Jeho základný kameň položili 23. augusta 1909. Kostol je zaujímavý modrou farbou omietky, modrou mozaikou a glazovanou strešnou krytinou. Mozaika sv. Alžbety, dcéry uhorského kráľa Ondreja II. narodenej na Bratislavskom hrade v roku 1207, je nad hlavným vchodom. Obraz tejto svätice je aj na hlavnom oltári. Kostol tvorí spolu s farou a blízkym gymnáziom ucelený urbanistický komplex postavený v secesnom duchu.
Pôvodne sa mala postaviť na podnet rodičov študentov blízkeho gymnázia školská kaplnka. Keď sa ukázalo, že kaplnka má byť súčasťou telocvične, zdvihli sa protesty. Zásluhou ministra školstva a grófky Gabriely Szápáriovej, iniciátorky zbierky na stavbu, sa podarilo presadiť, aby namiesto gymnaziálnej kaplnky postavili kostol aj pre veriacich z okolia. Bratislava získala klenot secesnej architektúry, ktorý je vyhľadávaný napríklad na svadobné obrady.
Autorom jednotného areálu školy, sakrálnej stavby a obytnej budovy neskoršej fary bol budapeštiansky architekt Edmund Lechner, ktorý navrhol jednoloďový chrám s valcovitou vežou, pokrytý modrou strechou. Kostol je ozdobený prvkami secesie – štýlu konca 19. a začiatku 20. storočia. Tvoria ich plynulá vlniaca sa krivka, ornamenty a pravidelne sa opakujúce prírodné motívy listov a kvetov. Steny budovy zdobia modré majolikové obkladačky. Pravé uhly pri výzdobe nahrádza jemný oblúk. Modré drevené lavice vnútri kostola sú tiež ozdobené ornamentom s prírodným motívom štylizovaného listu a kvetu.
Kostol bol pôvodne žltý, súčasnú modrú farbu dostal až pri oprave po druhej svetovej vojne, ktorá kostolík mierne poškodila. Vtedy došlo aj k zjednodušeniu jeho vnútornej výzdoby. Pri kostolíku je umiestnený Pamätník nenarodených detí od sochára Františka Guldana, ktorý bol odhalený 30. októbra 1997.
Od roku 2006 reprezentuje Modrý kostolík Slovensko v bruselskom parku Mini-Europe, založenom v roku 1989. Belgickí odborníci si ho do nej vybrali pre jeho zaujímavý secesný štýl a originálny farebný odtieň.
Snímky: wikipedia.org, slovakia.com, archív