V Nevade preto nebudú výsledky volieb zverejnené, kým sa oficiálne nezatvoria všetky volebné miestnosti.
Štátny tajomník Pennsylvánie Al Schmidt uviedol, že okres Cambria vykonáva ručné sčítanie hlasovacích lístkov, ktoré sa dnes nedali naskenovať v okrsku z dôvodu softvérového problému, a dodal, že tento proces môže „určitý čas trvať“.
Volebný čas sa v okrese Cambria predĺžil po tom, čo „zlyhanie softvéru“ narušilo schopnosť voličov skenovať hlasovacie lístky. Výsledky tak môžu byť známe neskôr.
Kampaň Donalda Trumpa začína byť čoraz optimistickejšia. Tento optimizmus posilňujú výsledky vo Virgínii a Iowe, ke odporujú prieskumom, ktoré hovorili o výhre Harrisovej.
Donald Trump podľa CNN vyhrá v Kansase, ten má v zbore voliteľov šesť hlasov. Harrisová zase očakávane vyhrala v hlavnom meste Washington DC.
Fox News Decision Desk predpokladá, že bývalý prezident Trump vyhrá v Iowe. Ako sa očakávalo, Trumpovi sa darí vo vidieckych oblastiach. Štát je jedným z kľúčových swing states. Prieskum deň pred voľbami predpovedal víťazstvo Harrisovej.
Donald Trump aktuálne výrazne vedie na na červeno zafarbenej volebnej mapke. Podľa portálu 270towin má aktuálne istých 242 hlasov voliteľov, zatiaľ čo Harrisová 108. O výsledku sa zatiaľ hovoriť nedá, kľúčové štáty sčítané nie sú.
Syn Donalda Trumpa Barron Trump hlasoval za svojho otca, uviedla v utorok jeho matka.
Bývalá prvá dáma Melania Trumpová zverejnila fotografiu najmladšieho z detí bývalého prezidenta počas volieb.
„Prvýkrát hlasoval – za svojho otca! #18-ročný #prezidentské voľby #hrdá,“ napísala na X.
Približne 320-tisíc hlasov sa podľa CNN čoskoro započíta v kľúčovej Georgii.
Bývalý prezident USA Donald Trump vyhrá v Ohiu, tvrdí CNN. V Ohiu je v hre 17 hlasov voliteľov. Bývalý swing state je teraz pevne v rukách Republikánov.
Podľa portálu 270towin má aktuálne Trump 226 voliteľov, zatiaľ čo Harrisová má istých 108 voliteľov.
Trump vyhrá podľa CNN v Mississippi.
Kamala Harrisová získala americký štát Colorado.
Bývalý prezident USA Donald Trump vyhrá v Montane, tvrdí CNN. Získať má aj voliteľov štátu Utah. V Montane sú v hre štyri volebné hlasy a v Utahu šesť.
Donald Trump prehovoril k svojim priaznivcom, ktorí sledujú výsledky volieb z jeho sídla Mar-a-Lago v Palm Beach na Floride
Po číslach z Virgínie podľa CNN rstie sebavedomie v Trumpovom štábe. Zatiaľ sa však neoslavuje, pretože v Pensylvánii a Michigane nie je na teraz nič isté.
Trump podľa CNN vyhrá v Louisiane. V Louisiane je v hre osem volebných hlasov. Na víťazstvo v prezidentských voľbách v roku 2024 je potrebných najmenej 270 volebných hlasov.
Harrisová podľa Fox News vyhrá v New Hampshire. Trump sa priblížil viac k výhre viac, ako mnohí očakávali, no Harrisovej sa darilo v mestách a na predmestiach.
Harrisová dnes „veľmi pravdepodobné“ osloví svojich priaznivcov vo Washingtone DC. Volebnej mapke zatiaľ dominuje Trump. Podľa portálu 270towin má aktuálne istých 210 voliteľov, zatiaľ čo Harrisová 105.
Po tretej hodine rannej nášho času bolo hlasovanie ukončené v štyridsiatich z päťdesiatich amerických štátov.
Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla a SpaceX Elon Musk plánuje byť aj naďalej aktívny v politike počas americký "midterms" v polovici volebného obdobia v roku 2026.
„America PAC (lobingová skupina, pozn. red.) bude pokračovať aj po týchto voľbách – a bude sa pripravovať na strednodobé a akékoľvek priebežné voľby, ako aj na voľby na okresných prokurátoroch a niektorých súdnych úrovniach,“ povedal Musk.
Musk sa aktívne podieľal na kampani za bývalého prezidenta a pomáhal propagovať Trumpa v kľúčových bojových štátoch ako Nevada, Arizona, Wisconsin, Michigan, Pensylvánia, Georgia a Severná Karolína.
Podľa portálu 270towin má aktuálne Trump istých 210 voliteľov, zatiaľ čo Harrisová 95.
Harrisová podľa CNN vyhrá v štáte Illinois aj v Rhode Islande. Oba štáty majú dohromady hodnotu 23 voliteľov.
Harrisová zostáva podľa CNN optimistická, najmä po správach o účasti naprieč „modrou stenou“, ale pripravuje sa na dlhú noc.
Trump má aktuálne podľa portálu 270towin už istých 194 voliteľov, do víťazstva mu ich chýba 76. Harrisová má zatiaľ istých 95 voliteľov.
Americké prezidentské voľby vrcholia. Donald Trump podľa očakávania ovládol úvod volebnej noci. Situácia vo swing states je však stále tesná, republikáni zrejme zvíťazia v Georgii, navrch má Trump aj v Severnej Karolíne. Rozhodovať však budú štáty Rust Beltu.
Ďalších pätnásť štátov práve ukončilo hlasovanie. Trump má prvenstvo v Iowe, kde nie je v hornej časti hodiny žiadny hovor. V Nebraske Fox News Decision Desk predpokladá, že Trump vyhrá celoštátne hlasovanie. Nebraska dáva dva volebné hlasy víťazovi štátu a jeden hlas prezidentskému víťazovi v každom z ich obvodov. Trump získa podľa Fox News aj prvý a tretí okres Nebrasky.
Fox News Decision Desk predpokladá, že Harrisová vyhrá v štáte New York, ktorý má hodnotu 28 voliteľov. Trump vyhrá aj podľa Foxu aj v Kansase, čím si pripíše ďalších šesť hlasov.
Ďalších pätnásť štátov práve ukončilo hlasovanie. Trump má prvenstvo v Iowe, kde nie je v hornej časti hodiny žiadny hovor. V Nebraske Fox News Decision Desk predpokladá, že Trump vyhrá celoštátne hlasovanie. Nebraska dáva dva volebné hlasy víťazovi štátu a jeden hlas prezidentskému víťazovi v každom z ich obvodov. Trump získa podľa Fox News aj prvý a tretí okres Nebrasky.
Fox News Decision Desk predpokladá, že Harrisová vyhrá v štáte New York, ktorý má hodnotu 28 voliteľov. Trump vyhrá aj podľa Foxu aj v Kansase, čím si pripíše ďalších šesť hlasov.
Ďalších pätnásť štátov práve ukončilo hlasovanie. Trump má prvenstvo v Iowe, kde nie je v hornej časti hodiny žiadny hovor. V Nebraske Fox News Decision Desk predpokladá, že Trump vyhrá celoštátne hlasovanie. Nebraska dáva dva volebné hlasy víťazovi štátu a jeden hlas prezidentskému víťazovi v každom z ich obvodov. Trump získa podľa Fox News aj prvý a tretí okres Nebrasky.
Fox News Decision Desk predpokladá, že Harrisová vyhrá v štáte New York, ktorý má hodnotu 28 voliteľov. Trump vyhrá aj podľa Foxu aj v Kansase, čím si pripíše ďalších šesť hlasov.
Ďalších pätnásť štátov práve ukončilo hlasovanie. Trump má prvenstvo v Iowe, kde nie je v hornej časti hodiny žiadny hovor. V Nebraske Fox News Decision Desk predpokladá, že Trump vyhrá celoštátne hlasovanie. Nebraska dáva dva volebné hlasy víťazovi štátu a jeden hlas prezidentskému víťazovi v každom z ich obvodov. Trump získa podľa Fox News aj prvý a tretí okres Nebrasky.
Fox News Decision Desk predpokladá, že Harrisová vyhrá v štáte New York, ktorý má hodnotu 28 voliteľov. Trump vyhrá aj podľa Foxu aj v Kansase, čím si pripíše ďalších šesť hlasov.
Trump podľa CNN vyhrá v Texase, ktorý má hodnotu 40 voliteľov. Exprezident podľa portálu televízie vyhrá aj v Južnej a Severnej Dakote a Wyomingu.
Približne dve tretiny voličov v kľúčovom štáte Pensylvánia tvrdia, že potraty by mali byť legálne vo väčšine prípadov alebo vo všetkých prípadoch. Vyplýva to z výsledkov exit pollu televízie CNN medzi voličmi v tomto štáte. Demokratická kandidátka Kamala Harrisová v kampani podporovala práva žien na interrupciu.
Z exit pollu taktiež vyplýva, že pre voličov v Pensylvánii je rovnako dôležitý stav demokracie v krajine ako ekonomika. Pre približne 15 percent voličov sú najdôležitejšou témou interrupcie, pre 12 percent imigrácia a pre menej ako 5 percent zahraničná politika.
Harrisová výsledky volieb sleduje na Howard University.
V Georgii, jednom z kľúčovýchswing states, podľa Fox News viac ako tri štvrtiny voličov uviedli, že hlasovali pred dňom volieb. V tom koho podporili je presná remíza, Harrisová aj Trump majú 49 percent predčasných hlasov.
Aktuálne má Trump podľa portálu 270towin isté hlasy 111 hlasov voliteľov, zatiaľ čo Harrisová 31.
Sudca odmietol snahu demokratov predĺžiť hlasovanie v blízkosti Lehigh University v Pensylvánii, kde je čakacia doba extrémne dlhá. Podľa dvoch študentiek čakali šesť hodín.
Guvernér Minnesoty Tim Walz, ktorý kandiduje s Harrisovou ako viceprezident, zavolal podľa CNN do volebnej miestnosti v Pensylvánii, aby sa porozprával so študentmi, ktorí dnes večer čakajú v rade na hlasovanie.
Walz hovoril cez hlasitý odposluch so študentmi vo volebnej miestnosti v Betleheme v Pensylvánii, pričom ich povzbudil, aby zostali v rade, a poďakoval im za to, že využili svoje právo voliť.
Trump vyhrá podľa CNN v Arkansase. Štát má šesť voliteľov. Na víťazstvo v prezidentských voľbách v USA je potrebných najmenej 270 volebných hlasov voliteľov.
Bývalý prezident USA Donald Trump vyhrá podľa CNN v Južnej Karolíne.V hre je deväť hlasov. Na víťazstvo je potrebných najmenej 270 hlasov voliteľov.
Bývalý prezident Donald Trump v utorok večer podľa CNN povedal, že ak vyhrá Pennsylvániu, vyhrá „všetko“, pričom zavolal do rozhlasovej relácie vo Philadelphii a naďalej naliehal na republikánskych voličov, aby zostali vo volebných radoch.
"Vyhráme Pensylvániu, vyhráme všetko," povedal Trump pre Rich Zeoli Show vo Philadelphii.
Republikánom podľa očakávania zostávajú guvernérske kreslá v Indiane, Vermonte a Západnej Virgínii, demokrati znovu uspeli v Severnej Karolíne. Voľby guvernérov tak zatiaľ žiadne prekvapenie nepriniesli. Zaujímavosťou je opakovaný úspech republikána Phila Scotta v demokratickej bašte Vermontu.
TRump má podľa portálu 270towin istých 105 voliteľov, zatiaľ čo Harrisová 31.
Fox News predpokladá, že bývalý prezident Trump vyhrá Floridu, čím sa o 30 volebných hlasov priblíži k Bielemu domu. Trump má získať aj Tennessee, dlhoročnú baštu republikánov. Ďalej na juh Trump opäť získa Alabamu a Mississippi. Trump dospeje k víťazstvu aj v Oklahome a Missouri.
Harrisová vyhrá Illinois, pričom k jej výsledku pridá 19 volebných hlasov. Získa aj New Jersey, ďalší spoľahlivo demokratický štát. Voliči v Massachusetts prinesú jasné víťazstvo Harrisovej. Fox News predpokladajú, že Harris vyhrá aj Connecticut, Maryland a Rhode Island. Viceprezidentka vyhrá aj vo Washingtone DC, ktorý nikdy nehlasoval za republikána.
Volebné miestnosti sa zatvárajú v niekoľkých štátoch USA vrátane kľúčového štátu Pensylvánia, ako aj na Floride, kde je v stávke veľký počet volebných hlasov. Hlasy už voliči odovzdali v Alabame, Connecticute, Delaware, Washingtone DC, Floride, Illinois, Maine, Marylande, Massachusetts, Mississippi, Missouri, New Hampshire, New Jersey, Oklahome, Pensylvánii, Rhode Islande a v Tennessee.
V Pensylvánii sa čoskoro uzavrú volebné miestnosti a kampaň Kamaly Harrisovej poukazuje na vysokú účasť.
Bob Brady, predseda Demokratickej strany vo Philadelphii, uviedol, že ich odhady naznačujú 75-percentnú účasť v meste. Aby Harrisová získala cenných 19 voliteľov v štáte, musí zvýšiť účasť vo Philadelphii a aj okolitých okresoch. Pensylvánia je najväčšou cenou na mape.
Kampaň Kamaly Harrisovej má podľa zdroje Fox News obavy z výsledkov volieb v Pensylvánii, ktorá je jedným zo swing states a rozdiel bude pravdepodobne v desatinách percenta.
Pre oboch kandidátov bude ťažké dostať sa na 270 hlasov voliteľov, ak nevyhrajú Pennsylvániu.
O šanciach Trumpa a viceprezidentky Kamaly Harrisovej na zvolenie môžu výraznejšie napovedať výsledky z Georgie a tiež zo Severnej Karolíny. Okrem týchto dvoch štátov sa veľká pozornosť upiera aj na Pensylvániu, kde sa volebné miestnosti zatvárajú o druhej hodine ráno, o hodinu neskôr sa pridajú Michigan, Wisconsin a Arizona a o ďalšiu hodinu ako posledný z tzv. swing states ukončí hlasovanie Nevada.
Prezident Biden sa podľa správ z amerických médií nezúčastní volebného štábu viceprezidentky Kamaly Harrisovej.
„Dnes večer budú prezident a prvá dáma sledovať výsledky volieb v rezidencii Bieleho domu s dlhoročnými asistentmi a vysokými zamestnancami Bieleho domu,“ povedal predstaviteľ Bieleho domu pre Washington Examiner.
Prvá dáma USA Jill Biden dnes odovzdala svoj hlas v červených šatách, ktoré sú typické pre Republikánov. Na sieti X to ľudia pájajú s poznámkami ako "Jill a Biden sú nahnevaní".
Podľa CNN má Trump zatiaľ istých 19 voliteľov, zatiaľ čo Harrisová troch.
Volebné miestnosti už sa uzavreli aj v Severnej Karolíne, Ohiu a Západnej Virgínii.
Podľa projekcie CNN vyhrá bývalý prezident Donald Trump v Západnej Virgínii. V štáte sú v hre štyri hlasy voliteľov. Na víťazstvo je potrebných najmenej 270 hlasov.
Celkovo 12 volebných miestností predĺžilo otváracie hodiny z dôvodu bombových hrozieb, tri ďalšie tak urobili z „normálnych príčin“. Podľa CNN sa bude voliť dlhšie dohromady v 15 miestnostiach.
Po prvej vlne výsledkov má Trump istých 19 hlasov v zbore voliteľov, Harrisová tri. Na istotu zvolenia do prezidentskej funkcie je ich potrebných 270.
Viceprezidentka Kamala Harrisová sa podľa CNN vo veľkej miere drží skupín voličov prezidenta Joea Bidena v roku 2020, v Georgii je populárna medzi mladými voličmi a čiernymi voličmi. Tamojší voliči, ktorí sa nazývajú politickými nezávislými, teraz však uprednostňujú bývalého prezidenta Donalda Trumpa pred Harrisovou. Pred štyrmi rokmi tu vyhral Biden.
Americkí astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici vyzvali v utorok svojich spoluobčanov na hlasovanie v prezidentských voľbách. "Nezáleží na tom, či sedíte, stojíte alebo sa vznášate - dôležité je, aby ste hlasovali!" napísali astronauti Don Pettit a Nick Hague v príspevku na platforme Instagram.
CNN uvádza, že samotní astronauti hlasovali vo voľbách predčasne. Hlasy odovzdané vo vesmíre boli prenášané z vesmírnej stanice cez satelitnú sieť NASA.
"Je to veľmi dôležitá povinnosť, ktorú ako občania máme, a teším sa, že budem môcť hlasovať z vesmíru, čo je celkom fajn," povedal Williams reportérom ešte 13. septembra počas tlačovej konferencie z ISS.
V šiestich štátoch USA sa už zavreli hlasovacie miestnosti. Najsledovanejším z nich je Georgia, jeden zo siedmich swing states, ktoré by mohli rozhodnúť o novom prezidentovi. Podľa Fox News bývalý prezident Trump vyhrá v Indiane a Kentucky.
Podľa stanice vo Vermonte naopak vyhrá Kamala Harrisová.
Podľa projekcie CNN vyhrá v Kentucky bývalý prezident USA Donald Trump. Kentucky má osem voliteľov, na výhru je ich potrebných 270.
Sudca z Kentucky zamietol podľa CNN žiadosť o predĺženie hlasovacích hodín v okrese Jefferson. Žiadosti prichádzali z Demokratickej strany po správach o rozsiahlych meškaniach v Louisville.
Sudca v okrese Fayette v Pensylvánii podľa CNN nariadil volebnému úradníkovi vo Washington Township, aby umožnil posielanie hlasov okresnému volebnému úradu na spísanie, keď sa hlasovanie skončí „bez manuálneho sčítania hlasov odovzdaných pre ktorýkoľvek úrad“. Pensylvánia je jedným z kľúčových štátov s veľmi tesnými výsledkami prieskumov, američania si zároveň volia aj guvernérov.
Volebný úrad okresu Fayette v juhozápadnej Pennsylvánii už skôr v utorok podal núdzovú petíciu, v ktorej žiada sudcu, aby nariadil volebnému úradníkovi, aby nepočítal hlasy ručne v obci, kde je volebným sudcom, pretože je to v rozpore s okresným protokolom.
Vo viacerých kľúčových štátoch USA hlásia vysokú volebnú účasť, a to napriek vyhrážkam, ktoré obdržali volebné miestnosti v Michigane, Georgii a Wisconsine.
Obaja prezidentskí kandidáti sa v posledných hodinách zameriavajú na mobilizáciu voličov. Kandidátka demokratov Kamala Harrisová dnes popoludní mobilizovala prostredníctvom telefonátov. Republikánsky kandidát Donald Trump vyzval voličov, aby "vstali z pohodlného gauča" a išli voliť.
Empire State Building v New Yorku dnes bude striedať farbu svetiel podľa úspechov jednotlivých kandidátov. Farby na ikone Manhattanu sa zmenia zakaždým, keď agentúra The Associated Press vyhlási víťaza v jednom z rozhodujúcich štátov. Červená je určená pre republikána Trumpa, modrá pre demokratku Harrisovú.
Americká Federálna prokuratúra obvinila podľa CNN muža z Pensylvánie z online vyhrážok, v ktorých písall o zabití prezidenta Joea Bidena a Hillary Clintonovej.
Muž, Gregory Mitzel, údajne zverejnil vyhrážky niekoľko hodín po prvom pokuse o atentát na Donalda Trumpa.
Volebný štáb demokratickej kandidátky na prezidentku Spojených štátov Kamaly Harrisovej sa pripravuje na možnosť, že sa jej republikánsky rival Donald Trump predčasne vyhlási za víťaza volieb. Jeden z poradcov Harrisovej povedal televízii CNN, že na prípadné Trumpovo vyhlásenie zareaguje veľmi agresívne.
Trump počas volebného dňa vyhlásil, že výsledky volieb uzná, ak budú "spravodlivé". Ako však poznamenáva agentúra AP, nie je jasné, čo tým presne myslel. Pri hlasovaní pred štyrmi rokmi Trump odmietol uznať porážku a odvtedy šíri nepodložené tvrdenia o volebných podvodoch, ktoré ho podľa jeho názoru stáli víťazstvo.
Tím Harrisovej teraz nevylučuje, že sa Trump vyhlási za víťaza prezidentských volieb, hoci z priebežných výsledkov nebude víťazstvo jednoznačné. Reakcia podľa poradcov súčasnej demokratickej viceprezidentky bude závisieť od toho, ako a kedy by niekdajší prezident Trump s vyhlásením vystúpil. Poznamenali, že takéto vystúpenie by kampaň demokratky neponechala bez odpovede.
Voľby v USA sú v plnom prúde. Jasno o víťazovi ale nemusí byť počas volebnej noci, v prípade mimoriadne tesných výsledkov to môže trvať aj niekoľko dní. Harrisová aj tak plánuje o volebnej noci vystúpiť s vyjadrením. Podobný krok chystá aj Trump, ktorý by podľa CNN mohol prehovoriť k tisíckam priaznivcov zhromaždených v Palm Beach na Floride, ktoré ležia neďaleko jeho rezidencie Mar-a-Lago.
Podľa očakávania vyhráva v Kentucky a Indiane po sčítaní asi dvoch percent hlasov Trump.
V Spojených štátoch sa o polnoci nášho času uzavreli prvé volebné miestnosti v častiach štátov Indiana a Kentucky. V ďalších štátoch vrátane kľúčovej Georgie sa hlasovanie skončí o hodinu neskôr, keď sa očakávajú prvé projekcie výsledkov. Voľby ako posledný štát ukončí Aljaška o 7:00 nášho času. Vzhľadom na veľmi vyrovnané predvolebné prieskumy môže byť víťaz súboja medzi demokratickou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a republikánskym exprezidentom Donaldom Trumpom známy až potom.
Voľby zatiaľ až na niekoľko nahlásených bombových vyhrážok prebiehajú bez zásadných komplikácií. Podľa denníka The New York Times sa očakáva pomerne vysoká účasť.
Prvé odhady výsledkov by mali byť známe po jednej hodine ráno, kedy sa skončí hlasovanie vo zvyšku Indiany a Kentucky, v častiach Floridy, Alabamy a New Hampshire a v Južnej Karolíne, Virgínii, Vermonte a Georgii. Práve tá je jedným zo siedmich kľúčových štátov, ktorých zisk môže Trumpovi či Harrisovej otvoriť cestu do Bieleho domu.
Približne 10 volebných miestností v Georgii zostane podľa CNN otvorených dlhšie kvôli nedôveryhodným hrozbám, ktoré nakrátko narušili hlasovanie.
Na piatich volebných miestach v okrese Fulton sa v utorok večer predĺžia hlasovacie hodiny. Hlsovanie sa predĺži o maximálne 45 minút.
V Michigane agenti FBI v uplynulých dňoch zatkli dvoch ľudí kvôli vyhrážkam súvisiacim s voľbami, informoval portál The Detroit News. Jeden z mužov, Isaac Sissel, ktorý bol zatknutý v pondelok, vraj vyšetrovateľom povedal, že by "všetko bolo lepšie, keby bol Trump mŕtvy". Republikánsky kandidát Donald Trump sa tento rok už dvakrát stal terčom atentátu či pokusu oň.
Ďalší incident sa dnes odohral v budove Kongresu vo Washingtone, kde polícia zadržala muža s horľavými tekutinami, zapaľovačom a pištoľou na svetlice. Návštevnícke centrum Kapitolu potom uzavrela. Muž podľa polície možno chcel niečo zapáliť vo vnútri Kapitolu, či jeho počínanie nejako súvisí s voľbami, však nebolo ihneď jasné.
Časť Američanov sa obáva, že prezidentskýsúboj medzi Trumpom a demokratkou Kamalou Harrisovou by mohol vyvolať protesty a nepokoje. Pár týždňov po posledných voľbách pred štyrmi rokmi dav priaznivcov Trumpa, ktorí odmietli prijať jeho porážku, vtrhol do budovy Kongresu, pričom zomrelo niekoľko ľudí.
Američania, ktorí chcú počas volebného dňa uniknúť stresu a spravodajstvu, sa môžu vydať na meditačné sedenia, koncerty či do kostola. Takéto akcie majú ľuďom podľa agentúry AP pomôcť nájsť rovnováhu v emočne vypätom dni.
V Los Angeles evanjelická cirkev metodistická po celý deň organizuje pre obyvateľov spoločné spevy. Sľubuje im, že v piesňach nájdu nádej a harmóniu.
Milovníci hudby môžu zamieriť tiež do Somerville v štáte Massachusettes, kde je na volebnú noc naplánovaný koncert v štýle emo, teda variácia punk rockovej hudby. Organizátori na plagátoch podujatie inzerujú priamo ako podujatie, ktoré ľuďom pomôže odpútať sa od nadmerného trávenia času čítaním obrovského množstva správ.
Kníhkupectvo v Gainesville na Floride usporiadalo meditačné sedenie. "Kolektívna energia a kolektívna úzkosť sú skutočné," povedala Molly Cellonová, ktorá sedenie viedla. Poznamenala, že ľudia ale môžu telo aj dych dostať pod svoju kontrolu.
Jedno z kín v Cambridge v Massachusettes tvrdí, že najlepšie môžu voliči upustiť páru nostalgickým návratom do detstva. Premieta preto komediálny muzikál The Muppet Movie z roku 1979 o dobrodružstve žabáka Kermita, ktorý chce preraziť v Hollywoode.
Milwaukee vo Winsonsine, ktorý je jedným zo swing states, hlási problém s približne 30-tisíc hlasovacími lístkami. Zistilo sa, že pri počítaní hlasov poštov nebol stroj správne zatvorený. Všetky tieto hlasy budú počítať odznova.
Prvé volebné miestnosti sa v USA začnú zatvárať o päť minút. Niektoré swing states (štáty, kde nemajú dominantnú podporu Demokrati ani Republikáni) už hlásia vysokú účasť voličov napriek hrozbám na narušenie hlasovania. Michigan, Wisconsin a Georgia dostali podozrivé hrozby z ruských zdrojov, povedal americký predstaviteľ pre CNN.
FBI v utorok napoludnie uviedla, že hrozby „vychádzajú z ruských e-mailových domén“. "Žiadna z hrozieb nebola doteraz považovaná za dôveryhodnú."
Arizonský okres Apache hlási problém s chybnými hlasovacími prístrojmi a niektorí boli odmietnutí skôr, ako mohli v deň volieb odovzdať hlasovacie lístky, pričom problémy s hlasovaním boli „najhoršie, aké sme kedy videli,“ povedala pre CNN asistentka generálneho prokurátora ministerstva spravodlivosti Navajo Nation Katherine Belzowski. Niektorí voliči v okrese Apache sa kvôli problémom stretávali s čakacími dobami viac ako dve hodiny a miestam počas výpadku strojov dochádzali záložné predbežné hlasovacie lístky.
Donald Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social dnes približne pred hodinou napísal, že v Philadelphii dochádzas k podvádzaniu s hlasmi.
„Veľa sa hovorí o masívnom PODVÁDZANÍ vo Philadelphii. Prichádzajú orgány činné v trestnom konaní!!!” napísal Trump.
Policajné oddelenie vo Philadelphii pre CNN uviedlo, že nevedeli o tom, na čo sa Trump odvolával. Nevedia taktiež o žiadnych problémoch s hlasovaním, ktoré by si vyžadovali reakciu orgánov činných v trestnom konaní.
Takéto tvrdenia nenapísal prvý krát, pričom na septembrovom podujatí v Pensylvánii bez upresnenia uviedol, že „podvádzajú v tomto štáte, najmä vo Philadelphii“. Pennsylvánia je jedným z takzvaných swing states, kde nie je isté, či vyhrá Trump alebo Harrisová, keďže ich v prieskumoch delia desatiny percenta.
V Pensylvánii, ktorá môže byť rozhodujúcim štátom v súboji o Biely dom, volební činitelia v okrese Cambria zápasili s technickým problémom na hlasovacích zariadeniach. Okresné úrady uisťovali občanov, že všetky hlasy napriek tomu budú započítané, problém však spustil vlnu špekulácií o podvodoch, píše denník NYT. Hlasovanie v danej oblasti bolo predĺžené do 22:00 miestneho času.
Jeho súperka z Demokratickej strany, viceprezidentka Kamala Harrisová bude hostiť svoju volebnú noc na Howardovej univerzite v hlavnom meste Washington, ktorú vyzdvihuje ako začiatočný bod svojej politickej kariéry
Polícia v Kapitole USA v utorok zadržala v centre pre návštevníkov muža, ktorý páchol po benzíne a mal pri sebe fakľu a svetlicovú pištoľ.
Muž mal pri sebe notebook, ktorý podľa vlastných slov chcel dostať do Kongresu, povedal pre CNN nemenovaný predstaviteľ bezpečnostných zložiek
Dve volebné miestnosti v okrese Fulton County v štáte Georgia museli dnes byť dočasne vyprázdnené kvôli hrozbám útoku bombami. Informoval o tom spravodajský server Atlanta News First, podľa ktorého ale polícia vyhrážky nepovažovala za vážne mienené.
Agentúra AP zase napísala o zadržaní muža v štáte New York, ktorý sa vyhrážal zapálením jednej z volebných miestností.
Bez ohľadu na víťaza prezidentských volieb v Spojených štátoch bude musieť Európa prijať väčšiu zodpovednosť za svoju bezpečnosť. Pred dnešným odletom do Srbska to novinárom povedal český premiér Petr Fiala. V záujme Česka je podľa neho mať čo najlepšie vzťahy s USA, či už sa prezidentom stane republikán Donald Trump, alebo demokratka Kamala Harrisová.
Väčšina ľudí v krajinách Európy by radšej, ak by mohla, hlasovala za demokratickú kandidátku Kamalu Harrisovú ako za bývalého republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa. Vyplýva to z prieskumu, na ktorý v utorok v deň amerických prezidentských volieb upozornil informačný portál DutchNews.nl.
Republikánsky kandidát na prezidenta USA Donald Trump v utorok požiadal svojich podporovateľov, aby boli trpezliví a odvolili aj v prípade, že sa pred volebnými miestnosťami tvoria dlhé rady.
Nadšenie voličov počas volebného dňa je podľa Trumpa obrovské. "To znamená, že rady budú dlhé! Potrebujem, aby ste odovzdali svoj hlas bez ohľadu na to, ako dlho to bude trvať. Zostaňte v rade!" napísal v príspevku na sociálnej sieti X.
Prezident Joe Biden bude volebný deň sledovať z Bieleho domu, naplánované nemá žiadne verejné vystúpenie. Uviedol to predstaviteľ Bieleho domu pre americkú televíziu CNN.
81-ročný Biden tak strávi volebný deň úplne inak, ako si ho predstavoval pred niekoľkými mesiacmi. Vo voľbách sa totiž plánoval uchádzať o znovuzvolenie, no po tlaku Demokratickej strany v júli stiahol svoju kandidatúru.
Najvyšší prokurátori 47 amerických štátov dnes vo vyhlásení vyzvali Američanov, aby rešpektovali volebný proces. Násilie nemá vo voľbách miesto, uviedli.
Americké úrady chcú predísť tomu, aby sa opakovala situácia z januára 2021, keď priaznivci Donalda Trumpa, ktorí odmietli prijať jeho volebnú porážku, vtrhli do budovy Kongresu vo Washingtone, pričom zomrelo niekoľko ľudí.
Voličské tábory amerických demokratov a republikánov sa navzájom nenávidia a boja sa, že ak zvíťazí tá druhá strana, demokracia bude v ohrození. Uviedol to americký politológ Yascha Mounk, ktorý bol hosťom raňajšej relácie belgickej televíznej stanice RTBF.
Dôveru voličov vo férový volebný proces podľa Mounka narušil aj Trump svojimi excesmi, urážkami a odsúdeniami, ktoré mu hrozia.
Podľa agentúry AP sa očakáva, že Donald Trump bude hlasovať osobne na Floride pred večierkom na Palm Beach. Kamala Harrisová vo voľbách už hlasovala v predstihu poštou.
Končiaca hlava Spojených štátov amerických Joe Biden strávi volebnú noc v Bielom dome. Biden, ktorý chcel pôvodne svoj post obhajovať, ale napokon sa kandidatúry vzdal v prospech Kamaly Harrisovej, bude sčítanie výsledkov podľa portálu NBC News sledovať vo svojej rezidencii v Bielom dome v sprievode dlhoročných spolupracovníkov. Nemá v pláne žiadne verejné vystúpenia.
Akcie po prezidentských voľbách v Spojených štátoch zvyčajne spevňujú, investori sa ale najprv musia pripraviť na krátkodobé kolísanie cien, niekedy aj veľmi výrazné. Portál CNBC uviedol, že medzi dňom volieb a koncom roka, v ktorom sa prezidentské voľby konajú, tri hlavné akciové indexy od roku 1980 v priemere spevnili. A to aj pri započítaní výrazných strát v roku 2000, keď praskla bublina internetových akcií, a v roku 2008, keď svet zasiahla finančná kríza.
Kandidátka Demokratickej strany na americkú prezidentku Kamala Harrisová v príspevku na sociálnych sieťach po otvorení volebných miestností vyzvala Američanov, aby išli k voľbám s tým, že ich hlas má moc. "Dnes volíme, pretože milujeme svoju krajinu a veríme v prísľub Ameriky," uviedla.
Jej republikánsky súper Donald Trump zhruba tri hodiny pred otvorením volebných miestností na svojej sociálnej sieti Truth Social napísal: "Je čas ísť von a voliť, aby sme mohli spoločne urobiť Ameriku opäť veľkou".
"Ak porážka bude jasná a rozhodujúca, potom možno je čas, aby išiel hrať golf do Turnberry," uviedol Farage v rozhovore pre britský denník The Telegraph s odkazom na Trumpa a na golfové ihrisko v Škótsku. Zároveň vyhlásil, že si stále myslí, že Trump prezidentské voľby vyhrá.
Obchodná politika Spojených štátov bude mať podľa francúzskej stanice RFI negatívny dopad na ekonomiky afrických krajín, či už sa hlavou štátu stane demokratická kandidátka Kamala Harrisová, alebo jej republikánsky náprotivok Donald Trump. Obaja totiž zvažujú protekcionistické opatrenia. Harrisová chystá podľa RFI obmedzenie dovozu v sektore obnoviteľných zdrojov energie, Trump má zase v úmysle zaviesť clá na všetky výrobky dovezené do USA.
"Nech sa stane americkým prezidentom ktokoľvek, skôr či neskôr pochopí, že Európa je najbližším spojencom Spojených štátov, nie konkurentom," povedal český prezident Petr Pavel pri začatí švajčiarsko-českého podnikateľského fóra v Zürichu.
Podľa českej hlavy štátu je zrejmé, že len spoločne môžu Európa a Spojené štáty čeliť výzvam od krajín, ako je Čína.
Obyvatelia dediny v Indii, odkiaľ pochádzajú predkovia americkej demokratickej kandidátky Kamaly Harrisovej, sa modlia za jej víťazstvo v prezidentských voľbách. Modlitby budú prebiehať aj počas volebného utorka v hinduistickom chráme vzdialenom viac ako 13-tisíc kilometrov od Washingtonu.
Rusko a Irán podľa USA zintenzívnili dezinformačnú kampaň. Aktéri napojení na Rusko "vytvárajú videá a falošné články s cieľom podkopať legitimitu volieb a vzbudiť vo voličoch strach z volebného procesu, pričom zároveň naznačujú, že Američania proti sebe používajú násilie motivované politickými preferenciami", píše sa vo vyhlásení Úradu riaditeľky národnej spravodajskej služby, Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) a Agentúry USA pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť infraštruktúry.
Rusko je podľa USA "najaktívnejšou hrozbou", no významnú "významnú hrozbu zahraničného vplyvu" na voľby predstavuje aj Irán.
V štátoch na východe USA sa dnes o 12.00 h SEČ otvorili volebné miestnosti pre prezidentské voľby. Ďalšie sa budú otvárať postupne podľa časových pásiem. Prvé odhady aj čiastkové výsledky z jednotlivých štátov sa čakajú po polnoci SEČ.
Utorňajšie prezidentské voľby v Spojených štátoch budú mať ďalekosiahle ekonomické dopady od zdanenia Američanov až po to, ako ich krajina obchoduje so zvyškom sveta.
Kandidátka Demokratickej strany Kamala Harrisová a republikán Donald Trump voličom predkladajú úplne odlišné politické vízie. Prečítajte si, v čom sa odlišujú.
Ceny ropy sa v utorok ráno pred prezidentskými voľbami v USA výraznejšie nezmenili. V predchádzajúci deň vzrástli o viac ako dve percentá po tom, ako sa zoskupenie ropných štátov OPEC+ rozhodlo odložiť zvýšenie produkcie pôvodne plánované na koniec tohto roka.
Hlasovanie v malej obci Dixville Notch v štáte New Hampshire na východe Spojených štátov odštartovalo hlavný deň volieb amerického prezidenta, alebo prezidentky. V Dixville Notch už sú výsledky spočítané, obaja kandidáti získali zhodne po troch hlasoch, uviedla CNN.