Alternatívny alebo nízkoenergetický dom nie je už ani v našich končinách novinkou. Jeho stavba je však stále skôr zriedkavým javom. Je sprevádzaná vyššími vstupnými nákladmi a rozdielnymi developerskými preferenciami, vďaka ktorým sa uprednostňujú stavby jednoduchších – menej nákladných obydlí, uvádza Dom a bývanie.
Treba myslieť na dôležité faktory, ako sú poloha domu, strecha, tvar domu a materiály. Všetko o tom, ako stavať nízkoenergeticky nájdete odborne vysvetlené v galérii:
Nie každý nízkoenergetickým dom ním aj naozaj je
V praxi je zaužívané, že ,,nízkoenergetický“ dom má mať spotrebu energií na vykurovanie do 35 kWh / m² za rok. To kladie na stavbu určité špecifické požiadavky, a zároveň to znamená, že nie každý dom, ktorý nazveme nízkoenergetickým, ním aj naozaj je.
Podľa spotreby energie poznáme ešte pasívne domy, ktoré majú spotrebu len do 15 kWh / m² za rok, alebo úsporné domy, ktoré nie sú až tak náročné na dodržiavanie noriem, so spotrebou 60 kWh / m² za rok.
Ak by sme teda chceli popísať nízkoenergetický dom vo všeobecnosti, je to každá stavba, ktorá využíva pasívnu izoláciu a materiál na vonkajších stenách, základoch, oknách, dverách, streche a medzistennom priestore.
Rozhodujúcim parametrom energetickej spotreby domu je jeho spotreba energie na vykurovanie. Spotreba energie na vykurovanie sa chápe ako množstvo energie v palive, ktoré je nutné do budovy priviesť na pokrytie tepelných strát prestupom a vetraním.
Na čo nezabúdať?
Ak sa tieto straty čiastočne kryjú pasívnymi solárnymi ziskami, ziskom od osôb a z domácich spotrebičov, spotreba sa príslušne zníži. V spotrebe sú započítané aj straty v účinnosti zdroja tepla.
Nízkoenergetické domy fungujú na inom princípe ako klasické zástavby. Ak teda z domu unikne iba zanedbateľná časť tepla a všetko ostatné sa zužitkuje v jeho prospech, bude treba iba túto zanedbateľnú časť energie do domu doplniť, a to sa dá zabezpečiť aj alternatívnymi zdrojmi.
Ak sa chcete dopracovať k domu, ktorý môžete nazvať nízkoenergetickým, nestačí ho iba osadiť izolačným trojsklom a solárnymi panelmi.