StoryEditor

Dom zo Slovenska zaujal svetové médiá. Pozrite si stavbu v Starej Ľubovni

19.11.2015, 23:00
Autor:
HNstyle.skHNstyle.sk

Stavba, ktorú navrhol architekt Martin Boleš pre mladú rodinu zaujala napríklad aj prestížny americký portál Inhabitat.com, či dizajnový portál dezeen.com.

Dom T na prvý pohľad pripomína klasickú drevenú stodolu. V skutočnosti ale ide o útulný domček, ktorý je doslova naplnený prirodzeným svetlom a využíva pasívnu solárnu energiu pre minimalizáciu spotreby energie. Tím architektov Martin Boleš, Aleš Berec a Erika Bányayová ho vytvorili pre manželov a ich dve malé deti, ktorí bývali v panelákovom byte a túžili po väčšom priestore.

Inteligentný a ekologický 

Stavba je primárne postavená z dreva, a to práve preto, aby si zachovala pôvodný vidiecky vzhľad. Výnimočný komfort v interiéri je dosiahnutý použitím výhradne masívnych drevených konštrukcií, povrchov a doplnkov zo smrekového dreva, ktoré je tradičným lokálnym materiálom.

Sklenená fasáda pozdĺž južnej časti domu ponúka maximálne spojenie so záhradou a tvorí minimálnu bariéru medzi interiérom a exteriérom. Využíva pasívnu solárnu energiu na vyhriatie interiéru a zas naopak, drevené zásteny a stromy v záhrade bránia prehriatiu domu v letnom období.

Štyridsaťpäť centimetrov hrubé obvodové steny s tepelnou izoláciou ponúkajú dostatočnú ochranu proti chladu počas tuhých zím, ktoré sú pre túto lokalitu typické. Ľahkú drevenú obvodovú konštrukciu dopĺňajú a stužujú nosné betónové steny a oceľové stĺpiky, ktoré sú súčasťou fasády. Exteriér domu je obložený surovým neošetreným smrekovcovým drevom. Zaujímavo bol navrhovaný a vystavaný aj interiér. Snahou bolo vytvoriť ho nielen estetický, ale taktiež aj funkčný. Stavba tak nie je iba architektonickým dielom, ale zároveň aj ekologicky a inteligentne riešeným príbytkom. 

Klienti sa experimentov nebáli

Proces vzniku tohto originálneho projektu opisuje pre HN architekt Martin Boleš: „Klienti sa podieľali na návrhu, boli ochotní experimentovať, a nezostať len pri štandardných riešeniach. Každý detail, povrch a radenie priestorov ma svoju estetickú a architektonickú hodnotu. Individuálny návrh rešpektuje identitu svojho pozemku, na ktorom stoja tri staré brezy a ovocné stromy. Tie dom šikovne obchádza, a komunikuje s nimi. Dnešná architektúra nemá byť len obálkou funkcie, ktorú zastrešuje, ale ma aj vzdelávať, a stať sa súčasťou kultúry svojich obyvateľov.“

Na obyvateľov dom reaguje aj svojím názvom. T je totiž iniciála klienta a jeho rodiny.

Vzniklo to ako pracovný názov, ešte na úplnom začiatku projektu. Nakoniec sme sa rozhodli nedávať projektu zbytočné symbolické názvy, ale ponechali to ako oficiálny názov. Navyše, v angličtine to znie exoticky.“ Možno aj preto oslovil i staviteľov v zahraničí.


 

01 - Modified: 2007-11-14 05:34:00 - Feat.: 0 - Title: SDKÚ-DS partnerom ponúkne na prezidenta Radičovú
01 - Modified: 2024-12-18 07:28:17 - Feat.: - Title: Expert na financovanie bývania: Radím začať sporiť už od narodenia. Zhrnul, aké to má výhody 02 - Modified: 2024-12-16 07:42:24 - Feat.: - Title: GALÉRIA Toto je najdrahší dom sveta. Má 27 poschodí, snehovú miestnosť, továreň na zmrzlinu či garáž pre 168 áut 03 - Modified: 2024-12-13 06:30:00 - Feat.: - Title: Univerzálny pomocník? Stavte na citrón, pomôže s čistením aj s pleťou, hneď niekoľkými spôsobmi 04 - Modified: 2024-12-12 06:30:00 - Feat.: - Title: Redaktor Jaro predstavuje rodinnú chalúpku: Jej príbeh je spätý s riekou a rybárčením v ľúbeznom Zamagurí 05 - Modified: 2024-12-10 23:00:00 - Feat.: - Title: Oáza skrytá pred svetom: Nechceli nič megalomanské, udržať rozpočet a dušu. Toto zvládli za tri mesiace
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
22. december 2024 08:08