Od zubárskeho kresla k Oscarovi pre vizážistov. A od šijacieho stroja vo Vranove ku kreatívnej riaditeľke Ralpha Laurena. Slovenská dizajnérka Lucia Račeková žije svoj „malý“ americký sen.
Zastávka prvá: Londýn
Tento príbeh sa začal podobne ako príbehy mnohých iných Slovákov. Trasa: Slovensko – Londýn. Cieľ: vycibriť angličtinu a zarobiť nejakú tú libru. Napríklad ako zubná asistentka. Alebo aranžérka v obrovskom Topshope. Tu sa však dej nášho príbehu začína kľukatiť. Či skôr zauzľovať a farbiť. Pretože Lucia Račeková sa stáva jednou z poslucháčok prestížnej London College of Fashion. A jej „profesormi“ také ikony svetovej módy ako Donatella Versace, Jimmy Choo alebo Tom Ford. „Do ročníka nás z obrovského množstva záujemcov z celého sveta prijali len 30, skákala som vtedy od šťastia,“ spomína mladá Slovenka. No nebolo to šťastie, ale tvrdá príprava, ktorá ju na školu dostala. „Prijímačky boli náročné, dva roky predtým som chodila na večerné kurzy módneho dizajnu a kreslenia, a to už ani nespomínam štúdium angličtiny,“ smeje sa dnes. Nasledovali štyri roky ekonomiky, histórie módy či zakladania fiktívnych firiem. A, samozrejme, tisícky praktických hodín, šitia a prehliadok. No aj množstvo užitočných kontaktov a hlavne rozhodnutie: toto je cesta, kadiaľ ísť.
Za všetkým hľadaj... Američana
V Luciinom prípade sa ako „krízový“ ukázal deviaty rok. Londýn sa jej stal trochu pritesný a zamierila do New Yorku. „Nebol to ľahký prechod, lebo v Anglicku som si zvykla, mala som tam veľa známych a priateľov. Ale rozhodli sme sa, že to skúsime inde.“ Nie, plurál nie je použitý náhodou. V Londýne sa totiž zoznámila s manželom Aaronom (obaja na snímke), ktorého domovskou adresou boli práve Spojené štáty. Po rezervovanom britskom prístupe nasledoval kultúrny šok. „Newyorčania sú nezdvorilí a hluční, ale na druhej strane veľmi priateľskí. Tu je úplne bežné, že sa vám v kaviarni alebo metre prihovorí cudzí človek a pochváli vám napríklad kabát. Alebo len tak sa zapojí do konverzácie. Najprv ma to vyvádzalo z miery, no teraz to mám veľmi rada,“ pripúšťa.
A pridáva ďalší rozdiel – Londýn je postavený do šírky a Manhattan do výšky. „V Londýne som každý deň trávila ako sardinka natlačená hodinu-dve v metre, kým som sa niekam dostala. V Manhattane zase veľa času trávim ako sardinka vo výťahoch alebo v radoch, tu sú rady na všetko.“ Ako sa ukázalo, nezriedka aj na príležitosti.
Na pulze svetovej módy
Do New Yorku sa totiž presťahovali v máji 2009. „O niekoľko mesiacov americká ekonomika krachla a nájsť si prácu bolo veľmi ťažké,“ vysvetľuje. Najmä ak vás má živiť móda. Riešenie? Predsa škola. K dizajnu sa pridala vizáž. A čoskoro aj prax, ktorú by chcel mať v životopise nejeden návrhár. U nikoho menšieho ako Maggie Norris. Bývalá kreatívna riaditeľka Ralpha Laurena v tom čase už po vlastnej linke obliekala Nicole Kidman, Sharon Stone, Beyoncé či Michelle Obamovú. „Bola to neuveriteľná skúsenosť. Robila som všetko – od kupovania látok, navrhovania až po fotenie a organizovanie módnych prehliadok,“ spomína Lucia Račeková. Napríklad takých ako Evening of New York Couture, kde popri modelkách zaodeli aj nigérijskú princeznú. „No hlavne som sa takpovediac rozkukala v známom Garment Districte, kde má Maggie štúdio.“ Tieto dva štvorcové kilometre na Manhattane sa už od začiatku dvadsiateho storočia považujú za mekku módneho dizajnu nielen v USA, ale na celom svete. Asi nikde inde nenájdete takú koncentráciu zvučných mien.
Oscar za mejkap
No ani pretlak talentu nebránil Lucii vydať sa vlastnou cestou. „Keď sa tu chce človek presadiť, nejde len o talent, ale najmä o kontakty a networking. Američania pracujú dlhé hodiny a ťažko, málokto tu má platené dovolenky,“ hovorí. Domov sa vraj nejde, kým sa všetko nedokončí. Aj u Maggie Norris sa tak povinnosti posúvali neraz do tretej ráno. „New York naozaj nikdy nespí. Veľa obchodov a reštaurácií je otvorených nonstop.“ Čokoľvek sa deje – či je sviatok, zemetrasenie, alebo hurikán, Newyorčania sú stále v pohybe. „Počas hurikánu Irene boli naše miestne potraviny otvorené celú noc. Dokonca som videla z okna ľudí joggingovať, akoby sa nič nedialo.“
Zocelená náročným, no tvorivým prostredím sa Lucia Račeková pustila do vlastných kolekcií. A okrem „zahraničia“ si ju všimli aj doma. Trebárs ako finalistku súťaže mladých návrhárov Brillance Fashion Talent či pravidelnú účastníčku Slovak Fashion Night v New Yorku. Popri móde sa o ruky mladej Slovenky začal zaujímať aj Broadway. Ako vlasová štylistka a vizážistka zastrešuje napríklad sci-fi rockový muzikál Bedbugs, ktorý sa úspešne hrá už tretiu sezónu. A to je len jeden z mnohých. „Nádherná skúsenosť bola pracovať na Gilbertovej & Sullivenovej operete Iolanthe. Robila som aj vizáž hercom jedného hororu či niekoľkých seriálov.“ Práve vizážistika jej priniesla aj ocenenie, ktoré si ona sama najviac váži. „V roku 2010 som získala Beacon Award. Je to medzinárodná americká súťaž – niečo ako Oscar pre vizážistov.“
Mesto extrémov
Presadiť sa však nie je jednoduché. „New York je plný kreatívnych ľudí, ale aj extrémov. Sú dni, keď toto mesto milujem. Napríklad keď vás na párty zoznámia s Courtney Love, ktorá vám kúpi drink a pri ňom sa zaujíma, odkiaľ ste prišli a čomu sa venujete. No potom sú zas dni, keď New York nenávidím, raz ma začala na ulici dokonca naháňať šialená žena.“
Možno by to vyriešil návrat do Európy? „Na Slovensko chodím stále rada, aj keď cesta do Vranova nad Topľou, odkiaľ pochádzam, trvá dlho. O trvalom návrate sme zatiaľ neuvažovali, ale človek nikdy nevie.“