Manželia Hlaváčkovci bývajú v Žďárci u Skutče v okrese Chrudim od roku 1980. Vtedy si kúpili zdevastovanú hospodársku usadlosť a postupne ju pod hlavičkou Zväzu záhradkárov prerobili na centrum jogy. V roku 2013 k stavbe pribudol dom Slamák, v ktorom spokojne žijú.
Slamák, o ktorom píše iDnes.cz, nemá základovú dosku a v podlahe nemá ani izoláciu proti vode. V špajze je len udupaná hlina, v ďalších častiach domu tvorí podlahu narezaná opuka (druh horniny) voľne uložená v hline. Keď sa špárovanie drobilo, pomohol cement. Napriek tomu je podlaha celkom suchá, voda je totiž z domu odvedená drenážou.
Klenutá strecha je z menších hrabových a jaseňových kmeňov. Manželia ich nechali v pôvodnom stave, opracovaním by sa totiž nosnosť kmeňov znížila. Vlákna nie sú porušené a majú dobrú nosnosť. Strecha sa vďaka tomu odľahčila a jej nosnosť už dostatočne preverila aj polmetrová vrstva snehu.
Osvetlenie interiéru zabezpečuje deväť okien v obvode a jedno stropné okno. Dom má jednu členitú miestnosť s kuchynským kútom, meditačným priestorom, kúpeľňou, šatníkom a zvýšeným priestorom na spanie. Suchý záchod a špajza sú samostatné a úplne oddelené.
Vnútorné polomery oválu sú 6,5 metra a 8 metrov. Výška stropu v najvyššom mieste klenutého stropu je 4,2 metra. Na zatrávnenej streche je bavlnená plachta pokrytá balíkmi slamy, potom nasledujú staršie stanové dielce, plastové fólie a hlina. Steny domu tvoria stojany z dreva vyplnené balíkmi slamy s rozmermi 60 × 50 × 40 centimetrov, ktoré sú obhodené hlinou. V dome manželia kúria pecou na drevo vlastnej výroby. Elektrina a voda je privedená z budovy centra jogy.
„Náš dom je inšpiráciou obzvlášť pre mladých ľudí, ktorí chcú bývať bez hypotéky a v súlade s prírodou. Stavali sme svojpomocne len vo voľnom čase štyri roky, ale pri plnom nasadení by sa dal dom postaviť so štyrmi ľuďmi od jari do jesene. Slamák nás vyšiel na 190 tisíc českých korún (cca 7 000 eur). Je možné ho postaviť aj lacnejšie. Dom je koncipovaný ako stan, teda nepotrebuje stavebné povolenie, " vysvetľuje Jan Hlaváček.
„V súčasnej dobe sme dom uvoľnili pre záujemcov, ktorí si môžu alternatívne bývanie prezrieť, vyskúšať a spoznať, ako sa v prírodnej stavbe býva. O celom projekte sme tiež natočili dokumentárny film. Potrebujeme totiž finančne vykryť časť stavby a náklady na DVD. Peniaze na zaplatenie dokumentárneho filmu o stavbe Slamák chceme získať prostredníctvom servera hromadného financovania HitHit, " hovorí Jan Hlaváček.